Canva nasıl kullanılır

Canva Nasıl Kullanılır?

Canva nasıl kullanılır, tasarım konusunda kullanıcılara ne gibi kolaylıklar sunar? Online tasarım programı canva hakkında merak edilenler…

Canva nasıl kullanılır sorusuna verilebilecek en net cevap, web tarayıcınız üzerinden hazır şablonlarla tasarım yapabileceğinizdir. Canva sayesinde detaylarla çok vakit harcamadan doğrudan ihtiyacınız olan kartvizit, katalog, broşür gibi ihtiyaçlarınızı hazırlayabilirsiniz. Programın en büyük avantajı Türkçe dil desteğine sahip olması, bu sayede hemen herkesin rahatlıkla bileşenlerin işlevini anlayabilmesidir.

Canva Nedir?

Günümüzde dijital ortamlarda orijinallik ve özgünlükten fazla uzaklaşmamak isteyen internet kullanıcıları için pratik çözümler her zaman değerlidir. Bu kullanıcılar için oluşturulmuş olan Canva uygulaması hiçbir grafik bilgisine sahip olunmasına gerek kalmadan özgün görsel içerikler hazırlamaya izin veren kullanımı oldukça kolay bir aplikasyondur.

Canva nasıl kullanılır sorusuna geri dönecek olursak, Canva kullanımı zannedildiğinin aksine oldukça kolay ve internet dünyasında aşina herkesin özgün görseller hazırlayabileceği bir uygulamadır. Bu uygulamaya girildiği zaman hazır görseller ve üzerinde yazan demo yazılarla karşılaşılır. Hazır şablonlar ihtiyacınız olan tasarımı seçerek içeriğinde özelleştirme yapabilmenize imkan tanır. Çoğu zaman sadece şablon üzerindeki text alanlarını özelleştirerek dahi baskıya veya kullanıma hazır bir tasarım elde edilebilmektedir.

Canva’da Grafik Düzenleme İşlemleri

  1. Tasarıma başlamadan önce kullanıcının ilk olarak istediği görsel türüne göre kategorilere yönlenmesi ve bir seçim yapması beklenir.
  2. Daha sonra seçimini yapan kullanıcı istediği türde pek çok hazır grafik seçeneği bulur.
  3. Grafiklerden gözüne en çok hitap edeni seçtikten sonra bu görseli kişiselleştirme adımına geçilir.
  4. Burada görseller ile istenildiği gibi oynanmasına izin veren çok kolay anlaşılır tamamen basit düzenleme seçenekleri vardır.

Bu seçeneklerden en sık kullanılanı da görsel üzerinde bulunan metin kutularıdır. Metin kutuları ile istenilen fontta dilediğiniz yazıyı yazarak ve görselin her türlü görünümü ile oynayarak özgün bir grafik elde edebilirsiniz.

Görselleri Nerede Kullanabilirsiniz?

Canva’da bulunan şablonlar sayesinde düğün davetiyesinden kartvizit hazırlamaya, üye olduğunuz çeşitli siteler için kapak fotoğraflarından buroşür hazırlamaya kadar aklınıza gelebilecek pek çok alanda görsel tasarımı oluşturabilirsiniz.

Canva’da Tasarımları Hangi Formatta Kaydedebilirim?

Canva’da aracılığıyla tasarladığınız içerikleri JPG, PNG, PDF formatlarında indirebilirsiniz. Arka planının şeffaf olmasını istediğiniz görsellerde PNG formatını kullanırken, en az piksel kaybı olmasını istediğiniz durumlarda PDF formatını tercih edebilirsiniz.

Web Tasarım

Menü