Mobil Seo ve Mobil Seo Araçları

Mobil Seo ve Mobil Seo Araçları

Mobil seo kavramı google tarafında web ve mobil platformlarını ayrı ayrı işlemeye başlayınca önem kazandı. Google mobi cihazlar için sıralama sonuçları masaüstü sonuçlarından ayırdı ve google her bir platform için sıralama sonuçlarını belirleyen ayrı kural setleri oluşturdu. Mobil seo performansı için 3 başlık belirleyebilir.

 • Bağlam : Ürünlerinizi çevirim içi olarak kaç kişi arıyor. Nerede arıyorlar ?
 • Hız/Erişebilirlik : Mobil siteniz ne kadar hızlı yüklenir.Mobil ve web sitenizin dahili bağlantıları aynımı ?
 • Kullanıcı Etkileşimi Sinyalleri : Siteniz mobil cihazda ne kadar iyi performans gösteriyor? Mobil performans için doğru metrikleri izliyor musunuz?

Bunlar karmaşık sorular, ancak niceliksel cevaplara ulaşmamıza yardımcı olabilecek bazı araçlar var. Aşağıdaki liste, mobil SEO stratejinizi şekillendirmek ve ölçmek için en iyi araçlardan 5’ini vurgulamaktadır.

Similarweb

SmilarWeb hem mobil hem masaüstü seo için harika bir başlangıçtır. SimilarWeb, kullanıcıların sitelere nasıl eriştiklerini, ne kadar kaldıklarını ve nereye gideceğini anlamak için kendi müşterilerinin anonimleştirilmiş verileri, tıklama bilgisi verileri ile birlikte kullanıyor. Bu ekosistem, bir mobil ilk stratejiyi göz önüne aldığımızda birincil öneme sahip uygulamaları da içeriyor. Google , hem ilerici web uygulamalarını hem de Android Anında Uygulamalar’ı zorluyor.Mobil web, uygulama dünyasıyla birleşiyor .
SimilarWeb, rakip araştırmaları için de mükemmel, bu da bir mobil stratejiyi planlamaya başladıkça dijital pazarlamacılar için çok yönlü bir araç haline geliyor.

SimilarWeb, mobil  SEO stratejinizi şekillendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

 • Tüm kanallar, cihazlar ve bölgelerdeki tüketici analizleri
 • Mobil SEO anahtar kelime araştırması için faydalıdır
 • Mobil web istatistiklerinin yanı sıra uygulama analizi de içerir
 • Ayrıntılı rakip analizi diğer sitelerin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaktadır

SEMrush

Semrush hem organik hem de ücretli arama için etkileyici bir biçimde ölçümlerr . Daha da önemlisi, bu analizin kapsamında, herhangi bir web sitesinin performansıyla ilgili bilgi veren mobil cihazlara özel SEO grafikleri ve grafikleri barındırıyor.

Bir web sitesinin arama sonuçları dizininde gösterilme sıklığını belirleyerek SEMrush, bir markanın aldığı mobil sıralama ve trafik hakkında genel bir bakış sunar. Bu, mevcut performansın yararlı bir barometresi olarak işlev görür ve rakip analizi özellikleri, daha fazla referans noktası sağlar.

Yeni  Sensor  özelliği (BETA’da), 2017’deki sıralama pozisyonlarının sürekli akışını yansıtan hoş bir gelişmeyle, cihazlardaki arama dalgalanmalarını izler.Çok fazla sıralama platformu haftalık olarak statik bir konum sağlar ve sıralamaların gerçek volatilitesini ölçmek imkansız iken SEMrush’tan gelen bu yeni özellik, doğru yönde analiz sağlar.Kullanıcılar, bunu hem mobil hem de masaüstü için belirli anahtar kelimeleri izlemek üzere ayarlayabilir ve ilgili sonuç kümelerinde kaydedilen farklılıklar hakkında bir günlük güncelleme sağlayacaktır.

SEMrush’un hem organik hem de PPC’ye odaklanması, arama sonuçları sayfalarının daha bütünsel bir bakışını sağlar. Bu işlevsellik kombinasyonu, mobil SEO araştırması için BrightEdge, SearchMetrics ve SEO Monitörü içeren rakiplerinin hemen önüne geçiyor.

SEMrush, mobil SEO stratejinizi şekillendirmeye nasıl yardımcı olabilir: SEMrush, mobil ilk SEO stratejinizi şekillendirmeye nasıl yardımcı olabilir:

 • Hedeflenen anahtar kelime gruplarını tanımlama
 • Anahtar kelime performansını zamanla izleyin
 • Rakipleri analiz edin
 • SERP volatilitesini izleyin
 • Hem ücretli hem de organik arama performansına genel bakış

Google Mobil Site Testleri

Google’ın  mobil cihazlara uygun test  aracı, site sahiplerinin mobil yaş için ev almalarına yardımcı olmak amacıyla başlatıldı.

