landing page nedir

Landing Page Nedir?

Landing page nedir sorusunun cevabı, online platformlarda sayfa tasarımı yapan ve makale yazan tasarımcılar tarafından sıklıkla sorgulanmaktadır.

Landing page nedir sorusunun en basit cevabı ise; aktif olarak online mecralarda yer bulan, ticari ya da kişisel paylaşım amacıyla hazırlanan web sitelerinin içerisinde, en önem verilen konuların ön plana çıkartılması için ayrıca emek ve tasarım alanında düzenleme yapılan, alt başlıkların ana sayfaları şeklinde ifade edilebilmektedir.

Landing Page Nedir?

Türkçe karşılığı “açılış sayfası” veya “karşılama sayfası” olarak bilinmektedir. Landing Page, özellikle dijital pazarlama faaliyetlerinde belirli bir ürüne özel olarak tasarlanan ve belirli bir kitleye ulaşarak dönüşüm oranını artırmak amacıyla kullanılan sayfalara denilmektedir. Web sayfası tasarlanırken her bir sayfanın farklı bir amaca hizmet etmesi için tasarlanmaktadır. Bu hizmetlere ulaşmanın yolları da farklı şekillerde olmaktadır. Web sitesinin ana sayfası, tek bir sayfadan oluşması zorunlu değildir.

Açılış sayfalarına yönlendirilen ziyaretçiler mutlaka bir bölümle karşılaşmaktadır. Bunlar genellikle; form doldurma, video ya da reklam izlemek, bir açıklama okumak ve bir ürün satın almak gibi birçok çeşit karşımıza çıkabilmektedir. Bu bölümlerin temel amacı geri dönüşüm sağlamaktır. Bu sayfaların en önemli ayrıcalıkları ise geri dönüşümlerin ölçülebilir olmasıdır. Bu sayede yatırımlarınızın sizlere etkisini görebilirsiniz.

Başarılı Landing Page Nasıl Hazırlanır?

“Landing Page” sayesinde başarılı dönüşümler sağlanması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edildiği taktirde landing page tarafından gelen ziyaretçileri, esas sitenize çekmeyi kolayca başarır ve arama sonuçlarında yükselebilirsiniz.

“Doğru İçerik”

Landing Page’in içeriğini seçerken tüketicinin ihtiyaçları ve gereksinimleri konusunda bilginiz ve ziyaretçinin sayfada ne ile karşılaşmak istediğini doğru tahmin etmeniz gerekmektedir. Bu nedenden dolayı sayfanın kurgusu çok önemli olmaktadır. Ziyaretçinin karşısına çıkacağı ilk görsel, yazı ve video belirli plan çerçevesi içerisinde hazırlanması gerekmektedir. İçerikler sade ve öz bir şekilde hazırlanması daha uygun olmaktadır.

“Doğru Tasarım”

Hazırlanan karşılama sayfasının başarılı olması için en önemli nokta tasarımdır. İnsanlar genellikle beğendikleri ve estetik buldukları şeylere ilgi göstermektedir. Bu nedenden dolayı estetik bir tasarıma gerek duyulmaktadır. Ara yüz tasarımının doğru kurgulanması, bu noktada önemli bir yere sahiptir. Aksi halde karışık ve dikkat çekmeyen bir site tasarımı tercih edilirse ziyaretçide etki yaratmaz ve sayfadan çıkar. Bu nedenden dolayı site geri dönüşümleri istenilen başarıya ulaşamaz.

“Doğru Strateji”

Landing Page sayesinde geri dönüşümün artırılması isteniliyorsa, tasarım ve kullanılan içerik, markanın stratejisine uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle hazırlanan içerikler; reklam, görsel ve makaleler firmaya uygun şekilde hazırlanması gerekir. Aksi halde markadan bağımsız içerikler sayesinde geri dönüşümler gerçekleşmemektedir.

“Hız”

Sayfaların açılma hızı, ziyaretçilerin dikkat ettiği önemli noktaların başında gelmektedir. Tıklanan her sayfanın hızlı bir şekilde açılmaması, ziyaretçinin ilk başta uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumun gerçekleşmemesi için sayfalar hızlı bir şekilde yüklenmeli ve ziyaretçinin değerli olan vakti boşa harcanmamalıdır. Sayfanın hızını yavaşlatacak etkenler genellikle; yoğun içerik girişi, sunucu sorunları, hatalı ara yüz ve back-end kodlamaları neden olabilmektedir.

“Uyumluluk”

Sayfanızın başarılı sonuçlara ulaşabilmesi için; mobil, tablet ve olabilecek bütün cihazlara uyumlu olması gerekmektedir. Ziyaretçilerin birçoğu mobil tarafından aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu nedenden dolayı sayfanızın başarılı olabilmesi için uyuma dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda mobil tarafından sitenize ziyaretçi gelmeyecektir.

“Analiz”

Sayfanın başarı, sayfaya gelen ziyaretçi sayısıyla aynı orantılıdır. Bu nedenden dolayı sayfanın aldığı trafiği takip etmek çok önemli bir noktadır. Sayfanıza gelen ziyaretçinin kaç dakika kaldığı, A/B testleri, hangi kelimelerle sayfanın ön plana çıktığını uygulanacak analizler sayesinde takip edilmelidir.

MGA Bilişim: Landing Page Hizmeti

Landing Page, birçok marka ve kullanıcıya faydalı olmaktadır. Bu nedenden dolayı markalar, landing page hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu hizmetlerin markalara;

  • Marka bilinirliğine
  • Ürün ve hizmetlerin hızlı ve etkili şekilde tanıtılmasına
  • Site trafiğinin yoğunlaşmasına
  • Hedef kitleyi özelleştirmenize

gibi birçok fayda sağlamaktadır.

MGA Bilişim olarak sizlere 13 yıldır hizmet verdiğimiz, web tasarım alanlarında ve yazılım mühendislik alanlarında kompakt hizmetler ile başarımızı devam ettirmekteyiz. Sizde başarılı bir “Landing Page Hizmeti” almak istiyorsanız MGA Bilişimin iletişim numaralarını arayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Web Tasarım