bölgesel-seo

Bölgesel SEO

Bölgesel SEO özellikle yerel işletmelerin daha hızlı sonuç alması amacıyla yerel arama sonuçlarına odaklanan arama motoru optimizasyonlarını ifade eder. Böyle bir kavramın ortaya çıkmasının nedeni Google’ın arama yapan kullanıcının konumuna göre farklı algoritma kullanmasıdır.

Oluşan değişikliği sizler de deneyimleyebilirsiniz. Söz gelimi Web Tasarım araması yaptığınızı varsayalım. Bulunduğunuz konumda Web Tasarım hizmeti veren firmalar normal Google aramalarında ilk 5 sayfada olmasalar dahi haritalar sonuçlarının içerisinde görüneceklerdir.

Bunun nedeni Google’ın sizin bir hizmet arıyor olabileceğinizi varsayması ve haritalara Web Tasarım ifadesiyle kayıt yaptıran yakınınızdaki işletmeleri ilk sayfada göstermesidir.

Local SEO Nedir?

Local SEO nedir diyerek merak edilen daha Türkçe ifade ile Bölgesel SEO kavramıdır. İngilizcedeki kelime anlamında olduğu gibi belirli bir coğrafi alana odaklanan SEO çalışmaları Local SEO olarak açıklanabilir.

Bu çalışmanın yapıldığı web sitesinin global aramalarda veya ülke geneli aramalarda listelenmemesi önemli değildir. Asıl ulaşılmak istenen hedef kitlenin bulunduğu coğrafi konumdaki kullanıcılara mümkün olan en üst sıralamayı elde ederek ulaşmaktır.

Bölgesel SEO Neden Yapılır?

Bölgesel SEO neden yapılır sorusunun cevabını vermek için ülke çapında veya global anlamda hizmet veren firmaların sayısıyla yerel firmaların sayısını kıyaslamak yeterli olacaktır. Çok daha fazla sayıda yerel işletme olması nedeniyle bölgesel SEO çalışmalarına ihtiyaç duyan firma sayısı da haliyle daha fazladır.

Oldukça zor bir alan olan genel arama sonuçlarına odaklanarak vakit kaybetmek yerine, yüksek ihtimalle rekabetin daha zayıf olduğu bölgesel arama sonuçlarından sonuç almak bir çok firma için faydalı olacaktır.

Yerel arama sonuçlarında başarılı olarak geri dönüş almaya başlanıldığı an haliyle dijital dünya çalışmalarına ayrılabilecek bütçenizde de iyileştirmeleriniz olacaktır. Yeni bütçenizle daha genel aramalarda listelenmeyi sağlamak olarak hedeflerinizi revize etmeniz mümkün.

bölgesel-seo

Bölgesel SEO

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

  • İşletmenizi Haritalara Kaydedin: En çok işinize yarayacak ve siz farkında olmadan pek çok kişinin sizi bulmasını sağlayacak Google Maps, Yandex Haritalar gibi hizmetlere tüm bilgilerinizle birlikte kayıt olmak atılacak en iyi ilk adımdır.
  • Sektörel Web Sitelerine Kaydolun: Yelp, TripAdvisor, Zomato gibi sayfalar belirli sektörden işletmeleri bir arada sunmak ve değerlendirmek için kurulmuştur. Siz de sektörünüzle alakalı olanları tespit ederek profil oluşturabilirsiniz.
  • İç SEO Ulaşılabilirlik Kontrolleri: Sitenizin Header, Footer gibi sabit alanlarında muhakkak yerel sabit numaranızı, adresinizi ve size mesaj atabilecekleri bir kısa yolu bulundurmak gerekmektedir. Çünkü yerel aramalarda genellikle kullanıcı doğrudan kontak kurmak ister.
  • Yerel SEO SERP Uyumu: SERP nedir konusunu detaylı inceleyebilirsiniz. Yerel konumunuzun içinde geçtiği link yapısını aynı zamanda anahtar kelime ve yazı başlığı olarak kullandığınız sayfalar, ziyaret potansiyelini arttıracaktır.

Google Local Business Yapısal Veri İşaretleme

Google’ın Eylül 2018’de kullanıma sunduğu dataset search ile tekrar gündeme gelen Yapısal Veri İşaretleme (Dataset Schema) ekranında makale, sanat eseri gibi içerik seçeneklerinin yanında Local Business adıyla yerel işletmeler için de bir format bulunmaktadır.

Bu aracı kullanamamanız durumunda sayfanızın “Header” kısmına aşağıdaki kodu kendi bilgilerinizi girerek değiştirmeniz yeterli olacaktır.

<div itemscope itemtype="http://schema.org/LocalBusiness">
<div itemprop="name">İşletmenizin Tam Adı</div>
<div>Email: <span itemprop="email">E-Posta</span></div>
<div>Phone: <span itemprop="telephone">İşletme Yerel Telefon Numarası </span></div>
<div>Fax: <span itemprop="faxNumber">Varsa Fax</span></div>
<div>Url: <span itemprop="url"><a href='İnternet Adresiniz'>İnternet Adresiniz</a></span></div>

<meta itemprop="openingHours" style='display: none' datetime="Mo,Tu,We,Th,Fr,Sa 09:00-18:00" />
<div itemtype="http://schema.org/GeoCoordinates" itemscope="" itemprop="geo">
<meta itemprop="latitude" content="Haritalardan Bulabileceğiniz Enlem Koordinatınız 41.123456789 formatında olan" />
<meta itemprop="longitude" content="Haritalardan Bulabileceğiniz Boylam Koordinatınız 26.123456789 formatında olan" />

</div>
<div itemtype="http://schema.org/PostalAddress" itemscope="" itemprop="address">
<div itemprop="streetAddress">Adresinizin Mahalle, Cadde, Sokak Apt No Kısmı</div>
<div><span itemprop="addressLocality">İşletmenizin Bulunduğu Şehir</span>, <span itemprop="addressRegion">İlçe</span> <span itemprop="postalCode">Posta Kodu</span></div>
</div>
</div>

Google Benim işletmem

Google Benim işletmem aslında internet site kuramayan veya yatırım yapmadan web dünyasında bulunabilmek isteyen küçük işletmeler için hayata geçirilen bir proje. Kendi internet siteniz bulunsa da bu alana kayıt yapmanız, işletme bilgilerinizin yazılı olduğu bir sayfa tasarlamanız bulunabilme şansınızı arttıracaktır.

https://www.google.com.tr/business/ adresinden gmail e-postanızı kullanarak giriş yapabilir hemen işletme bilgilerinizi doldurmaya başlayabilirsiniz. Telefon numaranızdan e-posta adresinize, posta kodunuzdan çalışma saatlerine kadar her bilgiyi doldurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Menü