Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi

Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi

Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Online ticaret veya hizmet sayfalarındaki kullanıcı tarafından oluşturulabilen içerikler, bir sayfaya benzersiz içerik eklemek için harika bir yol sunabilir. İyi içerik yazmak için gereken kaynaklara sahip değilseniz, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sizin aradığınız çözüm olacaktır. Bununla birlikte Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi için çaba gösterirken, içeriğinizi arama motorları için optimize etmediyseniz, daha fazla trafik almak yerine pazarlama çabalarınız boşa çıkarabilirsiniz. Çünkü içeriğiniz kullanıldıkça yorum sayıları artacak; başlangıçta çok hızlı yüklenebilen bir ürün sayfasıyken sonrada ağırlaşıp hantallaşabilecektir.

Bunu engelleyebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalara göz atalım:

Sayfa hızı

Google’ın açıkladığı üzere Temmuz 2018’den itibaren mobil arama sıralaması sitenizin genel sıralamasına olumlu yansıyacak bir değer olacak. Resimler, ürün hakkında yapılan yorumlar sayfanızın yükleme sürelerini etkileyeceğinden, web geliştiricilerinizle en uygun sayfa yükleme hızını senkronize etmeniz yararınıza olacaktır.

İnternet sayfanızın içeriği hem HTML kodlaması olarak hem de sayfa hızı için optimize edildiğinde en başarılı sonucu verir. Bu anlamda sayfanızda fazla sayıda görsel veya görsel içerikli yorum bulunması Arama Motoru Optimizasyon uzmanları (SEO’lar) ve yazılımcılar tarafından tercih edilmemelidir. Standart 8 ila 10 adet görsel yorum alanı kullanılması en ideal seçenek olacaktır.

Bu optimizasyonu sağlayabilmek için:

 • Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisini arttırmak amacıyla “Tüm yorumları oku” seçeneği için bir ikinci sayfa
  Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi

  Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi

  oluşturulabilir. Bu sayfa, kalan yorumları barındırabilir ve “ürün + değerlendirme” arama sorguları için optimize edilebilir.

 • Tüm içeriğin görüntülenebildiği ikinci bir sayfa oluşturmak yerine “Devamını Oku” sekmesi eklenerek sonraki yorumlar veya paylaşımların yüklenmesi sağlanabilir. Hatta söz gelimi “20 Yorum daha incele” gibi bir ifadeyle sonraki yorumlar için sıralı bir ilerleme de sağlanabilir.
 • Son çare olarak, kullanıcı deneyimi (UX) için belirlediğiniz link takip edilerek daha fazla inceleme yüklemek için JavaScript’i kullanmayı düşünebilirsiniz. JavaScript aracılığıyla tüm yorumlar kaynak koduna bir etiketle yükletilebilir. Bu tek bir sayfa için sahip olduğunuz inceleme hacmine bağlı olarak sayfa yükleme süresini kısaltacak ve arama motorlarının içeriğe tam olarak erişebilmesine imkân tanıyacaktır.

XML Site Haritanızı Oluşturun

İnternet sitenizde artık daha fazla müşteri yorumu içeren, hızlı yüklenebilen bir yapı oluşturduğunuzu varsayalım. Arama motorlarının bu yeni fonksiyonlara daha çabuk ulaşabilmesi için EXtensible Markup Language (XML) site haritası girişlerini güncellemeyi unutmayın. Arama motorlarındaki site haritanızı güncelleyerek söz konusu sayfaların yeniden taranmasını ve erişim değişikliklerinin daha erken yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Müşteri Yorumlarının Sayfanıza Etkisi: Özet Yol Haritası

 • Ürün sayfası yükleme süresi
 • Yapılandırılmış veri biçimlendirme
 • Paylaşılan yorumların denetimi
 • Yorum içeriğine ek yüklemeli erişim
 • XML site haritası güncellemeleri

Profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Google Plus | Word PressMenü