Scorpiol Cloudflare Nedir? | MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

Cloudflare Nedir?

Cloudflare Nedir?

Cloudflare nedir?” sorusu, web sitesini daha hızlı ve güvenli bir hale getirmek isteyen yazılımcıların ve firmaların en çok sorduğu sorulardan. Amerikan menşeili bir yazılım firması olan Cloudflare, DDos koruması, firewall servisi, DNS, CDN ve ters proxy gibi pek çok konuda hizmetler vermektedir.

Görüldüğü üzere, müşteriler Cloudflare’i sadece CDN hizmeti olarak kullanmazlar. Performans iyileştirmeleri ve site güvenliği konusunda da güven verici referansları vardır. Şu an web üzerinde yaklaşık 26 milyon dijital varlığa hizmet veren firma günde 1 milyara yakın benzersiz IP adresi vermekte. Gelin “Cloudflare Nedir?” sorusuna biraz daha ayrıntılı cevap vermeye çalışalım.

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Web dünyasının emekleme yıllarında, bir internet kullanıcısı herhangi bir siteyi yüklemek istediğinde, talebini bilgisayarından bir sunucuya gönderirdi ve buradan alınan cevapla web sayfası görüntülenirdi. Bu durumun bazı handikapları mevcuttu. Bunlardan en önemlisi, çok fazla talep geldiğinde sunucunun çökebilme ve yanıt vermeme ihtimaliydi.

Dijital mülk sahiplerinin servis ve hizmet kalitesini doğrudan etkileyen bu durum, Cloudflare sayesinde çözüldü. Dijital mülk sahiplerinin tüm varlıklarını daha güvenli ve yüksek performansa sahip hale getirecek güçlü kaynaklar kullanan Cloudflare, dijital mülkler için ekstra bir ağ kullanarak sunucunun cevap vermesini beklemeden talepleri karşılama işlevi görür.

Cloudflare’in Diğer İşlevleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Cloudflare pek çok konuda kullanıcılarına kolaylıklar sağlamaktadır. DDoS saldırılarını, kötü amaçlı botları ve çeşitli siber müdahaleleri de ortadan kaldıracak bir güvenlik ağına sahiptir.

Bir diğer önemli özelliği ise, web sitesi sahiplerinin ya da yöneticilerinin, çeşitli uygulamaları yazılım bilgisine gerek duymadan sitelerine ekleyebilmelerini sağlar. Yazılımcılar için ise, Cloudflare ağında JavaScript kodunun çalıştırılabilmesine olanak tanır ve web sitesinin herhangi bir gecikme yaşamamasını sağlar.

Cloudflare’in en çok kullanılan servisi, ücretsiz CDN hizmetidir. Şimdi, bir de CDN nedir, Cloudflare CDN ayarları nasıl yapılır, onlara bakalım.

CDN Nedir?

Açılımı, Content Delivery Network (İçerik Dağıtım Ağı) olan CDN, global bir sunucular topluluğudur. CDN’in temel işlevi, çeşitli PoP’ler oluşturarak kullanıcı isteklerinin daha hızlı bir şekilde yanıtlanabilmesini sağlamaktır. Bu sayede web sitelerinin SEO çalışmalarına ve genel trafiğine önemli katkılar sunmaktadır.

Basit bir şemayla daha anlaşılır hale getirelim:

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloudflare CDN Ayarları Nasıl Yapılır?

Cloudflare CDN ayarları temel olarak şu basamaklardan oluşmaktadır:

  • Cloudflare ücretsiz üyelik.
  • Yeni DNS’ler ile mevcut nameserverların değiştirilmesi. Bu işlemin hosting firmasının sitesine gidilerek de yapılması gerekmektedir.
  • CDN’in kullanılabilmesi için ön bellek ve SSL ayarlarının yapılması.
  • Yeni sayfa kuralları oluşturularak cache eklentilerinde meydana gelebilecek hataların engellenmesi.

Daha ayrıntılı bilgileri için firmanın yardım sayfalarına göz atabilirsiniz: Cloudflare kurulumu

Bu yazımızda, “Cloudflare Nedir?” sorusuna temel düzeyde cevaplar vermeye çalıştık. Unutmayın ki Cloudflare’in ücretsiz servisi, içerisinde pek çok kısıtlama barındırmaktadır. Bu yüzden, sürekli ve sorunsuz bir CDN hizmeti için, alanında yetkin bir bilişim firmasıyla çalışmanız son derece önemlidir.

Framework Nedir

Menü