PTT Kargo Hesaplama Nasıl Yapılır

PTT Kargo Hesaplama

PTT kargo hesaplama PTT’nin kaliteli ve hızlı kargo servisini kullanmak isteyen müşterilerin ilgisini çeken bir konu. Diğer kargo hizmetlerine göre daha ekonomik olan PTT Kargo, yıllar boyunca edindiği deneyimi ve oluşturduğu hizmet ağıyla son zamanlarda en çok tercih edilen firma haline geldi.

PTT kargo hesaplama yapmak için PTT’nin kendi hizmetleriyle ilgili ücret hesaplama imkanı sunduğu https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Gonderi/Gonderi.aspx# adresini ziyaret edebilirsiniz. Gönderinizin ağırlığını, boyunu, enini ve yüksekliğini girerek hesaplama yapmanız mümkün.

Bundan yirmi yıl öncesine kadar, Türkiye’deki tek lojistik firması PTT idi. Kargo gönderimi bugün olduğu kadar yaygın olmamakla birlikte, tek tük de olsa bu hizmeti kullananlar vardı. Mektup gönderilerinin bile çok uzun sürelerde yerine ulaştığı düşünülecek olursa, o dönemki kargo gönderilerinin ne kadar beklendiğini tahmin etmek çok zor değil.

PTT Kargo Hesaplama Nasıl Yapılır?

PTT kargo ücret hesaplama yukarıda bahsettiğimiz gibi PTT’nin kendi sitesinden yapılabilmektedir. Biz yine de sizler için PTT kargo ücretleri 2019 tarifesini sizlerle paylaşarak fikir edinmenizi sağlayacağız. Diğer firmalar gibi PTT’de 2019 yılı itibariyle ücret güncellemesi yapmıştır.

Gönderinin ebatlarına göre belirlenen ücretlendirme tarifesi aşağıdaki gibidir:

  • 0-1000 gr arası il içi gönderi 11,75 TL, il dışı gönderi 16,25 TL
  • 1001-2000 gr arası il içi gönderi 15,75 TL, il dışı gönderi 18,25 TL
  • 2001-3000 gr arası il içi gönderi 16,25 TL, il dışı gönderi 20,00 TL
  • 3001 gr sonrası her bir kg için il içi gönderi 1,80 TL, il dışı gönderi 1,80 TL ek ücretlendirme
  • Alma haberli gönderi için ekstra 2,00 TL ücret
  • Alma haber bilgisinin e-posta ile bildirimi için ekstra 1,00 TL ücret
  • Kontrollü teslim için ekstra 4,00 TL ücret

PTT Kargo Takibi

PTT kargo hesaplama bilgilerine erişimin yanı sıra, PTT’nin kargo hizmetini kullanarak gönderdiğiniz ya da size gönderilen bir paketi farklı şekillerde takip etme olanağı da mevcut. Bunun için kargo takip numarası ve seri numarası kullanılabilir. Bazen kullanıcılar bu numaraları kaybetmekte ve kargonun takibini yapmakta zorlanmakta. Bu soruna çözüm olarak PTT kargo takip isimle sorgulama seçeneğini kullanmak da mümkün.

Menü