Google Ads Reklam Verme

Google Ads Reklam Verme

Google Ads reklam verme arama sonuçlarında, Google ortağı olan sitelerde veya çeşitli Google hizmetlerinde reklamlarınızın gösterilmesini sağlayan bir çevrim içi pazarlama hizmetidir. 2000 yılında kullanıma sunulan bu servisin günümüzde milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır.

Google Ads reklam verme bireysel veya kurumsal kullanıcıların ürün ya da hizmetlerinin doğru hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olan bir işlemdir. Bireysel ya da kurumsal her web sayfası sahibi, sitesinin daha çok ziyaret edilmesini ister. Aynı şey sağlanan ürün veya hizmetlerin tanınırlığı için de geçerlidir. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olması Google’ı, bu alanda öne çıkaran ve son derece işlevsel kılan bir dijital reklamcılık odağı haline getirmektedir.

Google Ads Reklam Verme

Google Ads Reklam Verme Hedefleri

Google Ads Nedir? Eski ismiyle Google Adwords dünyanın en çok kullanılan arama motoru tarafından sağlanan bir dijital reklam verme hizmetidir. Google Reklam işe yarar mı? Kişiler veya firmalar,

  • Web sayfalarındaki içeriklerin/bilgilerin daha geniş kitlelere ulaşması için,
  • Ürün veya hizmetlerinin tanıtımının doğru hedef kitleye yapılması için,
  • Daha fazla tıklama almak ve reklam geliri elde etmek için

Google Ads hizmetlerinden yararlanabilirler. Reklama ayrılan bütçe zamanla, reklam gelirlerinden düşük bir seviyede kalıyorsa kampanya başarılı olmuş demektir. Doğru anahtar kelime seçimi, reklam içeriğinin dikkatlice hazırlanması ve tüm sürecin planlı bir şekilde yürütülmesi halinde Google reklamlar son derece işlevsel bir hizmet olmaktadır.

Dijital reklam ajansları arasında hizmet veren Ankara Web Tasarım; tanıtım içeriğinin hazırlanması, uygun görsellerin seçimi, bütçe yönetimi, dönemlik raporların sunulması gibi pek çok hizmeti yerine getirmektedir. Böylece hem daha etkili reklamlar yayınlanmakta hem de kullanıcılar zamandan tasarruf etmektedir.

Google Ads Reklam Verme

Google Ads Youtube Reklam Verme

Popüler bir video paylaşım platformu olan Youtube’da aynı zamanda canlı yayınlar da yapılabilmektedir. Youtube reklam verme işlemi nasıl yapılır? Youtube bir Google hizmetidir ve Google Ads aracılığıyla verilen reklamların görüntülenebildiği bir platformdur. Bu reklamlar Google arama sonuçlarında, Google ilişkili hizmetlerde ve “reklam alan” konumunda olan milyonlarca web sayfasında gösterilmektedir.

Reklam almak isteyen internet siteleri, Google AdSense adındaki hizmetten yararlanabilmektedir. Böylece Google aracılığıyla yayınlanan reklamlar bu sitelerde gösterilmekte ve site sahibi gelir elde edebilmektedir. AdSense 2003 yılında sunulmaya başlayan bir hizmettir. Peki web sitesi olmadan Google reklam verme mümkün mü?

Google reklamlarında, reklam verilen web sayfasına bağlantı verilmektedir. Bu nedenle web sitesine sahip olunması önerilmektedir. Eğer yoksa Google gerekli yönlendirmeleri yaparak ücretsiz bir site oluşturulması konusunda yardımcı olabilir. “Google Sites” bu alanda hizmet veren bir sağlayıcıdır. Böylece hızlı ve kolay bir şekilde web sayfası oluşturulabilir. Ancak internet sitesi ile ilgilenmeyen kullanıcılar için yerel bir işletme profili sayfası da işe yarayabilir.

Google Ads Reklam Verme

Google Ads Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Reklam verme sürecini başlatmadan önce hedefler ve odaklanılması istenen kitle planlanır. Ayrılmak istenen bütçe üst sınırı belirlenir. Her kişi, kurum ya da organizasyon farklı amaçlar için çalışabilmektedir. Örneğin bir akademisyen, yazdığı makalelerin/içeriklerin daha geniş ve ilişkili kitlelere ulaşmasını isteyebilir.

Bir e-ticaret sitesi, ürün veya hizmet satmak isterken, bir sosyal medya içerik oluşturucusu daha çok etkileşim ister. Hedeflere uygun bir kitle belirlemek ve Google Ads hesabı oluşturmak, reklam verme işlemlerinin önemli aşamalarıdır. Bu reklam hizmetine daha çok bütçe ayırmak, her zaman daha fazla reklam geliri anlamına gelmemektedir. Bu noktada Google’ın kalite sistemi devreye girer. Kullanıcı odaklı reklamlar bu sistemde öne çıkar.

Google Ads Reklam Verme Fiyatları

Google Adwords ücretli mi? Google’ın reklam verme hizmetinden faydalanmak isteyenlerin cevabını en sık araştırdığı sorulardan biridir. Google Ads ücretli bir hizmettir. Reklamınız ne kadar geniş bir kitleye ulaşırsa o kadar fazla sayıda tık alır. Google reklam ücreti ne kadar? Ücretlendirme, reklamlara tıklayan kullanıcılar üzerinden yapılmaktadır.

Google’ın reklam hesabına istenilen tutarda ödeme yapılabilir. Tanıtımların gösterilebileceği hedef kitle sayısı da buna göre belirlenir. Bir diğer ödeme şekli ise Google tarafından yapılacak borçlandırmadır. Reklam giderleri belli bir sınıra ulaştığında Google ödemeyi otomatik olarak almaktadır.

Google reklam verme ücreti için günlük maksimum harcama kısıtı belirlenebilmektedir. Anahtar kelimeler, bir arama motoru reklamının temelinde yer almaktadır. Arama motoru kullanıcılarına, reklamın hangi kelimeler aratıldığında gösterileceği seçilebilmektedir. Aynı şekilde tıklama başına ödenecek en yüksek tutar da belirlenebilir.

Google, hesaba eklenen anahtar kelimeler için kalite puanları oluşturmaktadır. Tıklama başına ödenecek tutar, bu puandan etkilenmektedir. Yüksek kalite puanları, yüksek reklam sıralaması anlamına gelmektedir. Böylece tıklama başına daha düşük bir ücret ödenmesi mümkün olmaktadır.