Scorpiol

ScorpiolDefacer

isimtescil bypass

darkcrew

darkcrew.org

hackhaber E-mail Marketing Nasıl Yapılır? - Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçmeden önce e-mail marketingin ne olduğuna bakalım. E-mail marketing, markaların müşteri sadakati sağlamak, özel gün kutlamak, ürün tanıtımı yapmak veya kampanyalarını duyurmak için müşterilerine e-posta yoluyla ulaşmasıdır. Pazarlamacılar tarafından uzun yıllardır kullanılmasına karşın halen etkili bir satış ve pazarlama yöntemidir.

Peki, e-mail marketing nasıl yapılır? Diğer adıyla email pazarlama, marka veya şirketlerin sisteminde kayıtlı olan müşterilerinin e-posta adreslerine metin, görsel, video veya GIF içerikli mesajlar gönderilmesiyle yapılır. Web teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte mail içerikleri de müşterilerin ilgisini çekmek için sürekli zenginleşmektedir.

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?Etkili E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing artan dijital pazarlama yöntemleri arasında en eskisi olmasına karşın ROI (Yatırımsal Geri Dönüş) oranı en yüksek yöntemdir. Maliyet oranına göre alınan geri dönüş oranı oldukça verimlidir. Data & Marketing Association’ın 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre markaların bir müşteriyi sosyal medyada takipçi yapıp bunu sürdürmesi için harcadığı miktar 21,95 dolar iken; e-mail marketing yaparak gerçekleştirdiği bir satışın maliyeti 10.23 dolardır.

Yine yapılan bir araştırmaya göre e-posta adresi bulunan her 3 kişiden biri düzenli olarak maillerini kontrol ediyor. Üstelik bu oran akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla her geçen gün artıyor. Bu oranlara bakıldığında e-mail pazarlamanın neden önemli olduğunu, büyük markalar ve e-ticaret siteleri tarafından neden bu kadar sık kullanıldığı daha anlaşılır olacaktır.

Peki, e-mail pazarlama yaparken en etkili ve verimli sonuçlar nasıl alınır, e-mail marketing yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Şimdi onlara bakalım.

Doğru Strateji

Tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi e-posta marketing yaparken de yapılması gereken ilk şey markanıza veya işletmenize uygun bir strateji belirlemektir. Bunu belirlerken markanızın hedeflerini, mevcut müşteri kitlenizi ve hedeflediğiniz potansiyel müşteri kitlenizi iyi analiz edin. Yaptığınız analiz sonucunda uzun vadeli -mesela bir yıllık- bir plan çıkarın ve onu önce 6 aylık sonra 3 aylık ve aylık olarak parçalara bölün. Böylece planınızın taslağı çıkmış olacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken sadece belirlediğiniz kriter ve hedeflemelere uygun şekilde içeriklerinizi oluşturmak olacaktır.

Şunu unutmamak gerekir; bir strateji çerçevesinde uygulanmayan pazarlama veya kampanya tanıtım faaliyetlerinin başarılı olması düşük bir ihtimaldir. Çünkü; stratejisiz yapılan tüm çalışmalar birbirinden kopuk, bütünlük arz etmeyen parçalar olarak algılanacaktır.

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?Bütünsel Etkili Mesaj

Reklam, tanıtım amaçlı yapılan e-mail marketing çalışmasında müşteriye atılacak mailin kendi içerisinde bir bütünlük içinde olması gerekir. Mail; başlığıyla, başlığın içerikle tutarlı olmasıyla, kullanılan görsellerin veya emojilerin birbiriyle uyumlu olmasıyla bir bütünlük oluşturmalıdır.  Örneğin, sadece ilgi çekici görünüp insanların mailin içeriğini okutmak için mesaj içeriğiyle doğrudan alakası olmayan bir başlık seçimi; kampanyanın başarılı olmasını engelleyeceği gibi insanlarda olumsuz bir etki de bırakabilir. O yüzden bütünlük ve tutarlılık dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Özelleştirilmiş İçerik

Hiç kimse bir markanın kendisine sadece ve direkt olarak müşteri gözüyle bakılmasını istemez. İnsanlar markalarla, kullandıkları ürün veya aldıkları hizmet üzerinden bir etkileşime girer ve aralarında bir bağ oluşur.  Bu bağ, her ne kadar üretici – tüketici bağı olsa da insanlar kendilerini özel hissetmek isterler. O yüzden mailing çalışmalarında içerik ne kadar müşteriye özelse, kampanya o kadar etkili olur.

Yine, müşteriye sadece satış odaklı bakmak alınacak verimi olumsuz yönde etkileyecektir. Böyle bir strateji, müşterilerle marka arasındaki bağı mekanikleştireceği gibi insanların bir süre sonra o markadan gelen mailleri kanıksayıp göz ardı etmesine sebep olabilir. Yani beynin o maili otomatikman “spam” olarak değerlendirmesine sebep olabilir.

Zamanlama

Hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmak oldukça önemli. Yapılan araştırmalarda insanların maillere reaksiyon gösterdiği saatler sabah saatleri. Haftalık olarak da hafta başlangıcında alınan verim hafta sonuna doğru düşmektedir. Tabi, kampanyaların aylık ve mevsimlik stratejilere uygun olması da dikkat edilmesi gereken bir nokta.

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?Mobil Cihazlara Uygunluk

Günümüzde cep telefonları ve tabletlerin kullanım oranları tahmin edildiği gibi her geçen gün artıyor. Artık web siteleri ve programlar için mobil uyumluluğun ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor ve mobil piyasaya büyük yatırımlar yapılıyor. Bu yüzden e-mailin marketing çalışmalarında da bu unsur göz önünde bulundurulup mail içeriğinin mobil cihazlarda sorunsuz açılacak şekilde tasarlanmış olması gerekir.

E-Posta Pazarlamanın Avantajları

E-mailing marketing çalışmaları en eski dijital pazarlama yöntemi olmasına karşın gelişen teknolojilerle günümüze kadar gelip etkinliğini sürdürmeyi başarmıştır. Halen birçok büyük markanın temel pazarlama yöntemlerinden olan e-mailin marketingin diğer faydaları ise şu şekilde:

  • Düşük bütçelerle etkili sonuçlar alınır
  • Mail içerikleri video, görsel veya butonlarla zenginleştirilebilir
  • Detaylı rapor ve analiz imkânı sunar
  • Kişiselleştirilebilen içerikler
  • Marka kimliğine göre hedef kitle seçebilme
Menü