2019 E-Ticaret Teknikleri

2019 E-Ticaret Teknikleri

Doğru bir strateji izlemek için 2019 E-Ticaret teknikleri, adım adım izlenmesi gereken yolları yazımızda bir araya getiriyoruz. Yeni bir yıla girerken hedef ve stratejilerde revize yapmak ya da gözden geçirmek yerinde bir karar olacaktır. Unutulmamalı ki Google hiç yapmadığı kadar algoritma güncellemesini 2018 yılı içerisine sığdırdı. Hem SERP konumlarına etki eden hem adsense reklamcılarını hem de adwords reklam verenlerini ilgilendiren güncellemeler yapıldı.

Buradan anlıyoruz ki alışkanlıklar yerini geliştirme ve AR-GE çalışmalarına bırakmalı. Başarıyı elde edinceye kadar da vazgeçmeden uygulamalar yapmaya devam etmeli.

2019 E-Ticaret Teknikleri Nelerdir?

SEO teknikleri ve web sitenizde yapmanız gereken temel SEO kuralları haricinde E-Ticaret siteleri için izlenmesi gereken bazı yollar bulunmaktadır. Bu yolları adım adım planladıktan sonra geri dönüş oranı üzerinde stratejinizin başarısını ölçebilirsiniz. Maddeler halinde izlenecek adımları sıralayalım:

 1. Hedef Tespiti ve Kampanya Planlaması

Yeni yıl için ürün ve hizmetleriniz çerçevesinde bir hedef belirlemeniz, gerçekçi adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Dolayısıyla kendinize sormanız gereken ilk soru Hedefim Nedir? Olmalıdır. Örneğin “AAA Kategorisinde %50 satış artışı” veya “BBB Sektöründe ilk 5 firma içerisine girebilmek” gibi hedefler belirleyebilirsiniz. Bu hedefler doğrultusunda hemen kampanya yapacağınız ürün veya hizmetleri belirlemeye ve zamanlamasını kararlaştırmaya geçebilirsiniz.

 1. Hedef Kitle Ziyareti ve Satın Alma Arasındaki Süreç Analizi

Web sitenize ziyaret çekmek için öncelikle arama sonuçlarında iyi bir konumda olmanız gerektiği herkesin tahmin edebileceği bir gerçek. Bu yöndeki çalışmalar 2019 E-Ticaret teknikleri konusunu karşılamaya yetmeyecektir. Çünkü online alışveriş siteleri için diğer bir kriter de gelen kullanıcının beklentilerini karşılayıp karşılayamadığıdır.

Web sitenizden satın alma işlemini tamamlayan kullanıcıların geliş yolu ve site içerisindeki her hareketini takip etmeli ve bunlardan varsayımlar çıkarmalısınız.

 • Hangi kanaldan ne kadar trafik geliyor
 • Hangi anahtar kelimelerden ziyaret alınıyor
 • Satın alım yapan ziyaretçilerin site içerisindeki yolculuğu
 • Satın alım yapmadan çıkan kullanıcıların analizi

gibi veriler nerelerde hata yapmış olabileceğini size tüm yalınlığıyla gösterecektir.

 1. Müşteri Gruplandırma ve Segment Belirleme

Web sitenizden bir şeyler alarak ayrılan her müşterinin bir üyelik kaydı olduğunu düşünürsek aslında bu veriler zaten elinizin altında duruyor diyebiliriz. Hemen bu müşterileri yaş, meslek, gelir, harcama tutarı, en fazla alım yaptığı kategori gibi sıralamalara tabi tutmalısınız. Sonuçlar sizin hedef kitleniz ile ilgili hiç kimsenin elde edemeyeceği kalitede verilere sahip olmanızı sağlayacak. Bu verilerle de hedef kitlenize göre ürün ve hizmetlerinizi revize edebileceksiniz.

