Scorpiol Android Uygulama Yapma - MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

Android Uygulama Yapma Ankara

Android Uygulama Yapma

Android uygulama yapma, son yıllarda işletmelerin, kurum ya da kuruluşların iş süreçlerini hızlandırmak ve hedef kitlelerine ulaşmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri. Mobil dünyada yerini almak, üst düzey uygulamalarla ürün ve hizmet kalitesini arttırmak isteyen firma yöneticileri, çeşitli platformlara uyumlu mobil uygulamalar için kollarını sıvıyor.

Android uygulama yapma ileri düzey teknik ve kodlama bilgisi gerektiren bir iş. Altyapıyı düzgün kurmak, kullanıcı deneyimini ön planda tutan tasarımlar yapmak ve gerektiğinde sürüm güncellemeleri yaparak iyileştirmeler gerçekleştirmek için profesyonel bir mobil uygulama geliştiricisiyle çalışmak en verimli sonuçları verecektir.

Android Uygulama Yapma ve Geliştirme

Android uygulama geliştirmek için iki önemli konuda bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekir: Java ve Android. Androdik uygulamalarda Java dili kullanılır ancak, sadece bu dili bilmek yeterli olmaz. Uygulamanın tasarımını yapabilmek için XML öğrenmek ve Java ile uyumlu bir şekilde kullanmayı bilmek de gerekir.

XML’in, uzman bir yazılım geliştirici için alışması ve öğrenmesi oldukça kolay olduğu söylenebilir. Fakat Java ve XML’i birbirine bağlamak için Androdid’in çalışma prensiplerine ve mantığına hakim olmak gerekir.

Android Uygulama Geliştirmek İsteyenlere Öneriler

Bir yazılımcı değilseniz ve ilk kez mobil uygulama geliştirecekseniz en önemli nokta Java öğrenmektir. Yazılım bilgisi gerektirmeyen mobil uygulama araçları da mevcuttur ama profesyonel ve sorunsuz bir uygulama yapmak için kod bilgisi zorunludur.

İlk olarak, YouTube’daki Eclipse (Java İçin Entegre Geliştirme Ortamı) yükleme ve kurma hakkında bilgi içeren videoları izlemek faydalı olabilir. Bu videolar, Java dilinde bulunan temel döngüler ve söz dizimi kuralları hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlayacaktır.

Kavramlara temel düzeyde aşina olduktan sonra, YouTube videoları yerine daha güvenilir ve ayrıntılı bilgiler veren kaynaklara yönelmenizde fayda var. Çünkü, YouTube’da bulunan videolar, genelde başarılı bir Android uygulama yapma için gerekli olan önemli kavramları öğretmez. Ücretli Android uygulama yapma dersleri satın almak ve uzun süre emek vererek deneme yanılma yöntemiyle konuya hakim olmaya çalışmak daha verimli olacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse;

  • Java öğrenmek
  • XML öğrenmek, Android kavramlarını anlamak ve bu kavramları Java ile eşgüdümlü şekilde kullanmak
  • Yeni başlayanlar için IDE (PraneethVT, Android Studio, Eclipse)
  • Herhangi bir problemle karşılaşıldığında – ki bu neredeyse kesindir – Android Subreddit gibi kaynaklardan yardım almak kullanmak yeni başlayanlar için gereklidir.

Android Uygulamanın Avantajları

Android ürünlerin piyasaya sunulduğu PlayStore, AppStore ile birlikte, dünyanın önde gelen mobil uygulama dükkanıdır. Bir Android uygulama yapıp PlayStore’da satışa sunulduğunda çok önemli bir platform üzerinden hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür.

Diğer avantajları da şöyle sıralanabilir:

  • Mobil uygulamalar, mobil sitelerden ya da web tabanlı hizmetlerden daha hızlıdır.
  • İşletmelerin, kurum ve kuruluşların görünürlüğünü arttırır.
  • İşletmeler için müşteri katılımını arttırarak daha büyük bir kitleye ulaşma fırsatı sunar.
  • Geleneksel iletişim araçlarına göre çok daha düşük maliyete sahiptir.

Web Tasarım

Menü