Responsive Web Tasarım Uygulamaları

Responsive Web Tasarım Uygulamaları

Mobil ve akıllı cihazların gündelik yaşantımızla iç içe girmesiyle birlikte Responsive Web Tasarım Uygulamaları daha çok talep edilen sayfa modeli olmaya başladı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki artık masa üstü bilgisayarlar iş-çalışma ortamlarında ağırlıklı olarak kullanılırken, bireysel kullanıcı sayısı hızla düşüyor. Bu da gösteriyor ki hedef kitlelerin asıl kullandıkları internet bağlantı cihazları akıllı telefon, tablet gibi cihazlara kaymış durumda. Dolayısıyla mobil uyumlu web tasarım bir tercih değil zorunluk oldu da diyebiliriz.

Responsive Web Tasarım Uygulamaları Nedir?

Responsive Web Tasarım bir internet sitesinin, giriş yapılan cihaza göre tüm bileşenlerini farklı boyutlandırarak daha uygun bir görünüm oluşturmasıdır. Responsive tasarım yapılan web sitelerinin, masa üstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde görünümü değişmektedir. Görüntülenen cihaza en uygun punto büyüklüğü, fotoğraf boyutları tercih edilmekte, hatta görüntülenen içerikler farklılık gösterebilmektedir.

Mobil uyumlu web sitesi olarak da tabir edebileceğimiz responsive tasarımlar seo uyumlu web tasarım konusunda

Responsive Web Tasarım Uygulamaları

Responsive Web Tasarım Uygulamaları

da önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmakta. Çünkü arama motoru denilince ilk akla gelen sağlayıcı olan Google mobil kullanıcı sayısının artış göstermesine tepkisiz kalmadı. Mobil uyumluluk özelliği olan internet sayfalarının, uyumlu olmayanlardan daha üst sırada listeleneceğini duyurdu.

Mobil uyumlu web tasarım yapılan bir internet siteside menülerin kullanımı da değişe bilmektedir. Kullanıcıların dokunduğunda açıldığı tasarımlar sayesinde ekranda gereksiz yer kaplamamakta, asıl ulaşılmak istenen içeriğinizin ön planda olmasına dikkat edilmektedir.

Mobil uyumlu olmayan web sitelerinde kullanıcıların en çok gereksinim duydukları hareket “zoom” yapmaktır. Ekran boyutlarındaki değişikliliğe ayak uydurmayan içerik bu nedenle zor okunmakta hatta çoğu kullanıcı tarafından kısa sürede sayfanın terk edilmesiyle sonuçlana ziyaretleri arttırmaktadır.

Responsive Ekran Çözünürlükleri

İnternet bağlantımızı sağlayan her cihazın belirli bir ekran çözünürlüğü bulunmaktadır. Bu çözünürlük değerleri genel olarak üç ana kategoriye ayrılmıştır: bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar. Responsive web tasarım yapılırken bu cihazların çözünürlük değerleri baz alınarak gerekli ayarlar yapılır.

  • Masaüstü, Laptop 1024px ve üzeri
  • Tabletler 768px – 1024px arası
  • Akıllı telefonların yatay tasarımları 480px – 768px arası
  • Akıllı telefonlar 480px veya altı

Mobil uyumlu web sitesi örnekleri incelendiğinde yukarıda sıralanan boyutlara göre site görünümü ve menü yapısının değişiklik gösterdiği görülecektir. Buradaki her bir ekran çözünürlük değeri için kimi sayfalarda ayrı ayrı uğraşmak gerekirken kimi sayfalarda basit kod değişiklikleriyle çözülebilmektedir.

Ankara Web Tasarım ile Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarımları

Ankara Web Tasarım olarak ister kurumsal web tasarım ister bireysel web tasarım çözümleri için olsun, mobil uyumlu web tasarım çözümleri üretmekteyiz. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin tamamına hitap eden, stabil çalışma ve görüntülenmesiyle seo uyumlu web tasarım hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aklınızdaki projenin web tasarım fiyatları ve ihtiyaçları hakkında detaylı bilgi almak için bir telefon kadar uzağınızdayız.

Adres: Konur 2 Sokak 57/3 Kızılay – ANKARA
Tel: +90 312 4185066
Fax: +90 312 4185066
Menü