Scorpiol

Scorpiol

ScorpiolDefacer Instagram Organik Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır? - Gerçek Takipçi

Instagram Organik Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram Organik Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram organik takipçi sayısı nasıl arttırılır? Konusu çoğu kişinin hem kişisel hesapları için hem de marka hesapları için merak ettiği ve önem arz eden bir konu. Sosyal medyanın bu kadar yoğun kullanıldığı ve takipçi sayısının oldukça önemli olduğu günümüzde, etkili bir instagram profili oluşturmak göründüğü kadar zor değil.

Instagram organik takipçi sayısı nasıl arttırılır? Öncelikle belirtelim, Instagram’da program vs. gibi araçlar kullanarak bir anda gerçek takipçi sayısı artırmanın yolu yok. Sahte takipçi olarak bilinen ve piyasada çok ucuz fiyatlara yapılan böyle işlemlerin Instagram hesabınızın kapatılmasına sebep olabileceğini; olmasa bile profilinizin hiç profesyonel ve güven verici görünmeyeceğini belirtelim.

Peki, Instagram Organik Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram uygulaması hızlı akışı, sade arayüzü ve fotoğraf filtreleme özellikleriyle çıktığı ilk zamanlardan itibaren kullanıcıların yoğun ilgisini gördü ve hızla büyümeye başladı. 2012 yılında 30 milyon aktif kullanıcı sayısına eriştikten sonra Facebook şirketine satılmasının ardından büyümesi çok daha hızlandı ve kısa sürede tüm dünyada kullanılan popüler bir sosyal medya aracına dönüştü. Şu an 1 milyardan fazla kullanıcı sayısıyla dünyanın en popüler sosyal medya mecralarından olan Instagram, doğal olarak hem daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen kullanıcılar hem de marka ve işletmeler için muhteşem bir reklam alanı oluşturdu.

Hal bir anda böyle olunca takipçi sayısı daha geniş kitlelere ulaşmak isteyenler için en önemli nokta haline geldi. Fakat takipçi sayısında önemli olan elbette o takipçilerin sizi isteyerek, merak ederek ve sizin de ulaşmak istediğiniz bireylerden oluşmasıdır. Yani; organik takipçi. Organik takipçi sayısı arttırmak zordur fakat iyi bir dijital iletişim stratejisi ve planlama ile organik takipçi sayınızı arttırabilir, uzun vadede geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

İyi kurgulanmış bir strateji ve biraz da zamanla Instagram’da gerçek takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayacak yöntemleri sıralayalım.

Strateji

Öncelikle marka, şirket hatta kişisel Instagram profili oluşturmadan önce yapmanız gereken ilk şey, bir dijital iletişim stratejisi belirlemektir. Belirleyeceğiniz stratejinin tamamen amacınıza yönelik olmalı çünkü sizi amaca götürecek etken de stratejidir. Peki, nasıl dijital strateji nasıl oluşturulur? Strateji oluşturmadan önce size bu konuda şu sorulara cevap verirseniz oldukça yardımı dokunacaktır:

 • Nihai amacım ne? (Satış, yönlendirme, bilinme, web siteye trafik çekme vs.)
 • Nasıl bir (marka/kişi) imaj çizmek istiyorum?
 • Takipçilere hangi yönleri göstermek istiyorum?
 • İnsanların ilgi gösterebileceği yanlarım neler?
 • Nasıl bir görsel ve iletişim dili kullanmalıyım?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizin temel dijital stratejinizi belirlemenize yardımcı olacaktır ve bu adımları takip ederek oluşturacağınız profil sizin dijital kimliğinizi dolayısıyla post ve storylerinizin hangi tarzda olması gerektiğini de belirleyecektir.

Ankara Web Tasarım

Hedef Kitle

Dijital stratejinizi oluşturduktan sonra belirlemeniz gereken diğer önemli nokta, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemektir. Çünkü her kitlenin kendine özgü düşünüş ve yaşam tarzı, yiyip içme harcama alışkanlığı, beğendiği ve beğenmediği fikirler, merak ettiği ve takip ettiği kişi ve kurumlar vardır. İşte yapmanız gereken şey; sizin ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin, neleri sevdiğini, kimleri takip ettiğini, hangi oyunları oynadığı, ne tarz videolar izlediği, müzik ve giyim tarzı gibi noktaları belirlemek olacaktır.

Biraz zaman ve araştırma sonucu bulunacak bu bilgiler oldukça kıymetli olacaktır. Çünkü; Instagram takipçinizi arttırmak için aşağıda değineceğimiz yöntemlerden olan sponsorlu reklam çalışmaları yaparken de kendi reklamınızı başka bir web sitesi veya uygulama üzerinden yaparken de bu bilgiler ışığında yapılması gerekir. Örneğin, hedef kitleniz 18-24 yaş arası genç kitle ise onların dinlediği sanatçılara veya oynadıkları oyunlara yönelik içerikler daha çok ilgilerini çekecekken; tersi durumda yine ters etki edecektir.

Neden

Dijital iletişim stratejinizi oluşturdunuz, hedef kitlenizi de belirlediniz, diyelim. Sırada takipçilerinize sizi takip etmeleri için bir ‘neden’ sunmak var. Evet, insanlar sizi neden takip etmeli? İşte bu noktada onlara bir sebep sunmanız gerekiyor. Bu sorunun cevabı da aslında üreteceğiniz postların içeriğini belirleyecektir. Özellikle bir marka hesabı için takipçi arttırma gibi bir amacınız varsa, insanlara sürekli ürün veya göstermek onların sizi takip etmesi için yeterli olmayabilir. O yüzden ürün ve hizmetleriniz haricinde bulunduğunuz sektörle veya ürünlerin üretim aşamalarıyla ilgili hikayeler kurgulayıp onları içerik olarak sunmak faydalı olacaktır.

Genel Instagram stratejinizi ve içerik kurgunuzu belirledikten sonra şu küçük detayları uygulamanız da organik takipçi sayınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır:

 • Takipçilerinizle mutlaka etkileşime girin. Cevap yazın, beğenin, konuşun.
 • Sponsorlu reklam modellerini kullanın
 • Influencerlarla iş birliği yapın
 • Başka sayfa ve profillerle etkileşime girin
 • Küçük yarışma ve çekilişler yapın
 • Hashtag kullanmayı unutmayın
Menü