Scorpiol Akıllı Şehir - MGA Bilişim | Web Tasarım/Design | Web Yazılım

Akıllı Şehir Nedir

Akıllı Şehir

Akıllı şehir, geleceğin şehirlerini kurarken en çok dikkate alınması gereken kavramlardan biri. Dünya nüfusu giderek kentli hale gelme eğiliminde ve araştırmalar, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yarısından fazlasının kentli olacağını gösteriyor.

Dünya genelinde akıllı şehir içi yapılan harcamalar 100 milyar dolar gibi yüksek bir meblağı aşmış durumda. Gündelik hayatın, yatırım ve yönetim işlemlerinin büyük bir kısmının dijital dönüşüme tabi tutulduğu günümüzde, kamusal alanın idari ve yönetsel işlemlerinin de dijitalleşmesi söz konusu. Şehirlerin dijital dönüşümünün hızlanmasıyla birlikte, şehirde sakinlerinin hayatı kolaylaşacak, çevresel etkilerin minimuma indirildiği bir ortamda yaşamak mümkün olabilecek.

Akıllı Şehir Nedir?

Şehirlerin sınırları, nüfuslarının artmasıyla birlikte genişliyor. Genişleme ihtiyacı arttıkça da sürdürülebilir kalkınma planlamaları ve uygulamaları yapmak zorlaşıyor. Akıllı şehirler, tam da bu zorlukları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen Bilgi İletişim Teknolojileri destekli projeler için kullanılan yazılımsal ve donanımsal varlıkları kullanıyor.

Akıllı şehirler, kablosuz teknolojiler ve bulut tabanlı veri depolama sistemleri aracılığıyla veri alışverişinde bulunan akıllı cihazlar ve nesneler aracılığıyla çalışır. Belediyeler, kendi yetki alanları içerisinde bulunan bölgeler için bulut tabanlı IoT cihazları (nesnelerin interneti) ağlarını kullanarak yaşam kalitesini arttırmaya yönelik gerçek zamanlı veri analizleri yapabilir ve bu doğrultuda daha doğru kararlar alabilir. Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması, hava kirliliğinin azaltılması, hatta çöp toplama gibi gündelik işler bile bu kapsamda ele alınabilir.

Daha net anlaşılabilmesi adına, kamu yararı güden bazı akıllı şehir projeleri sayalım.

Bazı Uygulama Örnekleri

  • Akıllı trafik ışıkları, gerçek zamanlı trafiği akışını kolaylaştırmak için ışık zamanlamasını ayarlayan sensörlerden ve araçlardan veri alabilir. Böylece trafik tıkanıklığına çözüm olur.
  • Arabalarla entegrasyonu sağlanan akıllı şehirlerdeki park sayaçları ve elektrikli araçlar için yapılan şarj platformları iletişim kurarak en yakın şarj noktasını gösterebilir.
  • Akıllı çöp kutuları, atık yönetimi şirketlerine ya da belediyelerin ilgili kısımlarına veri göndererek çöp toplama planlamasını daha kolay hale getirir.
  • Vatandaşlar, akıllı telefonlarını kullanarak yerel yönetim hizmetlerine kolayca erişebilir. Mobil ehliyet ve kimlik kartı kullanımı sayesinde işini daha kolay halledebilir.

Şimdi de New York, Amsterdam, Kopenhag gibi akıllı şehir örnekleri hakkında bazı bilgiler verelim.

Dünyadan Akıllı Şehir Örnekleri

  1. New York

New York’taki otomatik sayaç okuma sistemleri, New York’ta yaşayan herkesin, kendi evindeki su tüketimini izleyebilmesini sağlar. Bu sistem, binaları teker teker ziyaret edip su sayacı okuyan eleman ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, şehir çapında su tüketiminin izlenmesini ve su tedarik sisteminin daha verimli kullanılabilmesini sağlamaktadır.

  1. Amsterdam

2009 yılında, yaklaşık 170 projeyle dijital dönüşüme başlayan Amsterdam, çok aşama kaydetmiş durumda. Trafik verilerini doğrudan harita uygulamaları geliştiricilerle paylaşarak ulaşım sorununa çözüm bulundu.

Amsterdam’daki kanallarda araştırma yürüten ve “roboat” adı verilen otonom yüzer sistemler aracılığıyla otonom taşımacılıkta su yollarını kullanma potansiyelini araştıran bir proje başlatıldı.

  1. Kopenhag

Dünyanın en akıllı şehirlerinden biri olarak görülen Kopenhag’da, hava kalitesini, trafik sıkışıklığını izlemek ve yönetmek için veriler paylaşarak MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ile işbirliği içerisinde çalışıyor.

Menü