Google 20. Yıl Etkinliği ve Duyurulan Yenilikler

Google 20. Yıl Etkinliği ve Duyurulan Yenilikler

Google 20. Yıl Etkinliği ve Duyurulan Yenilikler ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Arama sonuçlarına etki eden değişiklikleri adım adım izlenen firma bu sefer yeni arama deneyimleri ve güncellemelerini duyurdu.

Tam olarak 4 Eylül 1998, Menlo Park, Kaliforniya, ABD başlangıçlı olan firma İnternet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı hizmetleri sıfatıyla çalışmalarını yürütüyordu. Ancak günümüze gelinceye kadar 20 yılda

  • Reklam teknolojileri
  • Mobil işletim sistemi
  • İnternet tabanlı hizmet ve ürünler

sunan bir dünya markası evrimini gerçekleştirdi. En yakın rakibinden bile kat kat fazla kullanıcıya sahip olması sayesinde de web üzerinde otoriter bir etkiye sahip konumda. Arama motoru devi kuruluşunun 20. Yıl dönümünü 24 Eylül’de düzenlediği etkinlikle ve getirdiği yeni özelliklerle kutladı.

Google 20. Yıl Etkinliği ve Duyurulan Yenilikler Neler?

Yeni özelliklerin pek çoğunda mobil cihazlara odaklı yapılanma ve makine öğrenme kriterlerinin etkili olduğunu görüyoruz. Açıklanan konuları başlıklar halinde sıralayacak olursak:

  1. Etkinlik Kartları ve Geliştirilmiş Koleksiyonlar
  2. Genişletilmiş Konu Katmanı Uygulaması
  3. Google Feed Discover Olarak Güncellendi
  4. Tanınmış Kişilere Özel Hikâye Sonuçları
  5. Google Lens ile Görsel İşaretleme ve Nesne Arama

Etkinlik Kartları ve Geliştirilmiş Koleksiyonlar

Genişletilmiş Konu Katmanı Uygulaması

Genişletilmiş Konu Katmanı Uygulaması

Google artık eski arama sonuçlarından ulaştığınız sayfaları koleksiyon kısmında biriktirerek aynı anahtar kelimeyle yaptığınız aramalarda yeniden karşınıza çıkaracak. Bu uygulama ile yeniden karşınıza çıkan sonuçlar en başta yer alacak.

Bu sonuçların tekrar karşısına gelmesini istemeyen kullanıcılar kartları düzenleyebilecek. Koleksiyonundan kaldırdığı arama sonucu böylelikle kişiselleştirilmiş sonuçlardan silinebilecek.

Genişletilmiş Konu Katmanı Uygulaması

Firmanın Konu Katmanı adını verdiği uygulama aradığınız anahtar kelime ile ilgili web üzerindeki tüm içeriği analiz eden, en iyi bilgileri derleyerek toplu halde ilk sonuç olarak karşınıza çıkarma işlevini görüyor.

Genişletilmiş denilmesinin nedeni de sadece bir bilgi kartı olmaktan öteye gitmesi. Konuyla ilgili makale ve video gibi SERP datalarını da içeriyor.

Google Feed Discover Olarak Güncellendi

Açıklanan rakamlara göre Feed akışının 800 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu yayının ismi Discover olarak değiştirildi ve artık mobil sürüm Google ana sayfasında yerini aldı.

Kullanıcıların karşısına getirilen içerikte iki adet buton bulunacak. Konuyla ilgili daha fazla bilgi alma ve arama sonuçlarına göz atma özelliği kullanılabilecek. Akış içerisine daha fazla video sonucu eklenmesi de diğer bir yenilik olarak duyuruldu.

Etkinlik Kartları ve Geliştirilmiş Koleksiyonlar

Etkinlik Kartları ve Geliştirilmiş Koleksiyonlar

Tanınmış Kişilere Özel Hikâye Sonuçları

Arama sonuçlarında yapay zeka kullanımını arttıran diğer bir yenilik de Tanınmış Kişilere Özel Hikâye Sonuçları sunulması oldu. Buna göre ünlü simalar, sporcular hakkında bir arama yapıldığında, önemli anlarından oluşan zengin bir görsel format sonuçların en başında kullanıcılara gösterilecek.

Daha fazla bilgi edinmek istediğiniz görselin üzerine tıkladığınızda ise yayınlandığı internet sitesine yönlendirileceksiniz.

Google Lens ile Görsel İşaretleme ve Nesne Arama

SERP ile karşınıza getirilen bir fotoğraftaki herhangi bir öğenin veya nesnenin görsel aramasını daha kullanışlı hale getirebilmek için Google Lens‘in Görseller’de kullanılabileceği duyuruldu. Böylece herhangi bir fotoğraf içerisindeki tek bir nesneyi işaretleyerek arama yapılabilecek.

Google 20. Yıl Etkinliği ve Duyurulan Yenilikler arasında maddelerde yer almayan diğer bir konu iş aramalarıyla ilgili şirketin ABD’de yaptığı bazı anlaşmalar. Pathways adı verilen proje ile Google’ın ilerleyen süreçte iş arama sonuçlarında daha hakim bir yapı oluşturmayı planladığını söyleyebiliriz.

Google dostu uygulamaları yakından takip eden MGA Bilişim SEO ve Google Reklam Verme konularında profesyonel hizmet vermektedir. Merak ettiğiniz konularla ilgili danışmak ve hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almaj için bizi arayabilirsiniz.

Menü