 1. Marka Bilinirliği ve Kurumsal Kimliğiniz

 • İnsanlara kendi markanızı ne kadar anlatabildiniz?
  Marka Bilinirliği ve Kurumsal Kimliğiniz

  Marka Bilinirliği ve Kurumsal Kimliğiniz

 • Marka bilinirliğiniz ne durumda?
 • Rebranding ihtiyacınız var mı?
 • Eksik kalan yönlerinizi nasıl tamamlayabilirsiniz?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sayesinde markanızın aslında ne kadar başarılı olduğunu gözlemleme fırsatı yakalayacaksınız. Gerekirse yeniden markalaşma sürecine dahi girmenize neden olacak kritik adımlar atmanız gerekip gerekmediğine bu noktada karar verebilirsiniz.

 1. Farklı Müşteri Tipleri İçin Özel İçerikler Oluşturma

İşte bu noktada arama motoru optimizasyonu, dolayısıyla 2019 SEO stratejisinin de artık devreye girdiği aşamaya geldiniz demektir. Her müşteri aynı kriterlere dikkat ederek ürün satın almıyor. Peki farklılık arayan müşteriler için de bir çalışma yapmaya ne dersiniz? Bir online alışveriş sayfası ile ilgili bütün bildiklerinizi unutun ve bambaşka bir içerik hazırlayın. Temel kuralları çiğneme pahasına da olsa bu sayfa sizin alternatif içeriğiniz olacağı için kaybedecek bir şeyiniz yok. İkinci adımdaki hedef kitle analizini bu aşamada değerlendirmeyi unutmayın.

 1. Üçüncü Parti Uygulama Verilerinden Yararlanma

Potansiyel müşterileriniz hakkındaki en değerli bilgi bankanız web sitenize üye olan kullanıcıların üyelik bilgileri. Bu bilgilere göre her kullanıcıya özel bir algoritma ile öneriler sunmanız mümkün. Diğer bir kullanabileceğiniz veri ise 3. Parti uygulamalardan gelen bilgilere göre ziyaretçiler hakkında daha fazla ve detaylı bilgi sahibi olabilmek. Kullanıcıların daha detaylı analizini yapabilen bazı uygulamalar satış oranınızı arttırmada sizlere yardımcı olabilir.

 1. SEO ve Reklam Bütçesi Kararlaştırma

Web sitenizin organik trafik çekmesini kolaylaştırmanın en önemli yolu arama motoru dostu bir yapıya sahip olmaktan geçiyor. Bu anlamda profesyonel SEO Hizmeti alarak aydan aya ilerlemeler kaydetmeniz, aynı zamanda daha kullanıcı dostu bir yapıya kavuşmanız mümkün. Diğer yandan hiç ücretli reklam bütçesi kullanmadan da bazı alanlarda ilerlemek maalesef kolay değil. Gelişim göstermek istediğiniz veya sizin için önemli kategorilerde yine reklam uzmanlarınca yayınlanmış reklam kampanyaları oluşturmak yararınıza olacaktır.

2019 E-Ticaret Teknikleri

2019 E-Ticaret Teknikleri

E-Ticaret Teknikleri Eklemeler

Yukarıda sıralanan her madde işlerinizi belirli bir plan dahilinde yürütme, internet teknolojilerinden daha fazla faydalanarak somut verilere dayandırma kurallarını içeriyor. Kendi sektörünüze veya markanıza göre değişen göstergeler olabilir. Kendi planlamanızı yaparken bunları da dikkate alabilir, maddeleri genişletebilirsiniz. Yeni bir yıla girerken daha sağlam adımlarla ilerlemek, hizmetlerinizde geri dönüş oranını artırmak şansa bırakılmadan belirli kurallara bağlandığında çok daha etkili olabilmektedir.

MGA Bilişim sizler için SEO uyumluluğu tam, tüm cihazlarda aynı performansla çalışan web tasarım ve yazılım çözümleri üretmektedir. Projelerinize özel analiz yapmamız ve fiyat teklifi iletmemiz için bizleri aramanız ya da iletişim formlarından bilgilerinizi iletmeniz yeterlidir.

Online Alışveriş Anahtar Kelimesi Excel Tablosu bu arama ile ilgili diğer aranan kelimeleri içermektedir. İndirmek için tıklayınız.

Menü