Accelerated Mobile Pages-Google Amp Nedir?

Accelerated Mobile Pages-Google Amp Nedir?

Web sayfalarının adeta bir ön bellek görüntüsü gibi çalışan Accelerated Mobile Pages-Google Amp Nedir? AMP, AMP HTML olarak bilinen ayıklanmış kod kullanımı yardımıyla, içeriğin yayınlanmasını hızlandırmayı amaçlayan, Google destekli bir projedir.

Basitçe söylemek gerekirse AMP, statik içeriğe sahip yani kullanıcı davranışına bağlı olarak değişmeyen yapısıyla, normal HTML’den daha hızlı yüklenme elde etme yoludur. Bu özellik sayesinde Google aramalarında ön yükleme süresi kısaldığı için sayfanın daha üst sıralarda yer alması da sağlanabilir. AMP projesi,  açık kaynaklı bir çerçeve kullanmaktadır. Dolayısıyla HTML servisini destekleyen tüm platformlarda kullanılabilmektedir.

AMP Nedir Ne Demek? Nasıl Kullanılacak?

Google, içeriği görüntülemek için kullanıcıları bir web sitesine tıklamak zorunda kalmadan mobil cihazlarda hızlı bir şekilde arayabilmek için AMP’yi kullanacak. Bu sayede Google arama sonuçları içerisinde sayfaya direk yönlendirilmeden; örneğin bir makaleyi okuyabilecek kullanıcılar. Dolayısıyla güncel bir AMP sürümüne sahip sayfalar Google arama sonuçlarında diğer sayfalardan önce görüntülenecek.

Accelerated Mobile Pages-Google Amp Nedir daha iyi anlayabilmek için bu sistemi kullanan bir web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesindeki herhangi bir sayfanın sonuna “/amp” ekleyerek sayfanın mobil önbellek sürümünü görüntüleyebilirsiniz. AMP içeriği, genellikle söz konusu sayfanın alan adını değil, gstatic.com’da barındırılan bir ön belleğe alınmış sürümünü gösterecektir. Search Engine Optimization açısından AMP sayfaların daha iyi bir ivme yakalaması bekleniyor.

Accelerated Mobile Pages-Google Amp Nedir, Nasıl Çalışır?

AMP HTML, içeriğin hem hızını hem de okunabilirliğini geliştirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle kullanılan kaynak kodunun ağır çalışan özelliklerden arındırılması yapılır. Bu yaklaşımın bazı görsel sınırlamaları vardır, bu kurallar:

  • AMP kütüphanesi içeriğinde JavaScript kullanılmaması
  • Görüntülerin sadece aşağı kaydırıldığında yüklenmesi (pasif yükleme işlevi)
  • CSS kodlarının basitleştirilmiş sürümünün etkinleştirilmesi

WP AMP Nedir? AMP Neden Önemlidir?

WP AMP diğer bir ifadeyle wordpress AMP kullanımı ve kurulumu oldukça basittir. Ücretsiz eklentiler aracılığıyla sitenizde AMP sayfaları aktif edebilir ve kullanabilirsiniz. Örneğin, aynı konuda 3 rehberlik hizmeti veren 3 farklı site olduğunu ve sitelerin yalnızca bir tanesinin bu içeriğin AMP sürümüne hizmet ettiğini varsayalım. Böyle durumlarda, AMP versiyonunun normal sonuçların üzerinde görünebileceği anlaşılmaktadır. AMP kullanmanın neredeyse tek ve en önemli nedeni budur.

AMP’yi Bu Kadar Hızlı Yapan Nedir?

Google’ın AMP girişiminin amacı tüm platformların, ziyaretçiler için asıl önemli konu olan salt okunabilirlik ve saf hız için tasarlanmasıdır. Resimler gibi görsel detaylar kullanıcı sayfayı kaydırıncaya kadar yüklenmez ve JavaScript bunun için gerekli tüm optimizasyonları üstlenir.

Tüm bunlar Google’ın bu sayfaları ön yükleme yapabilmesi, gerçek içeriğinizi orada barındırabilmesi ve böylece artık sayfanın tamamının yüklenmesine gerek kalmadan görüntülenebilmesi için tasarlanmıştır.

İnternet sayfanızın hem içerik hem de yazılım olarak arama motoru optimizasyonu için MGA Bilişim’in alanında uzman ekibinden destek alabilir, sitenizin oldukça önemli bir Google güncellemesi olan AMP entegrasyonu için iletişime geçebilirsiniz.

Menü