Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil uygulama geliştirme ihtiyaçlarınız için uzman kadromuzla yenilikçi çözümler sunuyoruz. Talep ettiğiniz ve ihtiyacınız olan kriterler çerçevesinde projelendirilen uygulamanız, tasarım, yazılım ve test aşamalarının ardından yayına alınır. Tüm bu aşamalarda aktif olarak diyalog kurabileceğiniz mobil uygulama geliştirme ekibimiz, taleplerinize hızlı çözümler üreterek beklentilerinizi karşılama odaklı çalışmaktadır.

Mobil uygulama geliştirme, mobil yazılım projenin planlanması, tasarım, kodlama ve test aşamalarından oluşur. Her projenin kendine özgü koşullarına göre planlaması yapılarak tahmini süreç belirlenmektedir. Uygulamanın son kullanıcıya ulaşmasında en etkili yol olan Android ve IOS uygulama mağazalarına onaya gönderilmesi gerekir. Bu sürecin onaylanması ise mağazadan mağazaya değişiklik gösterir. Günümüzde yazılı basın, görüntülü yayın hatta internet sitelerinin yerini almaya başlayan mobil yazılımlar her yaştan akıllı cihaz kullanıcılarına hitap edebilmesiyle oldukça işlevsel etkiye sahiptir.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulamalar Akıllı Telefon, Tablet gibi cihazlarda çalışan, kullanılacakları işletim sistemine özgü yazılımlarla kodlanan ve tasarlanan yazılımlardır. Mobil uygulamalar web tabanlı hazırlanabileceği gibi kendi kaynak kütüphanesinden veri alarak kullanıcıya sunan pasif içerik şeklinde de oluşturulabilmektedir.

Mobil uygulamalar aracılığıyla söz gelimi haber-blog yazıları görüntülenebilir, alışveriş yapılabilir, çeşitli hizmetler sunulabilir; iletişim amacıyla kullanılabilir. Uygulamaya sahip olan kullanıcılara bildirim gönderilerek yeni haber, kampanya, reklam çalışmalarıyla ilgili dikkat çekilebilir.

Mobil Uygulama Önemi

Günümüzde mobil uygulamalar neredeyse trafik çeken bir internet sitesi sahibi olmak kadar değerlidir. Gelişen teknolojilerle artık cep telefonları “Akıllı Cihaz” kimliği kazanmış ve işlem gücü açısından masa üstü cihazlarla yarışabilir seviyeye ulaşmıştır.

Tüm bu gelişimin yanında neredeyse her birey internet bağlantısı kurabilen, uygulama çalıştırabilen 7/24 dijital dünya ile iç içe olmasını sağlayan mobil cihaz kullanır duruma gelmiştir. İnsanların dijital dünya ile bağlantıları mobil platforma kayınca da hem internet sitelerinin mobil uyumlu olması hem de bir mobil uygulamaya sahip olunması zorunluluk halini almıştır.

Mobil Uygulama Avantajları

En yaygın kullanım alanına sahip iki platform olan Android ve IOS uygulama mağazalarında kullanıcıların indirip kullanabileceği bir uygulamaya sahip olmanız, milyonlarca insana ulaşabilme potansiyeli anlamına gelmektedir.

 • Erişmek istediğiniz hedef kitleye en etkin platformlardan ulaşabilirsiniz
 • Kullanıcı portföyünüzün ihtiyaçları ile ilgili daha güncel datalar elde edersiniz
 • Hizmetleriniz, iş akışınız zaman ve mekan kavramında bağımsız ulaşılabilirliğe kavuşur
 • Yeni pazarlama alan ve yöntemleri keşfetmenizi sağlar
 • Aynı sektörde mobil uygulaması olmayan rakiplerinizin önüne geçmenizi kolaylaştırır
 • Daha gelişmiş yazılımlar, mobil uygulaması olan rakiplerinizin de bir adım önünde olmanızı sağlar
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) programlarınızın mobil versiyonu kesintisiz iş gücü ortaya çıkarır
 • Mobil uygulaması olan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımları, kurumsal datalarınızın her yerden her zaman güncellenmesini sağlar
Mobil Uygulama GeliştirmeMobil Uygulama Geliştirme

Mobil Uygulama Geliştirme

Android Tabanlı Mobil Uygulama Geliştirme

Android tabanlı mobil uygulama geliştirme arama motoru devi Google’ın geliştiriciliğini üstlendiği açık kaynak kodlu android sisteminde çalışan uygulamaların kodlanması işlemidir. Akıllı telefonlar ve tabletlerin büyük bir bölümünün kullandığı bu yazılım dili için özel yazılan programlar gerekli kıstasları karşılaması durumunda Google Play Store adı verilen uygulama mağazasında listelenir. Kullanıcılar bu mağazadan uygulamanızı indirerek kullanabilirler.

