Negatif SEO

Negatif SEO

Negatif SEO, bir sitenin dışında linkleme, olumsuz yazı yayınlama veya sosyal medya ortamında olumsuz bir yönünü manipüle etme yoluyla sıralamasını düşürme çalışmalarıdır. Nasıl ki SEO çalışmalarında bir sayfanın veya sitenin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması hedefleniyorsa Negatif SEO da tam tersine odaklanır.

Negatif SEO Nasıl Yapılır?

Negatif SEO Nasıl Yapılır konusunda bilgiler edinmeniz sitenizle ilgili böyle bir saldırı olup olmadığını tespit etmenizi kolaylaştıracaktır.

Sayfa ile ilgili alakasız sözcüklerden backlink alınması, internet ortamında paylaşılması yasak olan konularda bir sitenin kaynakmış gibi gösterilmesi bu çalışmalara örnek olarak gösterilebilir. Diğer yandan e-ticaret yapıyorsanız ürünlerinizle ilgili tamamen kurmaca olumsuz görüşler sosyal medyada paylaşılarak yayılmaya çalışılıyor olabilir.

  • Web sitenize ve herhangi bir sayfanıza SPAM bir web sitesinden binlerce backlink gönderme
  • SPAM bir bağlantıdan Anahtar kelimenizle link gönderilmesi
  • Kırık linklerinize yüzlerce trafik göndererek SEO skorunuzu ve güncelliğinize zarar verme
  • Gerçek dışı olumsuz paylaşımlar yaparak siteyi hedef gösterme

Google SEO Çalışmalarının Olumsuz Etkisi Olmadığını Savunuyor

Google, rakiplerinizin sıralamanıza zarar verme çabasını ya da sitenin Google dizininden kaldırılması için saldırı olabileceğini kabul ediyor. Bu çalışmaları yapan sitelerden endişeleriniz varsa, söz konusu sitenin web yöneticisine başvuru yapılmasını tavsiye ediyorlar. Diğer yandan bu tip çalışmaları algoritmaların yakalayarak sıralama faktörünün dışına ittiği belirtiliyor.

Ancak web sitesi saldırıya uğrayanlar bu konuda pek de Google’a katılmıyor. Gerçekten sıralama kaybettiklerini ve bu çalışmalardan zarar gördüklerini belirtiyorlar.

SEO Analiz ve Hataları Tespit Etme

Negatif SEO saldırısına uğradığınızı düşünüyorsanız bu konuda tespit yapmanıza yardımcı olacak analiz uygulamalarını kullanmanız gerekecektir. Bunu anlamanın en iyi yolu sitenizin arama motorlarında nasıl bir listelenmeye sahip olduğunu test ederek ilk adımı atmaktır.

Kendi sitenizin listelenmiş tüm linklerini tespit etmek için:

site:siteniz.com

siteniz yazan yeri kendi alan adınız ve uzantısıyla değiştirerek bir Google araması yapabilirsiniz. Bu arama Google’a sadece yazılan alan adıyla ilgili sonuçları getir komutu vermektedir.

Gerçekten size ait olmayan linkleri veya yanlış olduğunu düşündüğünüz sonuçları tespit etmeniz gerekecektir. Detaylı analiz yapmak ve alınacak önlemlerle ilgili ihtiyaçlarınızı belirlemek için SEO hizmetimizden yararlanabilrsiniz.

Web sitenizin tüm detaylarına ulaşabileceğiniz analiziniz yapılarak çalışma yapılması gereken iç seo ve dış seo konuları size gönderilmektedir. MGA Bilişim, Ankara Web Tasarım olarak 12 yılı aşan tecrübemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Menü