Scorpiol

Scorpiol

ScorpiolDefacer Core Web Vitals Nedir? - CP Optimizasyon Önerileri

Core Web Vitals Nedir?

Core Web Vitals Nedir?

Core web vitals nedir? Sorusuna verilebilecek en sade cevap; Google tarafından web sitelerinin kullanıcı açısından verimliliğinin ve site açılış hızları noktasında sayfaların değerlendirildiği, sitelerin Google sıralamasını etkileyecek olan yeni metriklerdir, diyebiliriz.

Core web vitals nedir? Konusu, 2021 yılında web site sahipleri ve SEO uzmanları tarafından çok daha fazla gündeme gelip tartışılacak. Çünkü, Core Web Vitals güncellemesi Google’ın yaptığı açıklamaya göre 2021 yılında aktif hale gelecek. Bu yüzden şimdiden gerekli entegrasyonların yapılması gelecekteki Google sıralaması için oldukça önemli.

Core Web Vitals Nedir?

Core Web Vitals Nedir? Neden Önemlidir?

Google 2020 yılının Mayıs ayında yeni bir servisini duyurdu. Core Web Vitals, Search Console’daki adı ile Önemli Web Verileri, Google’ın bir internet sitesinde bulunması gereken ve Google’daki sıralamasını etkileyecek olan, son kullanıcı deneyimi açısından önemli bulduğu bir takım özel teknik özelliklerdir. Google Search Console’a entegre edilen Core Web Vitals, daha önce site hızını etkileyen bazı faktörlere ek olarak getirdiği birtakım yenilikler olarak karşımıza çıkıyor.

Core Web Vitals ile gelen yenilikler Mobil Uyumluluk (Mobile Friendly), Güvenli Gezinti (Safe Browsing), HTTPS ve Müdahaleci Reklamlara (No Intrusive Interstitials) ek olarak; Yükleme (Loading), Etkileşim (Interactivity) ve Görsel Düzen (Visual Stability) gibi özelliklerdir.

Core Web Vitals Nedir?Core Web Vitals’ın önemi Google’ın her güncellemesinde baz aldığı ve artık kendisiyle eşleşen ve en çok önem verdiği nokta olan “kullanıcı deneyimi”dir. Kullanıcılara her zaman daha hızlı ve kullanıcı dostu web siteleri sunmak adına yenilikler yapan Google, bu yeni eklentiyle de yavaş açılan, görsel olarak iyi optimize edilmemiş ve tepki süreleri uzun web sitelerinin tespit edip site sahiplerine yapmaları gerekli değişiklikleri sunmaktır. Bu yüzden yeni gelecek olan Core Web Vitals, web sitelerinin sıralaması açısından da hız skoru açısından da önemli bir yenilik sunuyor ve bu yeniliklere göre düzenlenmeyen web sitelerinin sıralamasında önemli değişikliklerin olacağı bariz bir şekilde görülecektir.

Core Web Vitals ile gelecek olan özelliklere detaylı bir şekilde bakalım.

Yükleme (Loading) Largest Contentful Paint (LCP)

Core Web Vitals ile gelecek olan bu metrik, tamamen sayfanın yüklenmesiyle alakalı ve kullanıcı için de oldukça önemli bir husustur. Ortalama 3 saniye içerisinde yüklenmeyen web siteleri kullanıcı açısından olumsuz bir faktördür ve bu sürenin üzerindeki sayfalar Largest Contentful Paint öğesi açısından kötü bir skora sahip sayfalardır.

Core Web Vitals Nedir?Yeni gelecek güncelleme ile web sitelerinin yükleme hızı belirlenirken o sayfadaki en büyük (görünür) elementin yüklenmesi baz alınacak. Çünkü, hem kullanıcı açısından bir sayfadaki en büyük görselin yüklenmesi sayfanın tamamen yüklenmesi demektir.

Largest Contentful Paint’i etkileyen öğeler ise;

  • Sunucu yanıt sürelerinin hız seviyesi
  • Sayfanın render edilmesini bloklayan JS ve CSS öğeleri
  • Client Side Rendering

Etkileşim (Interactivity) First Input Delay (FID)

First Input Delay, kullanıcıların sayfalarla girdikleri etkileşimleri ölçümleyen metriktir. En temel anlamıyla FID, kullanıcıların bir sayfada bulunan butona veya linke tıkladığında sayfanın aksiyon karşısında harekete geçme süresidir. Uzun sürelerde aksiyona geçen sayfalar kullanıcı tarafından sayfanın yavaş olarak algılanmasına veya sitede bazı butonların bozuk olduğu algısının oluşmasına sebebiyet verir. Bu yüzden Google’ın First Input Delay için önerdiği süre 100 ms’dir.

FID metriğini optimize etmek için yapılabilecekler;

  • JS execution süresini azaltmak,
  • JS dosyalarını olabildiğince küçültüp optimize etmek,
  • Kullanılmayan JSleri defer etmek

Görsel Düzen (Visual Stability) Cumulative Layout Shift (CLS)

Cumulative Layout Shift, web sitelerinde kullanıcı açısından en sinir bozucu ve rahatsız edici noktalardan olan sayfadaki pop-up ve reklam görsellerinin iyi stabilize edilmemesini ifade eder. Cumulative Layout Shift genel olarak sayfadaki görsellerin stabilizasyonunu ölçmek için kullanılan bir metrik olup web sayfasındaki görsellerin kayma oranlarını hesaplayıp ölçer.

Core Web Vitals Nedir? Cumulative Layout Shift metriğinin en yüksek eşik değeri 0,1 olması gerekir. Bu değerin üzerindeki kaymalar oluşması kullanıcı açısından sitenin kullanıcı dostu olmayan ve iyi stabilize edilmemiş bir site olarak algılanmasına sebep olur ve site skorunu düşürür.

Cumulative Layout Shift sorunlarına sebep olan hatalar ise;

  • Görsellerin olması gerektiği gibi boyutlandırılmaması
  • Yine düzgün boyutlandırılmayan çerçeve ve ikonlar
  • Stabilizasyonu yapılmamış pop-up ve dinamik öğeler

Core Web Vitals Hangi Web Siteleri İçin Önemlidir?

Web sitelerin hepsinin nihai amacı Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında da üst sıralarda çıkmak olsa da web sitesi üzerinden direkt ürün veya hizmet veren web siteleri için arama motorlarının üst sıralarında yer almak hayati önem taşımaktadır. Maliyet ve reklam dönüşüm oranlarını büyük ölçüde etkileyen web sitesi optimizasyonu ve SEO ihtiyaçlarınız hakkında detaylı bilgi için Ankara Web Tasarım olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü