Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi

Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi ile geniş kapsamlı bir dizi yeni sıralama kriterini yayınladığını açıkladı. 1 Ağustosta resmi Twitter hesapları olan Google SearchLiaison üzerinden yapılan duyuruda, yılda bir kaç kez yaptıkları gibi geniş kapsamlı bir algoritma yayınladıkları belirtildi.

En son büyük algoritma güncellemesi 12 Mart 2018 tarihinde yapılmıştı. O güncellemeden sonra bazı sitelerde sıralama kaybı görülürken bazılarında da artış yaşandığı gözlemlendi. Bu güncelleme henüz çok yeni olduğundan yankıları derinden hissedilmese de yine farklı sıralamalara gebe olduğu aşikar.

Google Algoritması Nedir?

Google Algoritması diğer bir ifadeyle Google Arama Algoritması arama motoru devi tarafından belirlenen pek çok kriter bütünüdür. Bu kriterleri olumlu yönde sağlayan web sayfaları arama sonuçlarında üst sıralara çıkarken yetersiz eşleşme sağlayanlar da sıralama kaybetmektedir.

Algoritma kullanılmasını diğer bir amacıda spam olarak nitelendirilen girişimlerin engellenmesi ve bu nitelikteki internet sitelerinin arama sonuçlarından çıkarılmasıdır. Tabi ki tamamen yayından kaldırılması gibi bir güç değil bu. Ancak arama sonuçlarında yer almamak domain adresinizi doğrudan bilenler haricinde ziyaretçi alamamanız demek olacaktır.

Google arama algoritmasının tüm kriterleri haliyle bilinmiyor. Sadece genel hatlarıyla sitelerin uygulaması gereken iyileştirmelere değiniliyor. Aslında sağlıklı bir internet deneyimi için algoritmanın tüm detaylarının çözülmemesi gerekmekte. Dolayısıyla bu şekilde devam edilmesi, bilgi kirliliğini ve uygunsuz içerik ulaşılabilirliğini engelleyecektir. Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi gibi büyük çaplı değişiklikler ile arama devinin amacı mümkün olduğunca az hata ile sonuçları karşımıza getirebilmek.

Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi

Hali hazırda yayına alınan Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi ile nelerin hedeflendiği merak ediliyor. Ancak bu konuda herhangi bir bilgi vermeyen firma tarafından, önceki güncellemelerde olduğu gibi yararlı içeriklerin ön plana çıkarılması amacıyla yapıldığı hatırlatılıyor.

Bu açıklamadan yola çıkarsak web sayfalarındaki içeriklerin kalitesinden emin olan site yöneticilerinin endişelenmesine gerek yok. Güncelleme sonrası dalgalanmalar olsa da hak ettikleri yere muhakkak tekrar geleceklerdir. Ancak aşırı derecede gerileme yaşayanlara Google’ın bir notu var: Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Kalitelerini arttırmak için çaba sarf etmeleri gerekecek.

Google’da Üst Sıralara Çıkma Kriterleri Neler?

Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi

Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi

Öncelikle bu çok detaylı bir konu. Tüm yönleriyle ele almak için üzerinde titizlikle çalışılmış pek çok araştırma sonucunu somut olarak sunan bir yazı yayınlamayı gerektirecek kadar da zorlu. Ancak bu yazımızda şu noktasına değineceğiz: Google arama sonuçları ile kullanıcıların ulaştığı bilgilerin, onlar için doyurucu olmasını hedefliyor.

Hangi kriterlere göre değerlendirildiği tam olarak bilinmese de tahmin etmek zor olmasa gerek. Ankara SEO anahtar kelimesini Google arama çubuğuna yazarak aratan bir kullanıcı düşünelim. Bu kullanıcı ilk sayfada hatta ilk 3 sonuç içerisinde aradığı kelime ile ilgili bilgi ihtiyacını gidermelidir. İşte Google’ın amacı o kullanıcının ilk sayfa içerisinde aradığını bulması ve sonuca ulaşması.

Bu durumda akıllara takılan soru, arka sayfalarda yer alan sitelerin hiç şansı olmayacak mı olacaktır. Evet aslında rekabet ortamı bu kadar acımasız ancak Google Algoritması Ağustos 2018 Güncellemesi gibi çalışmalarla bu sonuçların en iyilerini ilk sayfalara taşıma amacında. Dolayısıyla içeriğiniz gerçekten yeterli bilgi kalitesine sahipse bazı kritik SEO dokunuşlarıyla sizin de ilk sayfada yer almanız mümkün.

Değişmeyen Kriterler:

  1. İçerik kalitesi her zaman için ilk planda tutulmaya devam ediyor
  2. Mobil uyumluluk günümüzün en büyük trendi olması nedeniyle gittikçe önem kazanıyor
  3. Kullanıcı dostu sayfa yapıları, hızlı ön yükleme süreleri
  4. Anahtar kelimelerin doğru kullanılması
  5. Geçerliliğin yitirilmemesi amacıyla mevcut içeriklere revizeler yapmak
  6. İç SEO ve Dış SEO kriterlerinin kaliteyi düşürmeyecek ölçüde uygulanması

Adwords Danışmanlığı ile Google İlk Sayfada Yer Almak 

SEO çalışmalarıyla organik büyüme yerine daha hızlı bir çözüm üretmek veya hem SEO çalışmaları yapmak hem de Google Reklamları ile sayfanıza olan ilgiyi bir arada arttırmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda Google Adwords Reklamları için bütçe ayırmanız gerekecektir. Söz konusu bütçe de sayfanızın iyi optimize edilmiş bir reklamla arama sonuçları içerisinde ilk sayfada görüntülenmesine imkan tanıyacaktır. Bütçenizin doğru yönetilmesi, gelir sağlamayan trafikler ile gereksiz harcama yapılmaması için yeni adıyla Google Ads reklamları oluşturmak, çoğu zaman bir uzman desteği almadan oldukça karmaşık ve zor olabilmektedir.

Dijital dünyadaki 12 yılı aşkın tecrübesiyle MGA bilişim en az bütçe ile en fazla geri dönüş hedeflenen reklam kampanyaları başlatmanızı sağlamaktadır. SEO çalışmalarıyla internet ortamındaki bulunabilirliğinizi arttırmak ve Google Ads reklamlarıyla potansiyelinizi arttırmak için bizi arayabilirsiniz.

+90 312 4185066
+90 312 4185068
Menü