Scorpiol

Scorpiol

ScorpiolDefacer Influencer Marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler Önemli İpuçları

Influencer Marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Influencer Marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Influencer marketingde dikkat edilmesi gerekenler marka, şirket veya küçük ölçekli işletmelerin marka bilinirliklerini, ürün veya kampanya tanıtımlarını sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayısına sahip kişilerle (sosyal medya fenomenleri) birlikte ve onların üzerinden yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Influencer marketingde dikkat edilmesi gerekenler en temelinde o influencerdan alınabilecek en yüksek seviyede verim almaktır. Bunun için influencerlarla çalışırken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar vardır. Bu yazımızda influencer marketing ile ilgili merak edilenlere ve başarılı bir influencer pazarlaması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değineceğiz.

Influencer Marketingde Dikkat Edilmesi GerekenlerInfluencer Marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Influencer marketing; sosyal medya platformlarında ve dijital ortamlarda içerik üreterek geniş takipçi kitleleri edinmiş kişiler üzerinden markaların yaptığı pazarlama faaliyetleridir. Günümüzde marka ve işletmeler için oldukça önemli bir pazarlama alanı olan influencer marketing çalışmaları daha çok Instagram, Youtube, Facebook, Tiktok, Twitter ve Snapchat gibi sosyal medya mecraları üzerinden yürütülmektedir.

Influencer marketing çalışmaları da tıpkı diğer tüm reklam ve pazarlama faaliyetleri gibi iyi tasarlanıp uygulanmadığı taktirde reklamverene beklediği faydayı sağlamaktan uzak olacaktır. Şimdi bir influencer pazarlamasının başarılı olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerektiğin bakalım.

Influencer Marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler1.Doğru Influencerlar

Influencer marketing çalışmalarının başarısının en önemli kriterleri çalışacağınız influencerın projeniz için doğru kişi/hesap olup olmamasıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken öncelikli kıstas ınfluencerın takipçi kitlesinin sizin hizmetinize veya ürününüze uygun olduğundan emin olmaktır. Çünkü her yüksek takipçili hesabın kendine özgü bir tarzı, içerik seçimi ve sektörü vardır. Takipçiler de influencerın bu özelliklerinden dolayı onu takip edip onunla etkileşime girmektedirler. Örneğin, yoga ve meditasyonla ilgili içerikler üreten bir influencerla oyun veya fast food sektörü için anlaşmak reklamdan beklenen verimin alınmasını engelleyecektir. Fakat onun yerine yemek sektörüne uygun insanların yeni yerler yeni lezzetler keşfetmek için takip ettiği hesaplardan alınacak verim çok daha yüksek olacaktır.

Yine, takipçi sayısı çok yüksek olsa da etkileşimi (beğeni, yorum, profil ziyareti, gönderim) düşük olan, takipçileriyle bir “dijital ilişki” kuramamış ınfluencerlardan alınacak verim de aynı şekilde bekleneni vermeyecektir.

2.Doğru (Doğal) İçerik

Doğru influencerla birlikte reklam çalışmasının başarısını etkileyen en önemli kriterdir üreteceğiniz içerik. Bu konuda markaların, şirketlerin ve bu reklam faaliyetlerini yürüten marka yöneticileri veya reklam pazarlama uzmanlarının en çok düştüğü hata yine içerik konusunda yaşanmaktadır. Markaların yöneticileri, bazen bir reklam kampanyasında veya bazen tek bir reklam içeriğinde markasının tüm özelliklerini, ürünlerini veya onları ön plana çıkaran ne varsa hepsini göstermek isterler ve bu konuda ınfluencerlarla sıkı pazarlık yaparlar. Hal böyle olunca da reklam o kadar çok reklam kokar ki; hesabın diğer içeriklerine oranla oldukça düşük bir etki yaratır reklamı başarısızlığa götürür.

Bu konuda markaların içerik konusunu ve ne şekilde sunulacağını influencerla birlikte düşünüp karar vermeleri, influencerın önerilerini dikkate almaları gerekir. Çünkü ınfluencer o hesapla yatar, onunla kalkar ve takipçilerinin ne tarz içeriklere daha fazla ilgi gösterdiğini dışarıdan birine oranla çok daha iyi bilir. Sonuçta sadece “reklam” olan bir reklama dijital akışın o hızı içerisinde kimse tahammül etmez. O yüzden reklamın mümkün olduğu kadar “reklam” olmamasına, doğal bir içerik gibi görünmesine dikkat edilmelidir.

Influencer Marketingde Dikkat Edilmesi Gerekenler3. Strateji

Belli bir strateji dahilinde kurgulanmayan proje veya kampanyanın başarılı olması çok zordur. Influencer marketing çalışmalarının da belli bir strateji dahilinde yapılması gerekir. Inlfuencer pazarlaması stratejisi belirlerken, kampanyanın bütçesine göre belli bir zaman aralığının belirlenip hangi gün, hangi içeriğin, hangi hesap tarafından paylaşılacağı nedenleriyle birlikte belirlenmelidir. Alınan reaksiyonlara göre de stratejinin esnek bir yapıda olup aksiyon almaya müsait olması, olabilecek aksiliklere karşı nasıl önlemler alınması gerektiği gibi konular kampanyanın stratejisini belirler.

Ankara Web Tasarım

4.Ölçüm ve Analiz

Dijital reklam kampanyalarının en güzel taraflarından biri de tüm aksiyon ve eylemlerin ölçülebilir sayısal değerlerle görülebilmesidir. Yapılan influencer marketing çalışmasından sonra yapılması gereken bu sayıların ve grafiklerin detaylı bir şekilde incelenerek alınan sonucun, kampanyanın başında hedeflenen noktada olup olmadığı veya ne kadar uzakta olduğu belirlenmelidir.

Yine kampanya sonuçlarına göre alınan verim/maliyet hesaplanması yapılarak en az maliyetle en iyi sonucun alındığı influencer veya içerik belirlenip bundan sonraki çalışmalarda bu veriler rehber niteliğinde kullanılmalıdır.

Menü