Scorpiol Growth Hacking Nedir? | MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth hacking nedir? sorusu projesini büyütmek isteyen veya dijital pazarlama ile uğraşan herkesin iyi analiz etmesi gereken bir konudur. “Growth Hacking” yani “büyüme korsanlığı” dijital pazarlama dünyasına yeni girmiş bir büyüme stratejisidir. Yeni başlamış projelerin, girişimlerin kısa sürede ve az maliyetle büyümesini sağlayan büyüme stratejisine “growth hacking” denir. Growth hacking stratejileri, her türlü müşteri metriğini analiz ederek buna uygun olan içerik pazarlaması, sosyal medya kampanyaları, viral pazarlama ve ürün geliştirmelerini planlar.

Growth hacking kavramı 2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atıldı. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan internet devlerinin bir çoğunun bu strateji üzerinden atılım yaptığı söylenebilir. İnstagram, Twitter ve AirBnB gibi şirketler, bugünki büyüklüklerini growth hacking stratejisi ile sağlamıştır. Bu stratejileri başarılı bir şekilde uygulayan kişilere “growth hacker” yani “büyüme korsanı” denir. Günümüzde bir çok şirketin sıfırdan milyara ulaşmasını sağlayan “growth hacking nedir?” konusunu detaylıca ele alalım.

Büyüme Korsanlığı Growth Hacking Nedir?

“Growth Hacking” yani “büyüme korsanlığı” bir projenin kısa sürece büyük kitlelere ulaşmasını sağlayan bir büyüme stratejisidir. Kendilerini “Growth hacker” olarak adlandıran pazarlamacılar tarafından yapılır. Büyüme korsanlığı, küçük firmaların kısa sürede ve düşük maliyetle büyük kitlelere ulaşmasını sağlar. Son dönemde yeni ekonomi sistemini oluşturacak olan “start-up” kültürüne çok uygundur. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir çok uygulamanın, kuluçka döneminden milyonlara ulaşılmasını sağlamıştır.

Growth Hacking, televizyon, basın-yayın yada radyo gibi yüksek maliyetli geleneksel pazarlama yöntemleri yerine ucuz ve kitle hedeflemesi daha kolay olan sosyal medya, viral pazarlama veya gerilla pazarlama gibi yöntemlere başvurur. Fakat öncelikle ürününü iyi tanımalı, ürünün hedef kitlesi analiz edilmeli ve uygun strateji belirlenmelidir. Growth hacking bazı temel adımların yanında her ürüne özel bir strateji üretmelidir. Tek görevi pazarlama değildir. Ürünün test aşamaları, analitik verilerini, kullanıcı geri bildirimleri ve sektör trendlerini sürekli takip ederek ürünün geliştirilmesine yardımcı olur.

Growth Hacker Nedir?

Büyüme korsanı, internet dünyasında yer edinmek isteyen firmaların yeni müşteriler edinmesini ve bu müşterileri elinde tutmasını sağlayan düşük maliyetli ama etkili stratejiler yaratan kişilerdir. Fakat growth hacker sadece pazarlamadan sorumlu değildir. Aynı zamanda ürün geliştirme, müşteri deneyimi, A/B testleri gibi konuları da ele alır.

Büyüme korsanı ürününü iyi tanımalı, trendleri takip etmeli ve müşteri kitlesini iyi analiz etmelidir. Ürününü, hedef müşteri kitlesine ulaştırmak için en doğru pazarlama stratejisini belirlemek için analiz ve yorumlama yeteneğine sahip olmalıdır. Growth hacker’ın bazı görevleri şunlardır;

  • Projeye en uygun ve yenilikçi büyüme stratejilerini belirler ve test eder
  • İşe yarayan stratejileri analiz eder
  • Büyüme kanallarını belirler
  • Müşteri geri dönüşlerini analiz eder
  • Büyüme başarısının ölçümlerini ve büyümenin ölçeklendirilmesini yapar

Growth Hacking Nasıl Yapılır?

Her büyüme korsanının kendine has büyüme korsanlığı stratejisi olabilir. Fakat bazı adımlar growth hacking’in temel taşlarını oluşturur. Bu adımlar başarılı bir büyüme stratejisinin olmazsa olmazı olarak görülmektedir. Bu adımlar “growth hacking nedir?” sorusunun cevabı sayılabilir.

Ürün-Market Uyumu

Geleneksel pazarlama, tasarımı ve üretimi tamamlanmış ürünleri müşteriye pazarlama şeklinde ilerlemekteydi. Pazarlamacılar ürün geliştirmeye dahil olmaz, pazarlanacak ürün üzerinde söz hakları olmazdı. Bu da pazarlamacıların çok ilgi alanlarına girmeyen ürünleri ve belki de gerçekten bir işe yaramayacak ürünleri pazarlamaya çalışmalarına neden olurdu.

