2019 SEO Hazırlıkları

2019 SEO Hazırlıkları

Yıl sonu yaklaştı ve 2019 SEO hazırlıkları veya yeni yılda sıralama kaybı yaşamamak için yapılması gerekenleri bir araya getiriyoruz. Arama Motoru Optimizasyonu asla birkaç kuralın yerine getirilmesiyle başarıya ulaşılabilecek bir yol değil. Kullanıcı deneyiminden içerik kalitesine, sayfa yüklenme hızından tasarım özgünlüğüne kadar pek çok kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Site İçin SEO Çalışması

SEO Çalışması yapmak veya yaptırmak isteyenler genellikle site dışı dolayısıyla dış SEO faktörlerine odaklanırlar. Ancak SEO için ilk yapılması gerekenler site içi çalışmalardır. En kritik öneme sahip konu ise kırık bağlantıların taranması, düzeltilmesi veya kaldırılmasıdır. Kırık bağlantıları çıkmaz sokaklar olarak tanımlayabiliriz. Çıkmaz sokakları bol olan bir yerleşim yerinde yaşamak ne kadar zor olacaksa bu tür bağlantılara sahip bir sitenin kullanılabilirliği de o kadar az olacaktır.

Hazır yazılım web sitesi kullanmıyorsanız kaldırdığınız kırık bağlantıların site haritanızdan silinmesini manuel olarak gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sitenizden bir bağlantıyı kaldırmış olsanız da site haritanızda hala yer alıyorsa arama motoru örümcekleri için silinmiş sayılmazlar.

Haber sitesi SEO çalışmalarında bu durum bir hayli zahmetli olacaktır. Kırık link kontrolünü manuel yapmak yerine SEO araçlarından faydalanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sayfa Hızı Optimizasyonu

Sayfa yüklenme süresi 2018 yılının ortalarında Google SEO kriterlerinde özellikle mobil cihazlar için önemli bir faktör olarak yerini aldı. Dolayısıyla 2019 yılına girerken de web sitelerinizin açılma hızı konusunda düşük skorlarda kalmamaya özen göstermeniz gerekmekte.

Masa üstünde çok yüksek skorlar almanızın pek bir etkisi olmasa da mobil hız konusunda çok düşük kalan sitelerin sıralama kaybı yaşayabilecekleri bizzat Google tarafından dile getirildi. Hız Optimizasyonu Yönergeleri için Light House desteğiyle güncellenen Google PageSpeed Insights ve GTmetrix test araçlarına sitenizi taratıp, eksik yönlerini görebilirsiniz.

Web Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitenizin SEO uyumunu sağlamak yazılım bilgisi ve doğru test araçlarından yararlanmayı gerektirir. Eğer eksik bilginiz varsa iyileştirmek isterken içinden çıkılmaz sorunlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda profesyonel destek almayı veya detaylı açıklama içeren kılavuzları incelemeniz faydalı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken en önemli kural ise her yaptığınız değişiklikten sonra üşenmeden sayfanızın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olmalıdır. Eğer bir sorun yoksa sonraki adıma geçebilir, bu yöntem sayesinde problemin kaynağını kolayca tespit edebilirsiniz.

SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları iki ana başlıkta tanımlanmaktadır. Bunlardan ilki İç SEO, diğeri ise Dış SEO çalışmalarıdır. İç SEO çalışmaları web sitesinin kendi içinde arama motoru optimizasyonu konularına odaklanırken; Dış SEO web sitesinin alanındaki otoritesini arttırmaya ve kaliteli bağlantılar alabilmesine odaklanır.

MGA Bilişim olarak SEO Hizmeti projelerimizde sektör ve anahtar kelime analizi yaparak öncelikle hedeflenecek noktaları belirliyoruz. Off Page SEO bu aşamadaki veriler doğrultusunda şekillenirken On Page SEO için hızlı çalışan sayfaların yanında iç linklemesi yükselmek istenen anahtar kelimelere göre oluşturulmuş detaylı bir revize gerçekleştiriyoruz. İçerik kalitesi içinse editöryal ekibimizin hazırladığı profesyonel metinlerle SEO Planı bir bütünlük içerisinde yürütülür. Ankara SEO sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Anahtar Kelime Analizi Excel dosyasından “Ankara Web Tasarım” anahtar kelimesiyle ilgi örnek bir analize göz atabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Excel

2019 SEO Hazırlıkları

2019 SEO Hazırlıkları

2019 SEO Hazırlıkları

Yukarıdaki çeşitli test ve çalışmaları tamamladıktan sonra son bir kontrolü daha yapmanızda fayda var. 2019 SEO Hazırlıkları tamamdır demeden önce:

  1. Web sitenizin en çok ziyaretçi çeken ilk 30 sayfasını belirleyin
  2. Bu sayfaları iki farklı tarayıcıda bilgisayardan ziyaret edin
  3. Aynı sayfaları bir de mobil cihazdan ziyaret edin
  4. Karşılaştığınız problemleri not alarak düzeltmeye odaklanın
  5. Son halini ön belleğinizi temizleyerek tekrar kontrol etmeyi unutmayın

Bazen yaptığınız değişiklikler kolay kolay farkında olamayacağınız yerlerde sorunlara neden olabilir. Bu sorunları tespit etmenin en iyi yolu tıpkı bir kullanıcı gibi sayfalarınızı gezmekten geçmektedir. Bu kontrolde de bir sorunla karşılaşmadıysanız sizin için 2019 SEO Hazırlıkları tamamlanmış diyebiliriz.

Menü