Scorpiol AJAX Nedir? Ne İşe Yarar? | MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

AJAX Nedir

AJAX Nedir?

AJAX nedir?” sorusu teknoloji jargonuyla yeni yeni tanışmaya başlayan yazılıma meraklı gençlerin en çok merak ettiği şeylerden biri. Bu yazımızda sizlere kısaca AJAX’ı tanıtmaya çalışacağız.

Peki, AJAX nedir? Bir programlama dili mi? Bir yazılım platformu mu? Bir web uygulaması mı? Bunların hiçbiri değil! AJAX açılımı Asynchronous JavaScript and XML yani Eşzamansız JavaScript ve XML anlamına gelen bir kısaltmadır.

AJAX Nedir? Ne İşe Yarar?

AJAX nedir” sorusunu sadece kısaltmayı açıklayarak yanıtlayamayız. Hangi amaçla ve nasıl kullanıldığına da bakmak gerekir. AJAX web siteleri ve uygulamaları oluşturmak için kullanılan bir dizi geliştirme tekniğini ifade eder. AJAX’ın en temel işlevi, web içeriğini eşzamansız olarak güncellemektir. Yani, bir web sayfasındaki içeriğin sadece küçük bir kısmının değiştirilmesi gerektiğinde tüm web sayfasının yeniden yüklenmemesini sağlamak.

Bu tarz güncellemelerin en yaygın örneklerinden biri Google’ın sunduğu Google Suggest özelliğidir. Google’ın arama çubuğuna bir arama sorgusu girdiğinizde Google sizin için otomatik tamamlama seçenekleri sunar. Bu işlem AJAX sayesinde gerçekleştirilir. İçeriğin manuel olarak yinelenmesine gerek kalmadan işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan AJAX’ın, sadece bu örneğe bakılarak bile ne kadar işlevsel ve önemli olduğu anlaşılabilir.

Web Yazılım

JavaScript ve XML

AJAX kısaltmasındaki “J” harfi JavaScript anlamına gelir. JavaScript bir tur komut dosyası yazma dilidir. Genelde dinamik web sitesi içeriği oluşturmak, eklemek ve yönetmek için kullanılır. Etkileşimli haritalar, animasyonlu grafikler, kaydırmalı görüntüler JavaScript kullanımlarına örnektir. Yeniden yüklemeye ihtiyaç duyulmaksızın içeriği güncelleme işlemini yapabildiği için AJAX’ın eşzamansız güncellemesi için olmazsa olmazdır.

AJAX’taki bir diğer harf olan “X” ise XML’i temsil eder. XML bir biçimlendirme dilidir, yani HTML ve CSS gibi dillerle aynı ailedendir. Biçimlendirme dillerinin amacı, web sayfasının nasıl görüntülenmesi ve işlenmesi hakkında gerçek metne ilişkin talimatlar vermektir. HTML ve CSS sayfa içeriğinin nasıl görüntüleneceğine odaklanırken sayfada depolanan verileri, onu görüntüleyen tarayıcılara aktarma işini XML üstlenir.

AJAX Nasıl Çalışır?

AJAX’ın çalışma prensibinde JavaScript ve XML, XMLHttpRequest nesnesi adı verilen bir nesneyi kullanarak eşzamansız güncellemeyi olanaklı hale getirir. Bir kullanıcı AJAX kullanmak üzere tasarlanmış bir siteyi ziyaret ettiğinde ve sayfayı yüklediğinde, bir butona tıkladığında yada bir formu doldurduğunda JavaScript bir XMLHttpRequest nesnesi oluşturmuş olur. Daha sonra da web tarayıcısıyla server arasında XML formatında veri transferi gerçekleşir. XMLHttpRequest nesnesi sunucuya güncellenmiş sayfa verileri için istek gönderir, sunucu isteği işler ve yanıt oluşturur. Daha sonra işlenen bu veri JavaScript kullanan tarayıcıya güncellenmiş haliyle geri gönderilir.

AJAX Nasıl Öğrenilir?

JavaScript ve biçimlendirme dillerini (XML, HTML, CSS) bilen birisi için online derslerle AJAX kolaylıkla öğrenilebilir. Web’de ücretsiz pek çok ders seçeneği bulunabilir. JavaScript ve XML bilen birin için, yapılması gereken tek şey bu bilgileri bir araya getirmektir. Evrensel ve front-end yazılımcılığın anahtarı haline gelen bir teknik olan AJAX’ı öğrenmek oldukça geliştirici olacaktır.

Web Tasarım

Menü