Google SEO Nasıl Yapılır

Google SEO Nasıl Yapılır?

En fazla kullanılan arama motoru olması nedeniyle Google SEO Nasıl Yapılır sorusu SEO tanımıyla özdeşleşmiş durumda. İnternet, bulunduğumuz çağa yön vermeye hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki sadece bireysel olarak değil, kurumsal olarak da sanal alemde var olmak elzem bir durum haline gelmiş durumda.

Tabii internet kullanımın yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak artan web sitelerinin sayısı da milyarların üstünde bulunuyor. Bu açıdan bakıldığı zaman internette yer edinmek sanılanın aksine hiç de kolay değil.

Blogunuz ya da kurumsal web siteniz için en önemli doğal trafik kaynağı dünyanın en büyük arama motoru olan Google’dır. Yandex ve Bing gibi rakiplerinden açık ara önde olan ve her gün milyonlarca kişinin, dilediği kelimeyi arayarak sonuçlara ulaştığı Google, gerek bireysel gerekse de kurumsal olarak sanal dünyadan beklentileri olanlar için dev bir insan havuzunu altın tepside sunuyor. Bu mecrada var olmak için ise SEO kavramı ile Google SEO Nasıl Yapılır sorusunun yanıtını iyi bilmek gerekiyor.

SEO Açılımı Nedir?

SEO Açılımı Nedir?

SEO Açılımı Nedir?

SEO, “Search Engine Optimization” yani Arama Motoru Optimizasyonu cümlesinin kısaltmasıdır. SEO çalışması adı verilen işlemle web sitenizin arama motorlarında görünür olması sağlayabilirsiniz. Doğru SEO çalışmasıyla web sitenizin barındırdığı anahtar kelimelerle yapılan aramalarda üst sıralara çıkabilirsiniz.

Üst sıralarda olmak arama motoru optimizasyonunun en temel amacıdır. Çünkü sonuçlarda üst sırada olan sayfalar, haliyle en çok ziyaretçiyi de alan sayfalardır.

Google SEO Nedir, SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Peki Google SEO nasıl yapılır? Burada Google’ın algoritmasını ve yayıncılardan ne istediğini iyi analiz etmek şart. Çünkü Google, her gün daha da geliştirilen üstün yazılımıyla interneti dev bir mercekle inceleme altına alıyor.

Web sitenizde bulunan içeriklerin kalitesi ve özgünlüğü bu nedenle oldukça önem arz ediyor. Google’ın SEO konusunda titiz olduğu konuları madde madde şöyle sıralayabiliriz:

  1. Sitenizin, belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilgili yararlı ve doğru içeriklere sahip olması gerekir. Google aramalarından sitenize ulaşan bir kullanıcının, burada istediğine ulaşıp verimli vakit geçirmesi sitenizin skoruna olumlu etki eder.
  2. Sitenizde bulunan içeriklerle bir referans sayfası haline gelmeniz, yukarılara çıkmanızda çok etkili bir faktördür. Yani verdiğiniz bilgilerle başka sitelerin de sizi kaynak göstermesi (backlink denilen kavram) sitenizi aramalarda ilk sayfalara doğru taşır.
  3. Tık alma odaklı, sitenize gelen kullanıcıları yanıltan herhangi bir yönlendirmenin kesinlikle olmaması. Böyle bir aldatma yöntemi, sitenizin Google’da banlanmasına kadar varacak yaptırımlara maruz kalmasına neden olabilir.
  4. Kolay bir kullanıma sahip, Google botları tarafından da rahatlıkla taranabilecek sade site tasarımı.
  5. Mobil cihazlara uygun tema veya yazılım seçimi.

Google SEO Nasıl Yapılır, Neden İhtiyaç Duyulur?

Google SEO Nasıl Yapılır sorusunun cevabı yukarıda yazdığımız maddelerde saklı olmakla birlikte kesinlikle tek bir çalışma ile tamamlanamayacak ve başarıya ulaşamayacak çalışmalardır. Sitenin yazılımından menülerine, içeriğinden görsellerine ve link yapısına kadar komplike uygulamalar bütünüdür.

İşini büyütmek, marka bilinirliğini arttırmak isteyen her firmanın ve kişisel girişimin ihtiyaç duyabildiği SEO, klasik reklam kanallarına göre daha etkili bir geri dönüşüm sağlayabilmektedir.

Kurumsal SEO ve web tasarım ihtiyaçlarınız için MGA Bilişim tecrübesiyle yanınızda. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.Menü