Canonical URL Nedir Nasıl Kullanılır

Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canonical URL, rel canonical etiketi kullanarak arama motoru botlarına, aynı içeriğe sahip iki farklı linkten hangisini baz alacağı mesajının verilmesi işlemidir. Bu etiketin kullanılmasının nedeni aynı sayfaya açılan iki farklı linkin, birbirinin trafiğini paylaşacak olmasından dolayı sıralama kaybına neden olmasıdır.

Daha iyi açıklamak için şöyle de diyebiliriz: farklı yazıma sahip ancak aynı sayfaya açılan linkler, Google botları tarafından URL yapısı farklı olduğundan ayırt edilememektedir. Bu durumda her iki link de arama sonuçlarında ayrı ayrı listelenir. Bu durumun bir dezavantajı trafik ve sıralama değerinizi düşürmesiyken, diğer dezavantajı Google tarafından kopya içerik damgası yiyebilecek olmasıdır.

URL Canonicalization Nasil Link Yapılarında Kullanılmalı?

Eğer bir içeriğinize rel canonical etiketi ekleyecekseniz, kesinlikle aynı sayfaya açılan ikinci bir linkin olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca canonical URL kullanacağınız sayfanın arama sonuçlarında daha geride olan linke veya sizin asıl tercih ettiğiniz URL formatına uygulanması yararınıza olacaktır.

Sayfaya verilen komutun çalışması için alan adlarının aynı, URL yolunun farklı olması gereklidir. Aynı sayfaya açılan 2’den fazla link için sınırsız sayıda kullanılabilir. Sadece HTML sayfalarda geçerlidir. Örneğin “.pdf” şeklinde biten bir sayfada bu kodun kullanılması kopya içerik sorununu çözmez.

Canonical URL Hangi Durumlarda Kullanılır?

Google arama motoru botlarına işaretlediğiniz linkin, asıl linkle aynı olduğu mesajını verdiğiniz rel canonical etiketi:

  • Sitenin hem www ile başlayan hem de www ile başlamayan versiyonları bulunduğunda
  • Herhangi bir eklenti olan ve olmayan aynı içerik için farklı URL kullanmak durumda kaldığınızda (örneğin www.ankarawebtasarim.net/blog normal listelenen blog sayfamız olsun, www.ankarawebtasarim.net/blog_galeri ise daha farklı bir eklentiyle galeri formatında görsel tasarıma sahip aynı sayfamız olsun. Bu durumda ikinci linke rel canonical etiketi eklemek gerekecektir)
  • Herhangi bir içeriğin farklı kategorilere de sahip olup, o kategorilerden de ulaşılabilir olduğunda
  • Mobil web site görünümü için sub domain vb. çözümler kullanıldığında

çift listelenme ve kopya içerik riskine önlem olarak kullanılabilir. Sitenizin “www” olan versiyonu “www” olmayan versiyondan ayırmak için Google Search Console üzerinden “Tercih Edilen Alan Adı” seçimini yapmanız da diğer bir çözüm yoludur. Bu durumda Google, www kullanılmayan sayfaları kopya olarak işaretler. Yine problem yaşarsanız 301 yönlendirmesi Google web master forumunda tavsiye edilen yöntemdir.

Canonical URL Nasıl Kullanılır, Nereye yerleştirilir?

Canonical URL

Canonical URL

Arama motoru botları internet sayfalarının <head> … </head> etiketleri dışında kalan bölümleri içerik olarak algılamaktadır. Kullanacağımız Url Canonicalization yapısı ise bir komut olduğundan, sayfanın “head etiketleri arasına yerleştirilmesi gerekmektedir.

<link rel=”canonical” href=”https://www.ankarawebtasarim.net/blog_galeri” />

Kullanım yapısı yukarıdaki gibi olmalıdır. “…” bölümleri arasına kendi alan adınızı yazmanız yeterlidir.

Ankara Web Tasarım

Ankara Web Tasarım, MGA bilişim olarak internet sitelerinizin tüm arama motoru sorunlarına cevap veriyoruz. Ankara SEO Hizmeti uygulamalarımız içerisinde, web sayfalarınızın detaylı SEO analizleri, kopya içerik, kırık link, mobil uyumsuzluk, yavaş yüklenme gibi analizleri yapılarak rapor olarak sunulmakta ve gerekli optimizasyon çalışmaları tarafımızdan yapılmaktadır. Sizler de Ankara SEO fırsatlarından yararlanmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Konur 2 Sokak 57/3 Kızılay – ANKARA
Tel: +90 312 4185066

Fax: +90 312 4185066

Menü