Kullanıcılar teste bir URL girebilir ve bu da sitelerinin bir akıllı telefonda sunulduğunda amaç için uygun olup olmadığını söyler:

Mobil cihazlara uygun test, sayfanın yüklenmesinde bulunan ve web geliştirme ekibi tarafından değerlendirilebilen ve ele alınabilecek sorunların bir listesini oluşturur.Site sahipleri kendilerini Google’ın mobil cihazlara uygun yönergeleri ile uyumlu hale getirmek için bol bol uyarı ve bol bol zaman geçirdi, bu yüzden bir sonraki önceliği hız. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar gibi girişimlerin site sahiplerinin nereye odaklanmaları gerektiğini bol miktarda gösteren bu girişime ilişkin bir sır değil.

Google, pazarlamacıların çabalarını desteklemek için site hız testi ile bu sene oldukça önemli ölçüde gelişen bir diğer önemli kaynak sunuyor . Daha önce “Görüntülerin Sıkıştırılması” ile ilgili belirsiz ifadeleri geri getiren oldukça temel bir araç olan şey şu anda çok daha sofistike ve kapsamlı bir analitik araçtır.Testler, bugünkü global akıllı telefon trafiğinin büyük bir kısmını taklit etmek üzere simüle edilmiş bir 3G bağlantısı kullanılarak gerçekleştirildi ve Google, yavaş yükleme sürelerinden dolayı bir sitenin ne kadar trafik kaybettiğini bile tahmin ediyor.

Ücretsiz rapor, performansı artırmaya yardımcı olmak için bir kullanıcıya e-postayla gönderilebilir (genellikle bir saat içinde gelir).Mobil cihazlara özgü mükemmel web araçlarının azlığı göz önüne alındığında, mobil pazarın ilk dizini için sitelerini doğrultmaya çalışan pazarlamacılar için gerçekten önemli bir kılavuz.

Google’ın Mobil Site Testleri  mobil SEO stratejisini şekillendirmeye yardımcı olabilir:

 • Herhangi bir mobil site sorunuyla ilgili hızlı anlık görüntü.
 • Kayıp trafik tahmini üst düzey mobil SEO’nun ne kadar önemli olduğunu göstermek açısından harika.
 • Ayrıntılı ve ücretsiz bir rapor .
 • Site hızını artırmak için net, uygulanabilir ipuçları.
 • Yeni rakip analizi, endüstri standardına nasıl ayak uydurduğunuzu gösterir.

Google Analytics; Google Search Console

Bu ikisini listeye sıkıştırmak için biraz aldatıyorum, ancak mobil ilk SEO stratejileri için tamamlayıcı ve oldukça önemlidirler.

Google Analytics , kullanıcıların verilerini cihaza ve kanala göre filtrelemesine olanak tanır ve bu da mobil SEO performans verilerini izole etmeyi kolaylaştırır. Bu, masrafların nasıl olduğunu görmek için masaüstüne ve diğer kanallara kıyaslanabilir. Pazarlamacılar, SEO derecelendirmelerinde kullanıcı katılım sinyallerinin gittikçe artan etkileri göz önüne alındığında, içeriğinin kullanıcı talebini karşılamaya odaklanmaya odaklanmalıdır. Google Analytics’teki ölçümler, bu değerlendirme için ideal başlangıç ​​noktası sağlar.Parite altı mobil SEO performansının Search Console’un değerini kanıtlamaya başlayabileceği mobil cihazlarda daha düşük sıralamayla alakalı olması mümkündür

.Google Search Console  , mobil arama hacimlerine (Gösterim sütununda bulunur) ve her sorgu için sıralamadaki konumlara iyi bir bakış açısı sağlar. Search Console, SEO için eksiksiz bir paket değil, ancak Google’ın sektördeki değişikliklerle birlikte git gide yeni özellikler eklemesini beklemeliyiz. Özellikle, değişen peyzajı yansıtacak daha fazla mobil ve ses özellikli filtrenin kullanımını bekliyordum.

Ayrıca, Google’da bir araç daha eklemek ve seti tamamlamak için Data Studio , bir dizi analitik platformundan gelen metrikleri kullanarak mobil cihazlara özel performans gösterge tabloları oluşturmak için kullanıcı dostu bir yöntemdir. Bir mobil strateji tasarlandıktan ve uygulanmaya başlandıktan sonra, bu Google araçları SEO’ların etkiyi yakından izlemesine olanak tanır.

GA ve GSC, mobil ilk SEO stratejinizi şekillendirmeye nasıl yardımcı olabilir?

 • Bir mobil site ile oturum düzeyindeki etkileşimlerin doğru şekilde yansıması
 • Mobil arama hacimlerine ve sıralama konumlarına göz atın
 • Diğer kanallardaki ve cihazlardaki performansla net bir karşılaştırma
 • Temel işletme metrikleri için performansı izlemek için harika bir yoldur.
Menü