Android cihazlar için geliştirilen uygulamalar sadece android işletim sistemini kullanan cihazlarda çalışır. MGA bilişim bünyesindeki android yazılım uzmanları tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek uygulamaları geliştirerek, stabil çalışma sürecini yürütmektedir.

iPhone Mobil Uygulama Geliştirme

Android ile birlikte en çok kullanım oranına sahip diğer bir işletim sistemi Apple firmasının IOS işletim sistemidir. Kendi ürettiği tüm iPhone, iPad gibi cihazlarda kullanılan IOS yazılım alt yapısında kodlanan yazılımlar genel tabiriyle iPhone Uygulama Geliştirme olarak adlandırılır.

IOS işletim sistemine göre kodlanan yazılımlar App Store adı verilen Apple Uygulama Mağazasından indirilerek kullanıma sunulur. Yukarıda bahsettiğimiz android işletim sisteminden farklı yazılım dillerini kullanan bu platform için de yazılım uzmanlarımız ihtiyaçlarınıza cevap veren, kullanıcı dostu uygulamalar hazırlamaktadır.

Mobil Uygulama Geliştirme Aşamaları

Anlaşılacağı üzere mobil uygulama geliştirme konusunda Android ve OIS işletim sistemleri için farklı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Her iki sistem de oldukça yaygın kullanım alanına sahip olduğundan sadece birini tercih etmek, geriye kalan büyük bir hedef kitleyi kaybetmek anlamına gelecektir.

Bu nedenle ihtiyacınız olan mobil uygulama geliştirme çözümlerinde her iki platforma uygun yazılımlar geliştirmekteyiz. Kullanış açısından hiçbir farkı olmayan uygulamalarda sadece işletim sisteminin gerekliliklerine göre butonların yeri değişebilmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirme Tasarım İlkeleri

Kullanıcı Dostu Yazılım Hizmetleri: mobil uygulama geliştirme çalışmalarında dikkat edilmesi gereken ve projenin başarıya ulaşmasıyla neredeyse eş değer olan kavram “Kullanıcı Dostu Yazılım” (User Friendly Software)’dir.

Kullanıcı dostu olmayan bir yazılım yarar sağlamak yerine büyük ihtimal olumsuz geri dönüşler almanıza neden olacaktır. Bu nedenle deneyimli ellerden çıkan yazılımlar ile aceleye getirilmiş yazılımlar kolaylıkla ayırt edilebilmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirme Tasarım İlkeleri

Mobil Uygulama Geliştirme Tasarım İlkeleri

Kullanıcı Dostu Mobil Yazılım Nasıl Anlaşılır?

 • Anlaşılma Süresi: Bir uygulamanın ilk açıldığı an ile tamamen anlaşılıp kullanılmaya başlanabildiği an arasında geçen süre ne kadar kısa olursa; o kadar kullanıcı dostu olur. Uygulamayı açan kullanıcı hangi butona basacağı, açtığı menüden nasıl çıkış yapacağı, uygulamanın asıl amacını ne kadar sürede anlayıp kullanabildiği kriterleriyle bu değer ölçülmelidir.
 • Hatasız Çalışabilme Oranı: Her uygulama kullanıcının amacına uygun hareket ederek, onun istediği cevapları bulmasına yardımcı olması için hazırlanır. Ancak çeşitli durumlarda yazılım hata verebilir. Bu hata sayısı ne kadar az ise o kadar başarılı bir uygulama elde edilmiş demektir. Kullanıcılar sürekli kendisine hata mesajı ileten uygulamaları doğrudan kapatma, hatta işletim sisteminden kaldırma eğilimindedir.
 • Cevap verme, Çalışma Hızı: Nasıl ki internet bağlantılarının yavaş olanları kullanıcılar tarafından ağır eleştirilere maruz kalıyorsa, uygulamaların yavaş çalışanı, komutlara geç yanıt verenleri de aynı kaderi paylaşacaktır. Kodlama aşamasında yapılan testlerle en kısa yoldan cevap verebilecek sistem kurulması hedeflenmelidir.
 • Devamlılık ve Güncellik: Çok karmaşık çalışma prensipleri kullanıcılar ilk etapta kolay anlayabilseler bile, zaman geçtikçe değerini yitirecektir. Her seferinde gerek tasarım gerek çalışma prensibi olarak kullanıcıyı yoran uygulamaların devamlılık değeri zayıf olacaktır. Diğer yandan uygulamaların yazılım çalışmalarının yayınlandıktan sonra bile devam etmesi önemlidir. İşletim sistemine gelecek güncellemelere ayak uydurması ancak bu sayede mümkün olabilir.

