Anahtar Kelime Bulma

Anahtar Kelime Bulma

Web sitelerinizin organik arama sonuçlarında daha ulaşılabilir olması için anahtar kelime bulma stratejilerini incelemenizde fayda var. İster bir ürün satıcısı ister bilgi kaynağı isterse de hizmet veren olsun fark etmeksizin anahtar kelime analizi yaparak içerik oluşturmalıdır. Çünkü insanlar her zaman bizim anlatacağımız haliyle arama yapmamakta.

Nasıl Google Araması Yapıyoruz?

Çok ilginç bulabileceğiniz bir örnekle neden insanların arama yaparken sizin gibi düşünemeyebileceğinizi anlatabiliriz. Google arama sonuçlarına yansıyan bir istatistiğe göre Türkiye’de internet kullanıcıları “çocuk” sözcüğünü oldukça yüksek bir oranda “çoçuk” olarak iki ç harfi ile yazıyor. Dolayısıyla fotoğrafta da göreceğiniz üzere “çocuk bisiklet modelleri” anahtar kelimesinin aranma hacmi 150 olurken; “çocuk bisiklet modelleri” anahtar kelimesinin aranma hacmi 11.000 gibi çok çok üstün bir potansiyele sahip.

Anahtar Kelime Bulma

Anahtar Kelime Bulma

Bu örnekten yola çıkarak tabi ki içeriklerimizi yanlış yazımlarına göre oluşturmayacağız, Google zaten bu eşleşmeyi anlamlandırıp doğru yazılmış siteleri sonuçlarda gösteriyor. Burada tek kayıp yazım hatasından haberdar olmayan reklam verenler tam eşleşme ile doğru anahtar kelimeyi kullandıklarında, büyük bir potansiyel müşteriyi kaçırmakta. Dolayısıyla verilen örnek neden anahtar kelime bulma çalışmasının önemsenmesi gereken bir kriter olduğunu belirtmek için biçilmiş kaftan.

Web Site Anahtar Kelime Analizi

Başarılı içerikler oluşturabilmek için öncelikle sektörünüzle ilgili web site anahtar kelime analizi yaparak stratejinizi oluşturabilirsiniz. Bunun için izleyebileceğiniz yollar:

  1. Ücretli anahtar kelime analiz araçlarını kullanmak (ahrefs, semrush, wordtracker)
  2. Ücretsiz anahtar kelime analiz araçlarını kullanmak (ubersuggest vb.)
  3. Google aramasında önerilen kelimeleri kullanmak
  4. Rakip sitelerin hangi anahtar kelimelerde bulunabilir olduğunu tespit etmek
  5. Adwords anahtar kelime arama aracından faydalanmak (keyword planner kullanımı)
  6. Youtube anahtar kelime planlayıcı

Bu maddelere 2019 SEO Yönergeleri uyumu açısından “sesli arama” raporlarını da artık dahil etmeniz gerekeceğini hatırlatalım. Çünkü 2019 yılı sesli arama ve akıllı asistanların yılı olacak gibi duruyor.

Anahtar Kelime Bulma Faydaları

Sektörünüz veya hizmetlerinizle ilgili anahtar kelime bulma çalışmaları hangi konularda içerik üretebileceğinizden mevcut içerikleri nasıl güncellemeniz gerektiğine kadar faydası dokunabilecek araştırmalar bütünüdür. SEO çalışmalarının dolayısıyla arama motoru optimizasyon işlerinin vazgeçilmez kalemlerinden biri olan anahtar kelime araştırma yaparak geri dönüş oranınızı arttırabilirsiniz.

MGA Bilişim Ankara SEO çalışmaları, İstanbul web tasarım hizmetleri ve tüm Türkiye’den yüzlerce mutlu müşterisiyle tecrübelerini sizin projelerinize de yansıtmak için çalışmaktadır. Son arama motoru güncellemelerini, web design trendlerini ve kullanıcı dostu uygulamaları takip eden ekibimiz, sizlere en ideal sonucu yansıtmayı hedefler. Teklif almak için web sitemizdeki formlar aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Menü