Google Görsel Arama Trafiği Takip Edilebilecek

Google Görsel Arama Trafiği Takip Edilebilecek

Google görsel arama trafiği web siteleriyle etkileşimi arttıran hatta arama sıralamanıza olumlu etkide bulunan bir faktör. Bu anlamda sayfanızda kullandığınız görsellerin özgün ve konuyla alakalı olması yine sizin yararınıza olacaktır.

Diğer yandan son yıllarda fotoğraf veya resim paylaşma platformlarının gittikçe popülerleşmeye başladığını görüyoruz. Instagram ile başlayan bu akım pinterest ve diğer platformlarla zirve yapmış gibi görünüyor. Sitenizdeki tasarım veya fotoğrafların sosyal medya üzerinden paylaşılması da Google Görsel Arama Trafiği açısından sayfanıza olumlu etkide bulunuyor.

Google Görsel Arama Nedir?

Arama motorları arasında en popüler olan Google kurulduğu günden bu yana pek çok güncelleme yaptı kendi içerisinde. Bunlardan biri de aradığınız kelime için sadece alakalı web sitesi sonuçları listelemenin yanında özel olarak Google Görsel Arama sekmesini eklemesiydi.

Bu özellik sayesinde sadece görsel arama yapmak isteyen kullanıcılara büyük kolaylık sunmuş oldu. Söz gelimi “Ankara SEO firmaları” diye yapılan bir Google aramasında internet sitelerini görüntülemek yerine görsel arama sekmesine geçiş yapabilirsiniz. Adını hatırlamayıp, sadece logosunu görünce tanıyacağınız bir firmayı bulmak istiyor olabilirsiniz. İşte bu konuda vakit kaybı yaşamadan ulaşmak istediğiniz sonuca varabiliyorsunuz.

Google Görsel Arama Trafiği Takip Edilebilecek

Web Sitenizin Rekabet Analizi

Google Görsel Arama Trafiği Takip Edilebilecek

Google Görsel Arama sonuçlarındaki artışa sessiz kalmadı. Artık bir kullanıcı sizin web sitenize görsel arama yaparak ulaştıysa bunu diğer arama sonuçlarından ayırt edebileceksiniz.

Google Analytics raporlarınızı incelediğinizde kullanıcıların kaçının görsel arama sonuçlarında sizin içeriğinizi görerek tıkladığını, sayfanızda hangi görsellerin daha çok dikkat çektiğini istatiksel olarak görüntülemek mümkün olacak.

Böyle bir istatistik tutabilmek için Google kendi platformunda bir değişikliğe gideceğini açıkladı. Bu değişiklik ile görsel arama sayfasındaki yönlendirme bağlantısı https://images.google.com uzantısı ile başlayacak ve sonuna sizin sitenizin URL’sini ekleyecek.

Görsel Aramadan Trafik Aldığınız Nasıl Anlaşılacak?

Yönlendirme yapılan adresi images.google olarak başladığından trafik edinme adresinin Google görsel arama sonuçlarından geldiği kolayca ayırt edilebilecek.

Google yaptığı açıklamada web sitelerinin bu değişiklik için herhangi bir işlem yapmalarının gerekmediğini belirtti. Ne zaman kullanılmaya başlayacağı hakkında henüz net bir tarih yok. Google Search Console raporlarının bu değişimden etkilenmeyeceği ve Google Analytics kullanan herkesin sonuçlara ulaşabileceği açıklanan diğer bir konu.

 

Menü