Scorpiol

Scorpiol

ScorpiolDefacer App Store Optimizasyonu Nedir? - App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

App Store Optimizasyonu Nedir?

App Store Optimizasyonu Nedir?

App Store Optimizasyonu Nedir? Sorusu mobil uygulamaların her geçen gün hayatımıza daha fazla girmesiyle birlikte önem kazanan bir konu haline geliyor. Çünkü, mobil uygulamalar da tıpkı web siteleri gibi optimize edilebilmekte ve daha üst sıralara çıkabiliyor.

App Store Optimizasyonu Nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap ise; mobil uygulamaların Google Play Store, Apple Store ve -henüz çok yeni olsa da-

Huawei Shop’ta kullanıcıların aramaları sonucunda üst sıralarda çıkması için yapılan optimize çalışmalarıdır, diyebiliriz.App Store Optimizasyonu Nedir?

 

App Store Optimizasyonu Nedir? Aso Nedir?

Mobil uygulama dünyası gün geçtikçe daha fazla büyüyor ve hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Mobil uygulamaların ticari alanlarda da çok yüksek oranlarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte web sitelerinde olduğu gibi mobil uygulamalarda da güçlü rekabetler yaşanmaya başlandı. Daha fazla kullanıcıya erişmek, geri dönüşleri ve satışları artırmak için mobil uygulamaların App Stor’larda arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkması büyük önem taşıyor. Mobil uygulamaların uygulama marketlerinde üst sırada çıkması için de App Store Optimizasyonu yani kısaltılmış şekliyle ASO çalışması yapılması gerekir.

Tıpkı Google’ın algoritmasının kimse tarafından bilinmediği gibi App Storeların da uygulamaları sıralarken kullandığı algoritma tam olarak bilinmemektedir. Fakat zamanla deneme yanılma yöntemi, yapılan bazı testler ve üst sıralarda çıkan uygulamaların incelenmesiyle bazı önemli bilgiler edinilebilmektedir.

App Store Optimizasyonunu (ASO) Etkileyen Faktörler

Uygulama marketlerinde sıralamayı etkileyen en önemli faktör uygulamanın kullanıcılar tarafından indirilme sayısı olsa da bunun yanında sıralamaya etki eden birçok faktör vardır. Özellikle rekabetin fazla olduğu anahtar kelimelerde ve sektörlerde yapılan optimizasyonlar önemli farklara yol açabiliyor.

Mobil uygulamaların indirilme sayısı haricinde sıralamayı etkileyen diğer faktörler ise şu şekilde;

  • Uygulama isminin, meta bilgilerinin eksiksiz, doğru ve tutarlı bir şekilde kullanılması
  • SEO’da olduğu gibi ASO’da da en önemli nokta kullanıcı deneyimidir. Bu yüzden uygulamaya yapılan yorumlar, verilen yıldızlar sıralamayı önemli ölçüde ekiliyor
  • Yine aranan anahtar kelimenin indirme yani dönüşüm oranı sırala için önemli bir faktör
  • Uygulamanın tasarımının basit ve kullanıcı dostu olması
  • Uygulamanın performansı

App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?App Store Optimizasyonunu (ASO) Nasıl yapılır?

Bir aplikasyonun için ASO yapmanın ilk koşulu içerisinde rekabet edilen sektörün iyi bilinmesidir. Sektörün arama hacmi, arama motorlarındaki trafiği ve o sektörde var olan diğer uygulamalar yani rakipler iyi analiz edilmelidir. Bu bağlamda rakiplerinizin beğenilen ve öne çıkan özelliklerinin hangileri olduğunun belirlenmesi kadar kendi uygulamanızı da o verilere göre geliştirmeniz faydalı olacak bir adımdır. Yine rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde önde çıktığını, meta açıklamaları ve geri dönüşümü yüksek kelimeleri analiz edip bunları uygulamanız sizi üst sıralara çıkaracaktır.

Uygulamanızın metinlerini optimize ettikten sonra uygulamanızı anlatan ve tanıtan görsel videoları da optimize etmelisiniz. SEO’da görsel aramanın ne kadar önemli olduğu aşikâr. ASO için de aynı çalışmaların yapılması mobil uygulamanızın hem arama motorlarında hem de App Storlarda üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun için görsellerinizin ve videolarınızın anahtar kelimelerini ve meta açıklamalarını hedef kitlenizin diline ve arama kriterlerine göre düzenleyin.

ASO çalışmalarında unutulmaması gereken nokta ise; uygulamanızın indirme sayısını artırma çalışmaları kadar kullanıcı memnuniyetinin de sağlanmasıdır. Bir uygulamanın indirilme sayısı kadar kullanıcı tarafından kullanılması ve kaldırılmaması da önemlidir. Bunun yanında ne kadar çok iyi yorum ve yıldız verilirse uygulamanın sıralaması pozitif yönde etkilenir. Kullanıcılarınızı iyi yorum ve puanlamaya teşvik edin.

App Store Optimizasyonu (ASO) İçin Kullanılabilecek Faydalı AraçlarASO İçin Faydalı Araçlar

Yukarıda ASO için neler yapabileceğinizi sıraladıktan, sonra sıra işlerinizi kolaylaştıracak bazı araçlarda. İşte o araçlar:

  • MobileDevHQ: Bu araç anahtar kelime bazlı rakip ve sektör analizi yapmanızı sağlayan oldukça faydalı bir uygulama
  • Appcase: Uygulama kullanıcıların mobil uygulamalarının hangi anahtar kelimelerde kaçıncı olduğunu, uygulama kategorilerine göre en popüler anahtar kelimeleri, rakiplerinin belirledikleri anahtar kelimelerdeki derecelerini, kullanıcı yorumlarını, gelir ve indirilme rakamlarını gösteren bir uygulama.
  • Flurry: Uygulamanız için doğru kitleyi etkili bir şekilde hedeflemenizi ve ayrıca uygulamaya geri dönmeye devam etmelerini sağlayan bir araç.
  • Appnique: Mobil uygulamanızın aldığı yorum ve puanları analiz edip size anahtar kelime bulma konusunda yol gösteren bir uygulama.

Sizin de bir mobil uygulamanız var ve ondan beklediğiniz verimi alamıyorsanız yukarıda yazdığımız adımları takip edip sıralamanızı yükseltebilir veya Ankara Web Tasarım olarak SEO ve ASO konusunda uzman ekibimizle iletişime geçip sizin için neler yapabileceğimizi sorabilirsiniz.

Menü