Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Kalıcı SEO Başarısı

Kalıcı SEO başarısı (arama motoru optimizasyonu) için yalnızca Google algoritmalarının çalışma mantığına uyum sağlamak yeterli olmayıp, Google’ın gelecekte nereye gideceğine dair bir anlayışa sahip olabilmeyi gerektirir. Google’ın mobil cihazlara yönelik stratejisinin bir parçası olarak, sayfa yükleme hızıyla müşterinin deneyimine daha güçlü bir ağırlık katacağı bilgisi bu anlamda daha değerli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın sayfa performansına yaptığı yatırımlara göz atarak, bu faktörün ne kadar kritik ve gelecekte daha da önem kazanacağını anlamak mümkün:

  • AMP – Arama motoru sonuç sayfalarına (SERP) daha fazla bilgiyi; ziyaretçilerin amacına en hızlı şekilde ulaştırabilmek için tasarladı. Google’ın ziyaretçilere hızlı bir şekilde sayfa oluşturma ve içerik sunma hizmeti isteği, kendi bulut depolama sisteminde daha fazla içeriği önbelleklemesiyle kesinliğe kavuştu.
  • Google Fiber – Daha hızlı bir web deneyimi için daha hızlı bir internet bağlantısı. Daha hızlı bir web günlük yaşamımızda daha güçlü bir internet mevcudiyeti sağlar ve nesnelerin interneti (IoT) başarısının temelini oluşturur. Fiber kurulumlar kritik kütleye ulaştığında ve gigabit standart haline geldiğinde, İnternet tam potansiyeline ulaşmaya başlayacaktır.
  • Google Geliştirici Yönergeleri – 200 milisaniyelik yanıt süresi; günümüzde bir standart haline getirilmeye çalışılıyor. Bu değerin üstündeki yüklenme süreleri sayfanın başarı değerini düşürüyor.

Sayfa Performans Ölçümlerinden Faydalanın

Kalıcı SEO başarısı için sayfa performans araçlarıyla sitenizin hangi noktalarda gecikme yaşattığı, yükleme süresinin uzadığı kontrol edilebilir. Bu anlamda en az 3 farklı test uygulaması kullanmak başarı oranınızı arttıracaktır. Bu sayede birinin verdiği sonucu diğer iki araçla doğrulama şansınız olacak.

DynaTrace, Quantum Metric, Foglight, IBM ve TeaLeaf gibi bazı araç çözümleri gerçek zamanlı olarak veri toplar ancak yüksek maliyetler harcanarak tam sürüm kullanılabilir. Bu nedenle aşağıdaki sayfaları kullanarak ücretsiz testler yapabilirsiniz.

Google Page Speed ​​Insights: Her şeyden önce Google’ın kendi aracının verdiği sonuçlar; global
Kalıcı SEO Başarısı

Kalıcı SEO Başarısı

anlamda en çok kullanılan arama motorunun kendi bakış açısını yansıttığından son derece önemlidir.
Pingdom.com: Temel metrikleri ve iyileştirme önerilerini toplamak için sağlam bir araçtır. Uluslararası sunucular, üzerinde çalıştığınız iş için önemli bir kıstas ise uluslararası sunucuları kullanarak sınayabilme özelliği tam aradığınız çözüm olacaktır.
GTMetrix.com: Kullanımı Pingdom’a benzemekle birlikte videoların sayfa hızına etkisi özelliği ekstra olarak yer almaktadır.
WebPageTest.org: Basit bir ara yüze sahip test sayfası olan WebPageTest, diğer araçlardan elde edilen verileri doğrulamak için ideal bir seçenektir.

Hız optimizasyonunda ilk hedef, 200 milisaniye yüklenme süresine olabildiğince yaklaşabilme olmalıdır. Yukarıdaki test araçlarından aldığınız verilerle sorunun yazılım dilinde mi yoksa oluşturulan içerikte mi olduğunu tespit ederek, gerekli iyileştirmeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Kalıcı SEO Başarısı İçin Doğru Yazılım

Test araçlarından elde ettiğiniz sorunların başlangıç noktasını tespit edebilmek için; ilgili sayfaya gelerek tarayıcı ara yüzünde “kaynak kodu görüntüle” seçeneğini kullanın. Ardından ekranda beliren komut satırlarında problem yaratan kodları belirleyin. Bu kodların gereksiz ifadeler içerip içermediğini kontrol edin. Örneğin sayfanın “HEAD” kısmında aşırı görsel tasarı içeren kodların kullanılması, sayfa hızına olumsuz etkide bulunabilir. Çünkü sayfaların yüklenmesi sırasında “BODY” bölümünden önce “HEAD” bölümü kullanılmaktadır. Aynı şekilde bu kısımda kullanılması zorunlu olmayan javascript kodları da yavaşlamaya neden olan faktörlerdendir.

Özet olarak kalıcı SEO başarısı için en can alıcı nokta; Google optimizasyonunun doğru yapılmasıdır. Ancak bu konuda genellikle yanlış yorumlanan kısım, bu optimizasyonun yalnızca içeriği oluştururken yapılması gerektiğidir. Halbuki Google’ın son yatırım ve uygulama stratejilerine baktığımızda, SEO kalitesinin artık sitelerin yüklenme süreleriyle de ölçüldüğünü görüyoruz. İnternet sitenizle ilgili her türlü konuda profesyonel destek almak için MGA Bilişim’in alanında uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Google Plus | Word PressMenü