küçük işletmeler için teknoloji

Küçük İşletmeler İçin Teknoloji

Küçük işletmeler için teknoloji üretimi, alışveriş ve iş yapma şeklini adeta baştan yaratan bir değişimin de başrol oyuncusu konumunda. Bu yenilikler, gerçekleştirilen girişimleri desteklemekle birlikte bir anlamda hızlı büyümenin de kapısını aralıyor. Gelinen aşamada küçük işletmeler yeni teknolojileri benimsediklerinde düşük maliyetler harcayarak çok şey kazanacaklardır.

Teknoloji, her alanda değişiklik yaratır. İşleri kolaylaştırır ve farklı çözümler ile maliyetlere olumlu etkilerde bulunur. Özellikle teknolojinin yardımıyla bazı küçük işletmeler, karlarını artırıp ve iş yüklerini azaltarak daha kısa zamanda ve az emekle daha çok kazanabilir. Küçük işletmeler için teknoloji konusunda bu yıl izlenecek beş yeni trend bulunmaktadır.

Dağıtılmış Ekipler

Dağıtılmış ekip modeli ile çalışan şirketler, iş ortakları ve çalışanları ile herhangi bir sorun yaşamadan işbirliği yapabilir. Bu model, onların maliyetlerini de en aza indirir. Dağınık bir ekibe sahip olmak, dış kaynak kullanımına katkı sağladığı gibi personel çalıştırmadan daha geniş yelpazede uzmanlaşmış bir ekibe sahip olmayı sağlar.

Geliştirilmiş CRM Çözümleri

Müşteri ilişkileri yönetimi [CRM] araçları, işletmelerin müşterilerin gerçek davranışlarını izlemelerine ve müşterilerin müşterileriyle ilişkilerini geliştirmelerine ve kişiselleştirmelerine olanak sağlayarak iletişim kurmalarına yardımcı olur. Tedarikçiler, KOBİ’ler için özel olarak tasarlanmış ve fiyatlandırılmış CRM çözümleri üretiyor. Bu çözümler; KOBİ’lerin müşteri deneyimini geliştirmesine yardımcı olmak için iletişim yönetiminin ötesine geçiyor. Ayrıca sosyal ve çok kanallı bir dünyada rekabet etmeye ve müşterilerinin beklentilerinin ötesinde geçmeye imkan tanıyor.İşletmeler;

  • Salesforce IQ
  • Hubspot CRM
  • SAP Cloud

gibi daha yeni, kapsamlı ve erişilebilir CRM araçlarını kullanarak birden fazla platformdan ve müşteri katılımı formlarından gelen verileri birleştirebilmektedir. Bunun sonucu ise daha iyi etkileşim ve daha yüksek müşteri memnuniyetidir. Bu, özellikle müşteriler daha bilinçli ve daha güçlü hale geldiklerinde önem kazanmaktadır.

Temassız Ödeme

Apple Pay, Google Cüzdan, Square ve Vendio gibi mobil ödeme (veya “temassız ödeme”) seçeneklerinin müşteriler ve satıcılar için büyük yararları vardır. Temassız ödeme, işlemleri daha hızlı ve daha uygun hale getirir, hataları en aza indirerek müşteri memnuniyetini arttırır. Bu sistemler, CRM araçlarıyla bütünleşerek işletmelerinize ve bireysel müşterilere kuponları ve indirimleri daha iyi hedefleme imkanı sağlar. Bu çözümler, stokunuzu izlemenize yardımcı olmak için envanter yönetimi araçlarıyla da eşzamanlı çalışabilir. Ve kredi kartı için ödediğiniz ücretleri önemli ölçüde azaltabilir.

Analytics’e Odaklanın

Birkaç küçük işletme şu anda web siteleri ve sosyal medya sunumları için Analytics’i izlemektedir. Daha az sayıda kişi, işletme kararlarını bildirmek için bu verileri etkili bir şekilde kullanmaktadır. KOBİ sahipleri, Analytics’lerin önemini kabul ediyor ve birçoğu bu alanda önemli bir yatırım yapmayı planlamaktadır. Bu yatırım, hem ilk analitik kurulumun yanı sıra bulut tabanlı araçlara yönelik güncellemeleri de içermektedir. Daha fazla KOBİ Analytics’i iş stratejilerine entegre ettiğinden çözümler, daha uygun maliyetli ve kullanıcı dostu olmaya devam edecektir.

  • Ripton
  • Tableau
  • QlikView

sağlam ve erişilebilir analitik araçlar olarak önerilmektedir.

Siber Güvenlik Yükseltmeleri

Siber güvenlik, küçük işletmeler için ortaya çıkan bir başka endişe kaynağıdır. KOBİ’ler bilgisayar korsanları için “tatlı bir nokta” olarak nitelendirilmektedir. Çoğu küçük işletme sahibi, sistemlerini tehditlerden korumanın artan önemini fark etse de henüz bunu yapmak için yeterli donanıma sahip olmayabilir. Bu işletmelerin çeşitli dijital tehditler (mobil ve bulut tehditleri de dahil) için protokollerle siber güvenlik planları oluşturmak üzere BT uzmanlarından yardım almaya ihtiyacı bulunmaktadır.

Menü