Google Arama Algoritmasını Güncelledi

Google Arama Algoritmasını Güncelledi

Google Arama Algoritması’nı şu şekilde tanımlar.  ”Bulmak istediğiniz, trilyonlarca web sayfası değil, sorunuzun yanıtıdır. Algoritmalar, size tam olarak istediğiniz şeyi vermek için ipuçlarını araştıran bilgisayar programlarıdır. İşte bu algoritmalar Google tarafından belirli aralıklarla değiştirilerek iyileştirilmekte.

Geçtiğimiz haftalarda bazı web sitelerinin sıralamasında değişiklikler olduğu göze çarpınca “acaba Google Arama Algoritmasında yine değişikliğe mi gitti” soruları sorulmaya başladı. Google, şüphelenilen güncellemeyi kabul ederek, bazı web sitelerinin arama sonuçlarındaki görünümünü ve sıralamasını etkileyen “geniş kapsamlı bir algoritma güncellemesi” gerçekleştirdiğini twitter hesabından doğruladı.

Google bu tür güncellemeleri “yılda birkaç kez” yaptığını ve ancak web sitelerinin sıralamadaki düşüşlerini düzeltmek için yapabilecekleri bir şey olmadığını dile getirdi. Bir sayfanın sıralamada düşmesinin, sayfada yanlış bir şey olduğu anlamına gelmeyeceğini açıklayan Google’ın, artık daha önce yayınlanan sayfalardan da yararlanan bir sıralama modeli geliştirdiği tahmin ediliyor.

Google’ın twitter hesabından yaptığı açıklama:

Her geçen gün, arama sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik hayata geçiriyoruz. Bazı güncellemeler dar ve sınırlı alandaki gelişmelere odaklanırken. Bazıları geniş ve kapsamlı değişiklikler içeriyor. Geçtiğimiz hafta geniş bir çekirdek “Google Arama Algoritması” güncellemesi yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç kez yapıyoruz.

Google Arama Algoritmasını Güncelledi

Google Arama Algoritmasını Güncelledi

Daha önceki güncellemelerde de olduğu gibi bazı sitelerin arama sıralamalarında düşüş veya yükseliş yaşaması normaldir. Sıralamada geriye düşen siteler için bir şeylerin yanlış gittiğinin düşülmemesi gerekir. Harika içerik oluşturmaya odaklanan sayfalar zamanla sıralamada hak ettiği yerlere ulaşacaktır.

Google Arama Algoritması ile İnternet dünyasının açık ara tekeli halindeki arama sayfasını sürekli olarak güncelleyerek, SEO çalışmalarıyla Google Arama Motorunda yüksek sıralarda yer almak isteyen herkesin güncel gelişmeleri mümkün olduğunca yakından takip etmesini zorunlu kılıyor. Küçük yekpare kod dizinlerinde yapılan değişimlerden; blok halinde yapılan kod güncellemelerine kadar, aslında çoğu insan farkında olmasa da algoritmasını durmaksızın güncellemeye devam ediyor.

Geçmişte neredeyse tüm webmasterların SEO çalışmalarının odağına koyduğu backlinkler, tek bir algoritma güncellemesi ile birlikte web sitesine yarardan çok zarar verebiliyor. Bu tür durumlarda Google aramalarında istediği kelimelerin ilk sayfada yer alan web siteleri bir gün içerisinde “ilk 50 sayfada” dahi bulunamayabiliyor.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Google Plus | Word Press

Menü