Scorpiol Nesnelerin İnterneti - MGA Bilişim | Web Tasarım/Design

Nesnelerin interneti nedir

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti (İngilizce Internet of Things / IoT) kavramının temelleri, internetle tanışmamızın üzerinden daha çok fazla bir süre geçmemişken Kevin Ashton isimli bir İngiliz’in, radyo dalgaları ve bu dalgaları algılayan sensörler aracılığıyla çalışacak bir sistem keşfetmesiyle atıldı diyebiliriz.

Kevin Ashton’ın çığır açıcı fikri, internetle bir araya geldiğindeyse nesnelerin interneti ciddi ciddi tartışılmaya başlanan bir konuya dönüştü. 2003 yılından itibaren gittikçe artan bir piyasa değerine kavuştu ve teknolojinin de insan hayatının da geleceğine yönelik tahminlerde çok önemli bir yer tutmaya başladı.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Peki, nesnelerin interneti nedir? Bilimsel bir tanım yapmak gerekirse, bilgi işlem cihazlarının, dijital veya mekanik makinelerin ya da bilgisayarların bir ağ üzerinden, insana gerek duymadan birbirleriyle veri aktarma işlemleri gerçekleştirebildiği bir sistemdir. Tanımı gerçek zamanlı analitik, makine öğrenmesi ve gömülü sistemler sayesinde daha da gelişmiş ve genişlemiştir. Kablosuz ağlar, kontrol sistemleri ve otomasyonlar, nesnelerin internetinin sağlanmasına katkıda bulunan teknolojilerdir.

Son dönemlerde popüler bir kavrama dönüşen “akıllı evler”, IoT teknolojisinin bilinir hale gelmesini sağlamıştır. Evde bulunan pek çok cihazın tek bir ağa bağlanabilmesi ve tek bir kontrol noktası üzerinden aktive ya da deaktive edilebilmesi imkanı sunan bu teknoloji sayesinde evde bulunan aydınlatma araçlarından termostatlara, buzdolabı gibi eşyalardan güvenlik kameralarına kadar pek çok cihaza ulaşmak mümkün.

IoT tüketiciye yönelik, ticari amaçlarla, endüstriyel veya askeri amaçlarla da kullanılabilmektedir. Bilinen bazı nesnelerin interneti uygulamaları şöyle sıralanabilir.

Farklı Sektörlerdeki Uygulamaları

  • Tıpta IoT (The Internet of Medical Things / IoMT): Araştırma ve veri toplama amacıyla kullanılır. Sağlık izleme cihazları aracılığıyla kan basıncı ve kalp atış hızı takip edilebilir. Kalp pilleri, elektronik bileklikler ya da bazı implantların izlenebilmesine olanak sağlar. Bazı hastanelerde kullanılan “akıllı yataklar”, hastaların ne zaman taburcu olacağını ya da yatak doluluk durumunu bildirebilir. Bu yataklar hastanın tedavisi için gerekli olan bazı uygulamaları da dozaj ayarı yaparak uygulayabilir.
  • Ulaşımda IoT: Ulaşım sistemleri arasında iletişimin ve kontrolün sağlanabilmesi amacıyla kullanılır. Taşıma sisteminin üç bileşeni olan araç, altyapı ve sürücü arasındaki eşzamanlı etkileşimi, akıllı trafik kontrolünü, akıllı park, lojistik yönetimi ve yol yardımı gibi pek çok olanağa anında ulaşma imkanı tanır.
  • Üretimde IoT: Üretimde kullanılan ekipmanların kontrolünü ve yönetimini sağlar. IoT makineleri, sensörleri ve kontrol sistemlerini bir araya getirir ve ürünlerin daha hızlı ve güvenli yollarla üretilmesini sağlar.
  • Çevre Denetiminde IoT: Hava ve su kalitesini, atmosfer olaylarını ve toprak koşullarını izleme imkanı tanır. Vahşi yaşama dair en güncel verilerin takip edilebilmesi amacıyla da kullanılabilir. Doğal felaketlere yönelik erken uyarı sistemleriyle can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesini sağlar.

 Olumsuz Yönleri Yok Mu?

Bu nesnelerin interneti makale yazımızda, önümüzdeki yıllarda teknolojik gelişmeleri derinden etkileyecek bu teknolojinin olumlu yönlerinden bahsettik. Bazı olumsuz yönlerinden de bahsetmezsek olmaz. IoT’nin güçlenmesi ve yaygınlaşması, en çok veri güvenliğine yönelik endişelere sebep oluyor. Eskisine nazaran çok daha sıkı önlemler alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu etkiyi azaltmanın yine IoT sayesinde olabileceğini iddia ediyorlar. Yapay zekanın ve makine öğrenmesinin güvenlik önlemleri konusunda yeterli olup olmayacağını zamanla göreceğiz.

Web Tasarım 

Menü