Arama Motoru Optimizasyonu

SEO son zamanların en popüler web kavramlarından birisi türkçesi arama motoruna yönelik optimizasyon demek. Önceleri çokda önemli vede gerekli olmayan seo özellikle son 5 yıldır olmazsa olmazların başında yeralıyor hatta geliyor diyebiliriz. Seo bize göre işinizi tam olarak yapmak demek, nedir iş adımları peki onları sıralayalım ve tanımlayalım.Öncelikle hem modern hemde kullanımı basit olan bir tasarım . Elbette responsive (mobil cihaz uyumlu – html5) olmalı. Mümkünse amaca veya anahtar kelimeye benzeyen bir domain (alan adı) ve hosting lazım. Alan adını minimum 3 yıllık almak seo açısından pozitif bir etki sağlar.

Seo’yo iç seo ve dış seo olarak 2 ye ayırmak gerekir.

İç Seo Dikkat Edilmesi Gerekenler Bazıları 🙂 :

  • Özgün İçerik : Sitenizin içersindeki yazı, resim ve varsa videolar özgün olarak hazırlanmalıdır. Kesinlikle internetten hazır makaleleri alıp sitenize yerleştirmeyin. Bir metin editörü siteniz için hazırlanacak yazılarda size yardımcı olabilir. Bu hizmeti MGA Bilişim den de sağlayabilirsiniz.Sitede kullanılacak resimler içinde özgün olma yoluna gitmeniz tavsiye edilir ama hazırlayamıyorsanız en azından başka bi yerden aldığınız resmin üzerinde ufak oynamalar yaparak (boyut,resim ismi vb.) da kullanabilirsiniz.
  • H Tagları : Anasayfa dahil her alt sayfada muhakkak 1 H1 tagını başlık olarak kullanınız.
  • Url Yapısı : Sitenizin sayfalarında gezinildiğinde örneğin ürün detay sayfası url yapısı domain/urunadi , domain/urunadi.php vb yapıda olması gerekir. domain/index.php?id=333 tipi url yapılarını google sevmiyor artık. Bu url yapılandırmalarını htaccess dosyasını kullanarak sağlayabilirsiniz.Ek olarak hata sayfaları içinde 404 sayfa sı hazırlamayı unutmayınız.
  • Title – Description – Keywords Tagları : Sitenizin anasayfası dahil her alt sayfanın taglarının muhakkak bulunduğu sayfa içeriğiyle alakalı olması vede birbirinden farklı olması gerekir.
  • Site Açılış Hızı ve Yapılandırmalar : Sitenizin açılış hızının düşük olması ve siteniniz ana sayfasının boyutunun düşük olması size artı kalite puanı sağlar.Mümkünse CDN kullanımı,SSL Sertfikası nın olması gene artı puandır.

Dış Seo Dikkat Edilmesi Gerekenler Bazıları 🙂 :

  • Backlink İnşaası : Sitenize diğer sitelerden alacağınız her bağlantı backlinktir. Ama hepsi işinize yaramaz hatta bazıları sitenize zarar bile verebilir. Bu bağlamda öncelikler kendi backlink ağacınızı oluşturmanızı öneririz. Bunuda facebook-googleplus-tumblr vb sosyal medyayı kullanarak sağlayabilirsiniz. Yada gerçekten alanında uzman birinden yardım alıp bu hizmeti satın alabilirsiniz.
  • DoFollow ve NoFollow Link Çeşitleri :Bir sonraki adımda ne kadar NoFollow linke sahip olduğunuza göz atmalısınız. Eğer sahip olduğunuz linklerin %99’u DoFollow niteliğe sahip linklerden oluşuyorsa link profili doğal gözükmeyecektir. Yüksek miktarda DoFollow link sitenin içerikler hazırlayarak sıralamaya girmeye çalıştığını ve neticede aldığı linkler ile sıralamada yükselmeye çalıştığını göstermektedir. Sağlıklı bir backlink profili %80 oranında DoFollow, %20 oranında ise NoFollow link miktarına sahip olmalıdır. NoFollow link yapısı yorumlar, sosyal medya ve sitenin gözüktüğü herhangi bir alan olabilmektedir.
  • IP Yakınlık : Eğer site gereksiz link oluşturan sitelerle aynı blokta yer alıyorsa site mutlaka oradan taşınmalıdır. Paylaşımlı sunucu hizmetleri bir tür apartman gibidir. Sitenin aynı apartmanda yer alan diğer düşük kaliteye sahip sitelerle bir arada olması söz konusu olabilir. Sonuç olarak sitenin değeri ve olası kalitesi düşüş gösterir. Probleminizin bu olup olmadığını merak ediyorsanız Majestis.com bunun için ideal bir araca sahiptir. Problemin bu olduğunu tespit ettiyseniz müşteri mutlaka suncuyu farklı bir yere taşımalı ve gerekli adımları atmalıdır.

İlgili Blog Yazıları

Menü