Mobil Uygulama Geliştirme Dilleri

Potansiyel müşterilerinizin veya hedef kitlenizin kullanımına sunulacak olan mobil uygulamanız hem sizin amacınıza hizmet etmeli, hem kullanıcı dostu olmalı hem de görsel zevke hitap etmelidir.

 • C++ Dilinde Mobil Yazılım
 • C# Dilinde Mobil Yazılım
 • Objective-C Dilinde Mobil Yazılım
 • Swift Dilinde Mobil Yazılım
 • Java Dilinde Mobil Yazılım
 • HTML Dilinde Mobil Yazılım
 • JavaScript Dilinde Mobil Yazılım
 • CSS Dilinde Mobil Yazılım

Bu üç unsuru ortak paydada buluşturmak için sizin işinizle ilgili deneyimlerinizi, MGA Bilişim’in yazılım alanındaki tecrübesiyle birleştiriyoruz. Yazılım geliştirme uzmanı ekibimiz, en verimli sonucu elde edecek yazılım hizmetleri ile taleplerinizi değerlendiriyor. Fikir aşamasındaki işlerinizi proje aşamasına taşımak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirme Aşamaları

Projelendirme Aşaması
Tasarım Aşaması
Yazılım Aşaması
UI/UX Testleri
Projelendirme Aşaması

Projelendirme aşamasında sektörünüz ve işinizle ilgili analizler masaya yatırılarak nasıl bir uygulamaya ihtiyacınız olduğu konusu netliğe kavuşturulur. Rakiplerinizin sunduğu veya sunmadığı hizmetlerin ortaya çıkarılıp projeye yön verilmesi diğer bir önemli noktadır.

Tasarım Aşaması

Mobil uygulamanızın kullanıcılara estetik görünümü en az kullanım kolaylığı kadar önemlidir. Bu nedenle renk seçimlerinden ekran yerleşimlerine kadar tüm detaylar bu aşamada kararlaştırılarak hazırlanır.

Yazılım Aşaması

Projelendirme ve tasarım aşamalarında mutabık kalınmasının ardından yazılım süreci başlamaktadır. Yazılım süreci de kendi içerisinde adımlara ayrılır. Her adım sonunda projenin güncel durumu hakkında bilgi verilir. Demo yazılım çıkmasının ardından çeşitli testlerle hataların giderilmesi aşaması yürütülmeye başlanır.

UI/UX Testleri

Yazılım sürecinin belirli bir aşamasından itibaren beraber yürütülen UI/UX deneyim testleri tam sürümün kusursuz çıkarılabilmesi için yapılan gerçek kullanıcı analizleridir. Karşılaşılan hatalar, kullanım zorlukları, uygulamanın çalışmadığı veya sorunlu çalıştığı cihazların tespiti gibi kritik verilerin toplanmasına yardımcı olur.

Mobil Uygulama Geliştirme Ankara
Sizin İçin Neler Yapabiliriz?

Profesyonel Zamanlama

Proje aşamaları titizlikle değerlendirilerek süreç analizi yapılır,

Güncel Yazılım

Güncel yazılım desteği ile sürekli hızlı ve stabil uygulamalar,

Cihaz Uyumluluğu

Tüm mobil cihazlarla uyumlu yazılım dili tercihiyle tüm kitleye erişim.

Hedef Kitle Analizi

Ürün ve hizmetlerinize göre seçilen hedef kitle dostu tasarım,

Çoklu Dil Desteği

Global kullanıcılara hitap eden çoklu dil destekli uygulamalar.

Uluslararası Kullanım

Alt yapı optimizasyonlarıyla geniş kitleleri taşıyabilen yapı.

Marka Yönetimi

Markanıza değer katacak kritik değerlerin analizi ve uyarlanması.

Uzman Danışman Desteği

Proje süresince ve sonrasında uzman desteği ile sorularınıza yanıt.

Menü