Google Data Search

Google Dataset Search Nedir?

Google Dataset Search özellikle çevre bilimi ve sosyal bilimler; resmi devlet verileri ve haber kanalları içerisinden doğrudan verisel tablo, data, PDF, ZIP vb. indirilebilir dökümanları listeleyen yeni arama ekranıdır. Google data aramalarına özel konsolu 5 Eylül 2018 çarşamba günü kullanıma açtığını duyurdu.

Yine Google arama botlarının yakaladığı bilgiler üzerinden arama gerçekleştirilen Google Dataset Search, yeni olmasından dolayı şimdilik az bir arama sonucu listesine sahip. Kullanımının yaygınlaşmasıyla daha kapsamlı sonuçlara ulaşmak tabi ki kolaylaşacaktır.

Yeni arama konsolunda yer alabilmek için yazımızda detaylarına da değineceğimiz Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı aracılığıyla sitenizi search console üzerinden işaretlemiş olmanız gerekiyor.

Google Dataset Search

Google Dataset Search

Google Dataset Search Araması Nasıl Yapılıyor?

Yeni veri arama özelliğini kullanabilmek için https://toolbox.google.com/datasetsearch adresine gidilmesi gerekiyor. Alışkın olunan Google arama ekranına benzeyen sayfada yapılan arama sonuçları daha farklı bir arayüzle ekrana getiriliyor.

Gelen ekranda:

  • Arama sonucunun alındığı web site adresi
  • İndirilebilir bir dosya mevcutsa dosya türü
  • Dosya ile ilgili varsa hangi tarihleri kapsayan bir data olduğu
  • Dosyadaki verilerin hangi ülke veya bölgeye yönelik olduğu
  • Ortalama 100 kelime veya biraz daha uzun ön açıklama bilgisi

Son olarak aynı anahtar kelime ile eşleşen diğer sonuçlar ekranın solunda aşağı kaydırılabilir formatta listeleniyor ve sonuçlar arasında gezilebiliyor.

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı

Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı (Dataset Schema) Nedir?

Yapısal veri işaretleme yardımcısı en kısa tabiriyle herhangi bir sayfanızdaki içeriğin hangi formatta olduğunu Google botlarına manuel olarak açıklama aracıdır. Dolayısıyla sayfadaki içeriğin indirilebilir bir dosya, doldurulabilir bir form, herhangi bir araştırma inceleme sonucu, makale, e-ticaret ürünü, sanat eseri vb. olup olmadığını kendiniz elle seçerek Google’a bildirebilirsiniz.

Her seçtiğiniz içerik formatında farklı bir form karşınıza gelecek ve o alana özel veri boşluklarını doldurmanız istenecektir. Örneğin Makale olarak işaretleme yaptıysanız:

  1. Makale Adı, Yazar ve Yayınlanma Tarihi
  2. Öne Çıkarılan Fotoğraf
  3. Makale Özeti ve Makale Gövdesi
  4. Yazı URL’si
  5. Yayıncı ve Varsa Kullanıcı Oyları

gibi seçenekleri ekranın solunda görüntülenen kendi sitenizden mouse ile işaretleyerek hangisi olduğunu seçmeniz yeterli. İşlemlerin sonunda JSON-LD İşaretlemeli yapısal veri adıyla hem indirilebilir bir dosya sunuluyor hem de HTML kodu olarak kopyalanabiliyor. Bu kodları sayfanın “Header” kısmına ekleyerek veri işaretlemenin gerekliliklerini yerine getirmiş oluyorsunuz.

JSON-LD İşaretlemeli yapısal veri

JSON-LD İşaretlemeli yapısal veri

Yapısal Veri İşaretleme Yapınca Arama Sonuçlarında Neden Görünmüyor?

Yapısal veri işaretlemesi yapmanız kesin olarak Dataset Search sonuçlarında görüntüleneceğiniz anlamına gelmiyor. Henüz yeni kullanıma açılan arama linkinden de anlaşılacağı üzere bu yapı şuanda daha çok resmi veriler veya datalar üzerine odaklanmış durumda. Dolayısıyla hedef kitle bilim adamları, araştırmacı gazeteciler vb. akademik çalışmalar.

İlerleyen süreçte kapsam genişletildikçe içeriğinizin kalitesine göre tabi ki listelenme şansı olabilecektir. Önceden hazırlıklı olan web sitelerinin bu konuda SEO açısından avantajlı olmaları mümkün. Ankara SEO hizmetimiz ile web sitenizin tüm Google dostu uygulamalara entegre olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Adwords Danışmanlığı hizmetimizle Google reklamlarında maliyet-performans avantajlı reklam kampanyaları planlayarak hızlı geri dönüş almanız da mümkün. Dijital dünyadaki tüm çözümleriniz için MGA Bilişim‘i arayabilirsiniz.

Menü