Scorpiol Breadcrumb Nedir? - MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb özellikle web sitelerinde kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sayfalarda gezinmeyi kolaylaştırmak için kullanılan bir arayüz ögesidir. Web sitelerine ek olarak işletim sistemlerinde, çeşitli yazılım programlarında ve bazı mobil uygulamalarda da kullanılmaktadır. Temel amacı, kullanıcının hangi sayfada olduğunu, bu sayfanın hangi dizin yolunda olduğunu göstermektedir.

Breadcrumb, kelime anlamı olarak “ekmek kırıntısı” anlamını taşımaktadır. Hansel ve Gretel masalında, çocukların ormandan dönüş yolunu bulabilmek için uyguladıkları yere ekmek kırıntısı dökme taktiğinden yola çıkılarak bu isimlendirme yapılmıştır. Özellikle web siteler içerisinde farklı sayfalara gidebilmeyi kolaylaştırdığı için tam olarak bu isimlendirmeyi hak etmiştir.

Breadcrumb Neden Önemlidir?

Breadcrumb, özellikle web siteleri için çok önemlidir. İlk önce, bir örneğini göstererek daha anlaşılır olmasını sağlayalım.

Web sitelerindeki kullanımı şu şekildedir:

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb Nedir?

Bilgisayarlarda da şu şekilde gösterilmektedir:

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb kullanmanın kullanıcı deneyimi açısından büyük avantajlar sağladığını söyledik. Fakat tek faydası bu değildir. Web site sahipleri için de avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan en büyüğü, web sitesinin Google gibi arama motorları tarafından daha rahat bir şekilde taranmasına ve kategorize edilmesine yardımcı olmasıdır. Bir diğeri de site ziyaretçilerinin doğru şekilde yönlendirilmesi sayesinde, sitede durma sürelerini arttırmasıdır. Kullanıcıları, diğer sayfaları ziyaret etmeye teşvik etmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden breadcrumb CSS ya da WordPress kullanılan sitelerin hemn hepsinde karşımıza çıkmaktadır.

SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Breadcrumb kullanan siteler, kullanmayan sitelere göre arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmaktadır. Bunun en önemli sebebi, arama motorunun web sitesi içerisindeki kategorileri URL formatında değil de kategori başlığı olarak tanıması. Bu sayede hem SEO hem de reklam gelirleri açısından daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Breadcrumb Nedir?

Yukarıdaki görselde de görülebileceği gibi Google aramalarında sayfanın hangi dizine bağlı olduğu da gösteriliyor. 2015 yılında sadece mobil aramalarda kullanılmaya başlanan bu özellik, artık masaüstü platformlarda da kullanılıyor.

Breadcrumb Yapısı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • SEO açısından faydalı olduğunu söyledik. Fakat web sitelerinde yapılan SEO optimizasyonlarının, temelde kullanıcı deneyimiyle alakalı olduğunu unutmamak gerek. Sitede breadcrumb kullanılacaksa, kullanıcıya yönelik fayda dikkate alınarak yapılmalıdır.
  • Bu yapı site içi navigasyona yardımcı bir yapı olarak kullanılmalıdır. Web sitesinin genel tasarımı, sayfa içi dolaşımı rahata hale getirecek şekilde yapılmalıdır.
  • Sadece belirli sayfaları içeren bir yapı olmamalı, anasayfaya kadar giden ve her sayfada kullanılan bir yapı olmalıdır.
  • Doğru kategorizasyon yapılmalıdır.
  • Breadcrumb’ın en sonunda bulunan öge, sayfanın kendisine link vermemelidir.

Breadcrumb nedir ve nasıl kullanılmalıdır?” sorularına cevap vermeye çalıştığımız bu yazımız, umarım sizler için faydalı olmuştur. Web tasarım, yazılım, mobil uygulama ve pek çok konuyla ilgili güncel bilgiler verdiğimiz bloğumuzu takip etmeyi unutmayın!

Menü