Scorpiol Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing nedir? Şu sıralar epey gündemde olan ve çok konuşulmaya başlanan bir soru. Influencer, kelimesinin sözlük anlamı “etkileyici” olsa da aslında “kanaat önderi” “önde gelen kişi” bağlamında kullanılır. Dijitalleşen günümüz dünyasının kanaat önderleri de artık doğal olarak dijitalde var olan ve dijital mecralarda içerikler üreten insanlar oluyor.

Influencer marketing nedir? Sorusunun cevabı için de bu bağlamda; dijital mecralarda özellikle, sosyal medya kanallarına içerik üreterek kendilerine bir takipçi kitle edinmiş kişiler üzerinden markaların yaptığı pazarlama faaliyetledir, diyebiliriz. Günümüzde markaların reklam ve pazarlama giderlerinin önemli bir kısmını oluşturan influencer marketing faaliyetleri en çok Instagram, Youtube, Facebook, Twitter, Snapchat ve son dönemlerde hızla tüm dünyaya yayılan Tiktok gibi sosyal medya mecraları üzerinden yürütülmektedir.

Peki Influencer Marketing Nedir? Ne Zaman Başladı?

Influencer marketing Facebook ile başlayan sosyal medya mecralarının yaygınlaşması ve insanların kendi ilgi alanlarına göre içerik üreten, dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan içerik üreticilerini takip etmesi ve onlardan etkilenmesiyle başladı. Özellikle 2012 yılında Facebook’un hızla büyüyen sosyal medya uygulaması Instagram’ı satın alması ve büyük yatırımlar yapmasıyla yüksek takipçili hesapların ortaya çıkmaya başladı. Bu durum, reklam giderlerinin büyük bir kısmını televizyon, radyo ve açıkhava reklamcılığa ayıran markaların dikkatini çekmekte geç kalmadı ve markalar; influencerlarla iş birlikleri yapmaya başladı.

Bu açıdan bakıldığında sosyal medya mecraları ve beraberinde gelen influencerlarla aslında markalar için yeni bir dönem açıldı ve reklam piyasası televizyon ve radyo kanallarının tekelinden çıktı. Bu sayede reklam ve pazarlama sektörüne o kadar büyük bir yenilik geldi ki; artık her marka, her şirket hatta küçük işletmeler bile bütçeleri oranında reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilir duruma geldi.

Influencer Marketing’in Önemi

Yukarıda da değindiğimiz gibi, ınfluencer marketing genelde tüm ticaret sektörüne özelde de reklam / pazarlama sektörüne tabiri caizse devrim niteliğinde bir yenilik getirdi. Çünkü artık mahallenizde bulunan küçük bir işletmenin bile kendi bütçesi doğrultusunda bir ifluencerla reklam çalışması yaptığını görebilirsiniz. Influencer marketingi önemli kılan diğer iki önemli özelliği de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ölçülebilirlik:

Dijital mecraların da sosyal medya uygulamalarının da reklam / pazarlama anlamında en önemli özelliği, dijital dünyada atılan her adımın, her beğeninin, her tıklamanın çok net sayısal verilerle ölçülebilir olmasıdır. Medya ve reklam çalışmalarında bir reklamın veya kampanyanın ölçülebilir olması çok önemlidir çünkü aksi takdirde o reklama ayırdığınız bütçenin kaç kişiye ulaştığı, kaç kişinin gördüğü gibi istatistikler televizyon ve radyo gibi mecralarda tam olarak ölçülemiyordu. Kanalların elindeki tek ölçüm parametresi RTÜK’ün yayınladığı reyting rakamlarıydı. O rakamlar da modellenen bir kitle üzerinden hesaplanıyordu. Oysa dijital dünyada yaptığınız reklam / pazarlama çalışmalarının her detayına kolayca erişebiliyorsunuz. Yani, bir ınfluencerla yaptığınız reklamda reklamınızı gören, beğenen, tıklayan kaç kişi varsa hepsini görebiliyorsunuz.

  • Hedef Kitleye Göre İçerik ve Mecra:

Influencer marketingin diğer bir önemli özelliği de reklamınızı hedef kitlenizi oluşturmayan “herkese” yani; sizin potansiyel müşteriniz olmayan kişilere ulaşmasının önüne geçilebilmesidir. Çünkü hedef kitleniz olmayan kişilere reklamınızı göstermenin pek bir önemi yoktur. Bilinirlik bir marka için elbette önemlidir fakat sizin hedef kitlenizi oluşturmayan insanlara reklamınızı göstermek oldukça maliyetli bir durumdur. Influencer marketing ile bu tür fazla maliyetleri en aza indirilerek belli bir lokasyonda takipçisi bulunan bir ınfluencerla ve ya belli bir sektöre yönelik içerik üreten bir ınfluencerla iş birliği yaparak reklamınızı sadece sizin müşteriniz olabilecek ve ya ürününüzü satın alabilecek kişilere göstererek reklam bütçenizi en verimli şekilde kullanmanız mümkündür.

Bu yazımızda ancak ınfluencer marketing hakkında belli noktalara değinebildik. Bir sonrası yazımız ınfluencer marketing faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında olacak.

Menü