Scorpiol

Scorpiol

ScorpiolDefacer Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır? - Gmail'i Geri Çağırma

Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Gönderilen mail nasıl geri alınır? Evet, kurumsal hayatta da kişisel işlemlerimizde de hayatımızın önemli bir parçası artık şüphesiz ki; e-postalar. E-mailleri bu kadar sık kullanırken herkesin başına mutlaka yanlış birine yada eklemesi gereken dosyaları eklemeden gönderme durumu gelmiştir.

Peki, gönderilen mail nasıl geri alınır? Birkaç basit işlemle artık yanlış gönderdiğiniz veya göndermeyi hiç düşünmediğiniz mailleri geri alabilirsiniz. Hem G-Mail hem de Outlook için geçerli olan bu özelliğin nasıl yapıldığına bakalım.

Yanlış Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

E-mail yani elektronik posta, kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların günlük işlerimizi halletmemize olanak tanımaya başlamasıyla hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Özellikle iş hayatında günde onlarca mail gönderilip aldığımız, çoğu kurumsal yazışmanın yapıldığı e-mailler çalışma rutinimizin bir parçası önemli bir parçası haline geldi. Gün içinde o kadar mail alıp gönderirken arada bazen yanlış gönderilmelerin de yaşanması kaçınılmaz oluyor tabi.

Bazen yanlış anlaşılmalara bazen büyük mahcubiyetlere sebep olan yanlış mail gönderme işlemini yaşamak istemiyorsanız birkaç küçük ayar yaparak bu problemin önüne geçebilirsiniz. Çalışma sistemleri birbirinden farklı olsa da bu özellik hem Google’ın e-posta sağlayıcısı G-Mail’de hem de Microsoft’un mail servisi olan Outlook’ yapmak mümkün. Sırasıyla iki mail servisinde de istemeden gönderilen maillerin nasıl geri alınabileceğini açıklayalım.

Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?G-Mail’de Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

G-Mail kullanıcısıysanız ve bu mail servisi üzerinden göndermemeniz gereken bir kişiye mail göndermemek veya göndereceğiniz kişiye yanlış içerikli maili göndermemek için G-Mail hesabınızdan birkaç basit ayar yapmanız yetecektir. G-Mail’in halihazırda yanlış e-posta gönderimi ile ilgili ayarı olan “Göndermeyi geri al” özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. İşte G-Mail’de “Göndermeyi geri al” ayarını aktif etmeniz için yapılması gerekenler:

  • Öncelikle internet tarayıcınızdan G-Mail’inize giriş yapın
  • Gelen kutusu açıldıktan sonra sağ üst köşede bulunan dişli çark şeklindeki Ayarlar butonunu tıklayın. Karşınıza şöyle seçenekler çıkacaktır:Çıkan küçük pencereden “Tüm ayarları görüntüleyin” sekmesini tıkladığınızda ise karşınıza şu pencere açılacaktır:Tüm G-Mail ayarlarınızı yapabileceğiniz bu ayar sayfasının 4 sekmesi olan “Gönderiyi geri al” seçeneğinin yanındaki kutucukta bulunan sayı, siz maili gönderdikten kaç saniye sonra maili geri alabileceğinizi gösteren sayıdır.
  • Maili gönderdikten sonra en fazla 30 saniye seçeneği bulunan alandan istediğiniz süreyi seçin
  • Saniye seçimini yaptıktan sonra sayfanın en altına gelerek “Değişiklikleri Kaydet” sekmesini tıklamanız yeterlidir.

Bu ayarı yaptıktan sonra e-maillerinizi gönderdikten sonra belirlediğiniz süre kadar, o e-maili ger alma şansınız olmuş oluyor.

Gönderilen G-Maili Geri Alma Nasıl Çalışıyor?

Gönderilen maili geri alma işlemini aktif ettikten sonra Google aslında sizin “Gönder” dediğiniz maili göndermiyor. Belirlediğiniz süre boyunca gönderdiğiniz mail sadece G-Mail’in sunucularında bekliyor ve siz gönderdiğiniz e-maili bu süre boyunca geri almazsanız, e-mail o süreden sonra gönderiliyor. Belirlenen süreden sonra gönderim iptal edilmediği taktirde de mail kesin olarak gönderilmiş oluyor ve onu geri almanın bir yolu yok maalesef.

Ankara Web Tasarım

Outlook’ta Gönderilen Mail Nasıl Geri Alınır?

Outluk’da yanlış gönderilen maillerin geri alınma sistemi G-Mail’inkinden farklı bir çalışma sistemine sahip ve Outlook’un tüm sürümlerinde aynı şekilde yapılabiliyor. Outlook’tan gönderilen e-maili geri almak için izlenmesi gereken adımlar:

  • Outlook üzerinden mailinize giriş yapın
  • “Gönderilmiş Öğeler” sekmesinden yanlış gönderdiğiniz maili tıklayın
  • Sol üst köşede bulunan “ileti” sekmesini tıkladıktan sonra açılacak menüden “Eylemler” sekmesini tıklayın. Şöyle bir pencere açılacaktır:
  • Açılan seçeneklerden “Bu İletiyi Geri Çek” seçeneğini tıklayın. Yeni bir uyarı penceresi açılacak
  • Açılan uyarı penceresinde “Bu iletinin okunmamış kopyalarını sil.” butonunu işaretleyip “Tamam” butonunu tıklayın.

Eğer e-posta gönderdiğiniz kişi tarafından açılmamışsa mailiniz silinir.

Gönderilen Outlook Maili Geri Alma Nasıl Çalışıyor?

Outlook’un mail servisinde gönderilen e-maillerin geri alınma sistemi G-Mail’inkinden farklı çalışıyor. Outlook’ta gönderdiğiniz mailler herhangi bir sunucuda bekletilmeden direk olarak karşı tarafın gelen kutusuna düşüyor. Fakat karşı taraf eğer maili henüz açmadıysa yukarıda tarif ettiğimiz yöntemle e-maili silebilirsiniz. Eğer gönderdiğiniz maili eğer açıldıysa maalesef silmenin başka bir yolu bulunmuyor.

Yanış e-mail göndermemek için tabi ki; en iyi yol e-mailin atılmadan önce kontrol edilmesidir. Fakat istenmeyen yine de karşılaşılan böylesi durumlar için yazımız umarız faydalı olur.

Menü