Scorpiol

Scorpiol

ScorpiolDefacer Google Kısa Videolar Özelliği Nedir? Google Kısa Video Sekmesi

Google Kısa Videolar Özelliği Nedir?

Google Kısa Videolar Özelliği Nedir?

Google kısa videolar özelliği nedir? Sorusu yakın zamanda epey sorulup araştırılacak bir konu olacak gibi duruyor. Çünkü; Google 2020 yılının Ekim ayından beri yeni bir özellik test ediyor. Hatta dünyadaki bazı kullanıcılara bu özelliği açmış durumda.

Peki, en sade haliyle Google kısa videolar özelliği nedir? Google kısa videolar, Google’ın arama sonuçlarında artık Instagram ve Tiktok uygulamalarına ait videoları da indeksleyerek göstermeyi hedefleyen yeni güncellemesidir. Bu sosyal medya platformlarında ait videoların Google tarafından gösterilmesinin arama sıralamasını nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

Google Kısa Videolar Özelliği Nedir?Yeni Google Kısa Videolar Özelliği Nedir?

Video formatından üretilen içeriklerin günümüzde ne kadar önemli olduğu ne kadar çok sayıda üretildiği ve aynı oranda da tüketildiği bilinen bir gerçek. Öyle ki; dünyanın en büyük video platformu YouTube’un günlük kullanıcı sayısı 30 Milyonu geçmiş durumda. Platformu her ay ortalama 2 Milyar kişi ziyaret ediyor ve 1 günde 5 Milyar video izleniyor.

Video formatının bu kadar revaçta olduğu ve Google’dan sonra dünyanın en büyük arama motorunun yine YouTube olduğu günümüzde Google, kullanıcılarının arama sonuçlarında YouTube videolarını da listelemeye birkaç yıl önce başlamıştı. Özellikle masaüstü cihazlarda listelenen bu uzun videolara ek olarak şirket, şimdi de mobil arama sonuçlarında Instagram, Tiktok, Google’ın kendi kısa video formatı Tangi, YouTube Shorts ve Tiktok’un Hindistan’daki rakibi olan Trell’in de içeriklerine yer veriyor.

Google Kısa Videolar Özelliği Nedir?Google Kısa Videolar Nasıl Çalışıyor?

Kısa videolar şu anda sadece Google’ın mobil uygulamasında ve mobil tarayıcıda yayına alındı. Şu an pilot uygulama olarak sınırlı sayıdaki kullanıcılara açılan özellik, birçok kısa video platformuna ait video içerikleri sıralamanın en üstünde listeliyor. Fakat ilgili video tıklandığında Google kullanıcıyı uygulamaya yönlendirip videoyu uygulamada açmak yerine kendi uygulamasında açıyor. Geri seçeneğini tıkladığınızda ise tekrar arama sonuçlarına yönlendiriliyorsunuz.

Başka uygulamaya ait videoyu kendi içerisinde açma özelliği ile farklı bir işe imza atan Google’a diğer platformların tepkisinin ne olacağı ise şu an merak konusu. Kullanıcıları mümkün olduğu kadar kendi sistemi içerisinde tutup kullanım süresini artırma amacına yönelik yapılan bu güncellemenin elbette şirkete reklam geliri olarak geri döneceği aşikâr fakat Google’ın nihayetinde bir arama motoru olduğu gerçeğini de göz ardı etmemesi gerekir.

Google 2020 yılının Ağustos ayından beri yine kısa video özelliğine benzer bir özellik olan Google Keşfet’te carousel formatındaki kısa videoları test etmeye başladı ve bu formatta listelenmeye başlanan ilk videolara da Tiktok uygulamasına ait videolardı. Peki Google keşfet nedir?

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet, Google uygulamasında geçmiş web ve uygulama arama geçmişinize dayanarak size sunulan içerik önerileridir. 2018 yılında kullanıcılara sunulan Keşfet özelliği başta sadece web site içeriklerini önerirken daha sonraki güncelleme ile görsel içerikleri de göstermeye başladı. 2020 yılının Ağustos ayında ise Google, Keşfet özelliğinde kısa video içeriklerine de yer vermeye başladı.

Algoritması Instagram ve Tiktok gibi platformların algoritmasına oldukça benzer yapıda olan Google Keşfet, kullanıcıların ilgi alanlarına göre içerikler gösterme esasına dayanıyor. Web siteleri için doğal ve ücretsiz bir trafik çekme özelliği olan Google Keşfet SEO açısından da önemli bir yenilik oldu. Kaliteli ve kullanıcıya faydalı içerik üreten web sitelerin için reklamsız, organik bir şekilde ziyaretçi sayısı artırma imkânı sunan Keşfet’te daha fazla kişiye görünmek için artık video içeriklerin önemi giderek artıyor.

Özellikle tüketimi kolay olması sebebiyle video içeriklerin daha çok trafik çekmesi video üreticilerini daha fazla anahtar bazlı video üretmeye iten bir başka durum.

Google Keşfet Nedir?Google Keşfet’te Nasıl Çıkılır?

Google Keşfet’te çıkmak, her web site sahibinin öncelik olarak belirlemesi gereken hedeflerden biri. Bunun için de yapılması gereken bazı hususlar bulunmakta. İşte, Google Keşfet’te çıkmak için yapmanız gerekenler:

  • Kaliteli, ilginç ve özgün içerikler üretmek
  • Yine kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görseller kullanmak
  • Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek
  • Video içeriklere özellikle kısa videolara öncelik vermek
  • Telif hakkını almadığınız görselleri kullanmamak
  • Şiddet içeren, yetişkinlere özgü içeriklerden kaçınmak
  • Belli oranlarda web sitenin reklamını yapmak
  • Web sitenizin hızlı çabuk yüklenmesini sağlayın
Menü