Scorpiol Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak - Google Üst Sıralara Çıkarma

Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak

Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak

Google aramalarda üst sıralarda çıkmak, internet sitesi olan pek çok firma veya bireysel girişimin başarmak istediği bir değer olarak ön plana çıkmakta. Bu konuda hem teknik hem de teorik bilgi gerektiren farklı ipuçları bulunmaktadır. Hedef kitleye uygun anahtar kelimeler kullanmak, mobil uyumluluk, sitenin iyi bir yapıya sahip olması ve kaliteli içerik bulunan linklere sahip olmak arama motorlarında üst sıralara çıkmada oldukça önemlidir.

Google aramalarda üst sıralarda çıkmak için yukarıdakiler, gerçekten geçerli ve kabul görmüş çalışmalardır. Ancak unutmamak gerekir ki arama motorlarında ön planda yer alabilmek için site içi ve site dışı pek çok kriteri gözden geçirmek gerekmekte. SEO çalışmaları olarak da tanımlanan bu kriterler, ziyaretçi trafiğini sitenize çekmede en büyük pay sahibidir.

Revizelerle Google Aramalarda Üst Sıralarda Çıkmak

İnternetin günümüzde tüm ihtiyaçlarımıza hitap eden bir konumda bulunması; bu ortamı aynı zamanda en büyük reklam aracı, hatta ticaret platformu haline getirmekte. İşte bu yüzden arama sonuçlarında ön planda olabilmek oldukça önemli. Mevcut web sitelerinizde kritik öneme sahip revizelerle bir yükseliş ivmesi yakalamanız mümkün. Organik arama sonuçlarından ziyaret edilen firmalar, ürünlerini pazarlamakta ve marka bilinirliğinde avantaj yakalamaktadır.

İnternet sitenizi oluştururken veya revize ederken izlemeniz gereken adımlar hakkında kısa bir bilgilendirme hazırladık bu yazımızda. Yaptığınız çalışmalarda bu adımları göz önünde bulundurmanız, başarıya ulaşmada sizlere yardımcı olacaktır. Detaylı SEO Analizi ve SEO hizmeti için MGA Bilişim’i arayabilir; sizin için neler yapacağımızı detaylı raporladığımız bir analiz talep edebilirsiniz.

Lokal Aramalarda Ön Plana Çıkmak

Kimileri, en yakınındaki firmadan alışveriş etmek ister; bunun için de sitenizde yöredeki halka hitap edecek SEO çalışmaları yapmalısınız. “Google My Business” sayfasını, bunu gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Bunun için bazı ayarları yapmanız gerekmektedir

  • Markanızı uzun ve özgün bir biçimde tanımlamak
  • Kategorilerinizi doğru seçmek
  • Açılış zamanı için zamanla ilgili bilgileri doğru bir şekilde girmek
  • Çok sayıda görsel kullanmak
  • Güncellemeleri düzenli olarak yapmak
  • Sabit bir telefon ve iş adresinin bulunması

Sesli Aramalar Giderek Artıyor

Google’daki sesli aramalara ait sorgular ciddi bir artış içindedir. Sesli sorgu, diğerlerine göre dört kat daha hızlı sonuç vermektedir, bu yüzden bazı sorunların çözümlenmesini de sağlamaktadır. Yazma konusunda başarısız olan ya da yazmaya vakit ayıramayan kişiler, sesli arama yaparak hedeflerine varmak istemektedir. Bu çerçevede, Google arama motoru konusunda devamlı olarak iyileştirmeler yapmaktadır. Amaçları, sesli sorgulara en hızlı şekilde yanıt verebilmektir. Bu yüzden, sesli aramalara yanıt olabilecek içerikler üretmek ve içeriklerde buna uygun bir dil kullanmak gerekmektedir.

Sesli Aramalar Giderek Artıyor

Sesli Aramalar Giderek Artıyor

Merak Edilen Soruları Yanıtlamak

Eğer içeriğinizin karşılık bulmasını istiyorsanız evvela kendinize bir soru yöneltmeli ve içeriği de bu soruya uygun olarak yazmalısınız. Böylece, doğal bir dille sorduğunuz soruya uygun doğal bir içerik hazırlarsanız arama motorlarında ilk sıralara çıkma ihtimaliniz artar.

Mobil Öncelikli Dizine Ekleme

Google search console kaydı bulunan web sitelerine gönderdiği bildirimle “Mobil Öncelikli Dizine Ekleme” uygulandığını açıkladı. Dolayısıyla arama motoru botları, sitenizi tararken içeriğe ilk olarak mobil versiyon sonuçlarına göre dizine ekliyor. Mobil uyumluluğu eksik bir sayfanızın bu nedenle ön sıralarda yer alma ihtimali iyice zayıflamakta.

Mobil uyumluluk, arama motorlarındaki sıranızı üst noktalara taşımanıza yardımcı olur. bunun için de mobil iyileştirmeler yapmalısınız. Mobil uyumlu bir siteniz yoksa arama motorlarında üst sıraya çıkma konusunda bir başarı elde etmeniz çok zordur. Bu yüzden, mobil testleri yapıp sitenizi teste tabi tutmalısınız ve kullanıcı deneyimlerini en iyi hale getirecek girişimlerde bulunmalısınız.

Google Mobil Uyumluluk Testi

Web Site Hız Optimizasyonu

AMP’yle mobil alanda daha da hızlanabilirsiniz. Bunun dışında, sitenizin hızlanmasını sağlayacak, örneğin CDN ve Cache bellek kullanımı gibi detaylı teknik iyileştirmeler de bulunmakta. Ama AMP, bu konuda atılacak en iyi adımlardan biridir. Siteleri genel anlamda hızlı yapacak farklı adımlar yer almaktadır. Sıralamada, sitenin hızı oldukça önemlidir. bu nedenle düzenli aralıklarla sitenizin hızını kontrol etmelisiniz. Böylece, hangi konularda sorunlar var, göreceksiniz. Örneğin sadece görselleri küçülterek ve sıkıştırarak dahi sitenizin hızını artırabilirsiniz.

E-ticaret siteleri için AMP iyi bir çözüm olmayabilir. Çünkü AMP versiyon neredeyse sadece HTML kodlama, dolayısıyla bir word sayfası benzeri sonuçlar görüntülemeye imkan tanır. Bu da kullanıcı için hızlı bir çözüm olsa da görsel açıdan son derece güvensiz durabilir. E-ticaret platformlarında mümkün olan en ileri standartlarda sıkıştırma, mobile özel tasarım ve özel boyutlandırma kullanmak daha iyi bir çözümdür.

Yukarıdaki yöntemler web sitelerinizin biraz daha arama motoru ve kullanıcı dostu olması yolunda atılacak adımlardan bazıları. Her uygulamayı bir anda devreye sokmak çoğu zaman mümkün değildir. Ufak hedeflerle, zamana yayarak revizelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede iş yükünden tamamlayamama ve güncel kriterleri takip edememe durumunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Menü