Twitter’ın başlangıç aşamasındaki büyüme korsanı Josh Elman, “…büyüme korsanlığı, kullanıcılarınızın ürününüzü nasıl keşfettiklerini ve benimsediklerini anlamaya odaklanır. Yalnızca pazarlama bütçesi harcamak yerine daha fazla kullanıcı edinmenize ve elde tutmanıza yardımcı olacak yeni özellikler getirmenize yardımcı olur.” Demiştir.

Growth hacker, ürün-Pazar uyumu üzerinde çalışır. Ürüne yönelen müşteri kitlesini anlamaya ve bu kitlenin üründe görmek istediği özellikleri analiz etmeye çalışır. Bu doğrultuda ürüne yeni özellikler eklenmesini veya kullanıcı deneyimi (UI-UX) geliştirmesini isteyebilir.

Büyüme Stratejisinin Belirlenmesi

Ürününüzü geliştirdiniz ve belirli bir kitle üzerinde test ettiniz. Sırada ürününüzü daha büyük kitlelere ulaştırmak var. Bu noktada izleyeceğiniz strateji ürününüze ve ürününüze kullanacak potansiyel müşteri kitlenize göre değişir. Fakat temelde potansiyel müşteri kitlenizine ulaşabileceğiniz kanalları iyi analiz etmek ve onlara ilgi çekici içerikler sunmak yatar.

Örnek olarak AirBnb, potansiyel müşteri kitlesinin Craiglist sitesini kullandığını fark edince, Craiglist listelerini domine etti. Zynga, Facebook reklamlarını ve facebook bildirimlerini kullanarak 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Yazar ve girişimci Tim Ferriss, yeni yayınladığı kitabının bir kısmını BitTorrent’e yükledi ve böylece kitabı 250.000 sattı. Sağlıklı ve doğru bir büyüme elde etmek için doğru müşteri kitlesine ulaşmak ve bu kitleye göre bir strateji belirlemek gerekir.

Viral Kalkınma

İlk kullanıcılarınızı kazandınız ve ürününüz işlemeye başladı. Bu kullancıları ölçeklediniz ve analiz ettiniz. Fakat daha geniş kitlelere ulaşmak istiyorsunuz, ne yapmalısınız?

Growth hacking stratejilerinin bir diğer adımı olarak viral pazarlama bir çok markanın çok büyük kitlelere ulaşmasını sağlamıştır. Viral pazarlamanın en etkili yöntemlerinden biri “kulaktan kulağa duyurma” taktiğidir. İnsanların varoluşundan gelen “bir kitleye ait olma” duygusu, bir başkasının önerdiği ve tavsiye ettiği ürünü kullanmaya itiyor. Bu tekniğe en iyi örneklerden birisi Dropbox. Veri saklama platformu olan Dropbox, kullanıcılarına ilk başta 2GB ücretsiz saklama alanı sağlıyordu. Fakat Dropbox’ı arkadaşlarına öneren kullanıcılar 16GB ücretsiz saklama alanı, tavsiye linkiyle siteye üye olanlara ise 500MB ücretsiz saklama alanı teklif etti. 1 yılın sonunda 1 milyon kullanıcıya, takip eden iki ayda ise 3 milyon kullancıya ulaştı. Dropbox, kulaktan kulağa viral pazarlama stratejisine iyi bir örnek teşkil ediyor.

Elde Tutma ve Optimize Etme

Kazandığınız müşterilerinizi kaybetmeniz ürünün tekrardan düşüşe geçmesi anlamına gelir. Kullanıcılarınızı elde tutmalı ve hatta ürünün bir “fanatiği” haline getirmeniz gerekir. Bunun için kullanıcı metriklerinizi iyi analiz etmeli ve kullanıcıların taleplerine yanıt vermelisiniz.

Kullanıcı kaybetmeniz, ürününüzdeki eksiklerin bir göstergesidir. Bir growth hacker olarak sadece yeni amacınız kitlelere ulaşmak değil, pazar geri bildirimlerini almak ve ürünü bu geri bildirimlere göre optimize etmektir. İnstagram bu noktada iyi bir örnektir. İlk başlarda fotoğraf paylaşma platformu olarak kurulan instagram, daha sonradan eklediği hikaye paylaşımı, müzik ekleme ve direkt mesaj özelliklerini ekleyerek kullanıcılarını instagramın bir fanatiği haline getirdi.

Growth hacking stratejisi, bir çok markanın kuruluş aşamasından bugünkü internet devi olması yolunda çok önemli rol oynamıştır.

 

Ankara Web Tasarım

Menü