Mobil Arama Ekonomisi

Mobil Arama Ekonomisi

Mobil arama ekonomisi her geçen gün artmaya ve yaygınlaşmaya devam ediyor. Mobil kullanıcılar geleneksel olarak alışveriş yapmaktan daha çok arama eğilimindedir. Yapılan bir araştırmaya göre, firmaların mobil dönüşüm oranları hala masaüstü dönüşüm oranlarının yarısından daha az.

Özellikle e-ticaret sitelerinin mobil cihazlarla çevrimiçi satışları artırmak için bir fırsat olsa da bazı sorunlar da yok değil. Mobil ödeme, masaüstünde olduğundan daha az entegredir sisteme ve mobil tüketimin büyük çoğunluğu web sitelerinde değil özel uygulamalarda gerçekleşir.

Hıza öncelik Verin

Google kısa bir süre önce, mobil sayfa hızının 2018 Temmuz’unda bir sıralama faktörü olacağını duyurdu. Sayfa

Mobil Arama Ekonomisi

Mobil Arama Ekonomisi

hızı, kullanıcı deneyimi ve hemen açılabilme oranı sitenin sıralaması için önemli bir faktör olacak. Bu güncellemeyle birlikte sayfa hızındaki bir saniyelik gecikme, sıralamanızı %7 oranında azaltabilir. DoubleClick araştırma firmasının yaptığı analize göre, kullanıcıların %53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir mobil siteden hemen çıkış yapıldığını gösteren bir rapor yayınladı.

Mobil sayfa hızınızı artırmanın ilk adımı, mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web tasarımı uygulamaktır. Bu ayrı bir mobil alan, duyarlı web tasarımı (RWD), aşamalı bir web uygulaması (PWA) veya Google AMP kodu oluşturma seçenekleriyle uygulanabilir. Yine de duyarlı web tasarımını uygulamak yeterli olmayabilir. Çünkü RWD’ye sahip sayfalar, ortalama yükleme süresi için hala 6 ila 18 saniye arasında bir zaman dilimi tüketebiliyor.

Mobil Sayfa Hızınızı Azaltmak İçin Bazı Kolay Adımlar

  • JavaScript’i ve basamaklı stil sayfalarını (CSS) küçültün
  • Önbelleğe almayı etkinleştirin
  • Hızlandırılmış mobil sayfalara (AMP) kodu uygulayın
  • Görüntüleri daha küçük piksellere ve .jpeg biçimine göre optimize edin
  • Sunucu yanıt süresini azaltın
  • Gezinmeyi ve yönlendirmeleri azaltın – uzun kaydırmalardan yararlanın
  • Ekranın üst kısmındaki içerikleri, ekranın alt kısmındaki içerikten önce yükleyin
  • Pop-up reklamları kullanmayın
  • CSS ve HTML dosyalarında ZIP sıkıştırmayı etkinleştirin

Yeni bir içeriğin veya sitenizdeki değişikliklerin yavaşlamaya neden olup olmadığını görmek için sayfa hızınızı düzenli olarak test etmelisiniz. Google’ın Sayfa Hız Analizleri size daha fazla araştırmanın gerekip gerekmediğini belirlemekte yardımcı olacak bir dizi iyileştirme önerebilir.

Mobil Arama Ekonomisi, Ödeme İşlemini İyileştirin

İnsanların mobil arama ekonomisi üzerinden alışveriş yapmaktan kaçınmasının başlıca nedenlerinden biri, ödeme işleminin oldukça uğraştırıcı olabilmesidir. Buna ek olarak kullanıcı şifreleri ile halka açık WiFi alanlarında kredi kartı bilgilerini yazmak çok büyük bir sorun haline gelebiliyor.

Bu engelleri aşmanın bir yolu, müşterilere cihaz değiştirme seçeneği sunmaktır. Mobil web siteniz üzerinden ödemelere teşvik etmenin bir başka yolu da online ve güvenli ödeme hizmetlerini sitenize entegre etmektir. Ayrıca ödeme kısmına ulaşmak için gereken tıklama sayısını sınırlandırmanız gerekir. Bu mobil ara yüzdeki açılış sayfasının avantajlarından biridir. Web siteniz için bir sayfada tüm ödeme bilgileri, adresleri ve diğer gereklilikleri mümkün olduğu kadar sade bir şekilde sunabilmelisiniz.

İçeriği Ve Görselleri Küçültün

Başlangıç olarak mobil kullanıcılara belirli içerikleri sunmak üzere içerik yönetim sisteminizi (CMS) optimize edin. Mobil arama ekonomisi için tamamen yeni içerik yazmanız gerekmez; mobil tüketime özel meta etiketler ve içerik uzunluğunu optimize ederek de yapılabilir.

Kullanıcıların dikkatini sosyal haber beslemeleri ya da mobil arama motoru sonuçları sayfası (SERP) üzerinden çekme olasılığını arttırabilmek için daha kısa olan başlıklar yazın. Daha kısa olan harekete geçirici mesajlar ve daha fazla vurgulayıcı kelimelerden yararlanın.

Web sitenizde içerik düzenlemenin bir yolu da modüler tasarım kullanmaktır. Temel olarak kullanılan modüller, web sayfanızın farklı bölümlerine yerleştirilebilen blog içeriği, alışveriş sepeti gibi kısa yollardır. Modüller sayesinde şablonlardan daha kolay bakım ve ayarlama yapılabilmektedir.

Sonuç olarak Mobil arama ekonomisi büyümeye devam ediyor. Mobil dönüşüm oranınızı iyileştirmek için farklı mesajlaşma ve alternatif pazarlama stratejileri kullanarak stratejinizi yeniden optimize etmeniz firmanızın geleceği için önemli bir adım olacaktır.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Google Plus | Word Press

Menü