Scorpiol Güvenli Alışveriş - MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

İnternette Güvenli Alışveriş

Güvenli Alışveriş

Online alışveriş, hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Beraberinde, güvenli alışveriş ile ilgili pek çok soru işaretini de getirdi. Hemen her gün online mecralar üzerinden, kredi kartlarımızı kullanarak satın alma işlemleri yapıyoruz. Genelde, insanların tercih ettiği mecralar bellidir. Ama, bazen de çok arayıp bulamadığınız bir ürünü bilmediğiniz bir siteden almak isteyebilirsiniz. Peki, bu durumlarda nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışverişin pek çok avantajı var. Çoğu ürün online mağazalarda daha ucuz fiyatlara satılıyor. Ayrıca, istediğiniz ürünü bulmak için mağaza mağaza dolaşmaya gerek kalmıyor. Bu yazımızda, sunduğu avantajlarla birlikte çekinceleri de beraberinde getiren online mağazalarda güvenli alışveriş yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz.

İnternetten Güvenli Alışveriş Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İnternette en çok tercih edilen online mağazalar, genelde güvenli alışveriş siteleri olarak kabul edilmektedir. Bu kanıda ortaklaşılmasının sebebi, her gün binlerce insanın alışveriş yapması, bu mağaza ya da pazar yerlerinin büyük markalarla çalışması ve iyi halkla ilişkiler çalışmalarının insanlar üzerinde bıraktığı etkiler olarak gösterilebilir. Burada akılda tutulması gereken önemli nokta, bir internet sitesindeki güvenlik açıklarından, sadece iyi bir yazılımcı haberdar olabilir. Yani, görünüşe aldanmamak gerek.

Herkesin yazılımcı gözüyle web sitesini değerlendiremeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden, standart bir internet kullanıcısının dikkat edebileceği bazı noktaları belirtmekte fayda görüyoruz.

SSL Sertifikasıyla Güvenli Alışveriş

Sadece internette güvenli alışveriş yapmak için değil, kullanmış olduğunuz akıllı telefon, tablet ya da kişisel bilgisayarınızın donanımsal ve yazılımsal sağlığı için, ziyaret ettiğiniz tüm sitelerde SSL sertifikası olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bir sitede, SSL sertifikası varsa, adres çubuğunun hemen yanında bir asma kilit ikonu bulunur. Bu ikona tıklayarak sertifika bilgileri görüntülenebilir.

Kullanıcı Yorumları

Online hizmetlerle ilgili bilgi toplamanın en kolay yollarından biri, Google üzerinde araştırma yaparak diğer kullanıcıların yaşadığı problemlerin neler olduğuna, firmaların bu problemlere ne gibi çözümler sunduğuna bakmak olabilir. Bu tarz sitelerde, firmaların görevlendirdiği kişiler yanlış bilgi yayarak reklam yapma amacında olabiliyor. O yüzden ne kadar fazla kaynaktan bilgi toplarsanız o kadar doğru sonuca ulaşma ihtimaliniz var.

Sanal POS

Online ödeme özelliği artık hemen her alışveriş sitesinde var. Bazı butik satış yapan sitelerdeyse hesaba havale gibi ödeme seçenekleri kullanılıyor. Mümkün mertebe, bu tarz satış yapan mağazalardan uzak durun.

Fiyat Bilgileri

İnternetten alışveriş güvenli mi sorusunu soran herkese en büyük tembihimiz, piyasadaki ortalama fiyatların çok altında satış yapan mağazalardan uzak durmaları. İnsanların ekonomik zorluklar yüzünden daha ucuz ürünler tercih etme alışkanlığını çıkara dönüştürmek isteyen dolandırıcılarla karşı karşıya olabilirsiniz.

İnternet Bağlantısı

AVMler, kafeler, restoranlar gibi mekanların ortak ağ bağlantılarından alışveriş yapmamaya özen gösterin. Buradaki kablosuz ağlara kimlerin erişiminin olduğunu tam olarak bilmek mümkün değildir ve kişisel bilgilerinizin çalınması için uygun ortamlar yaratmaktadırlar. Önerimiz, kendi bilgisayarınız, tabletiniz ya da akıllı telefonunuzdan, güvenilir bir bağlantı kullanarak alışveriş yapmanız.

Web Tasarım

Menü