Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Sayfa Trafiğim Azaldı diyen bir web sitesi sahibinin baş vurması gereken başlıca kontrol noktalarını gözden geçireceğiz. Organik trafik azalması kimi zaman teknik SEO konularıyla alakalı olmakta, kimi zaman da iç veya dış SEO çalışmaları kaynaklı olabilmektedir. Tüm noktaları tek tek gözden geçirerek sırayla kontrol edilmesi hata yapmanızı önleyecektir. Bunun yanında birden fazla sebepten kaynaklıysa olumsuzluk, tamamına ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

Yapılmış olabilecek hatalara geçmeden önce en basit kaynaktan ilerlemek faydalı olacaktır. Site trafiğinizi detaylı görebildiğiniz yegane kaynak olan Google Analytics kodlarının sitenizin “Head” bölümünde hala durup durmadığını inceleyin. Herhangi bir nedenden kodlarda olabilecek bir değişiklik veya silinme durumuna bakmakta fayda var. Sayfa trafiğim azaldı diye düşünmenizden kaynaklı yanlış endişe yapmanıza engel olacaktır.

1. Yakın Zamanda Önemli Değişiklikler Yaptınız mı?

Tasarımsal açıdan yeniden yapılanma, SEO değeriniz açısından olumsuz durumlar oluşturabilmektedir. Böyle bir işleminiz olduysa size en doğru bilgiyi Google Search Console (GSC) verecektir. İlk kontrol etmeniz gereken sekme “Tarama“nın altındaki “Tarama Hataları” başlığı olmalıdır. Yaptığınız değişiklikler bazı URL yapılarınızı kaldırmış veya değiştirmiş olabilir. Eğer böyle sıkıntılarınız varsa açtığınız ekranda tarama hatalarının kırmızı değer olarak arttığını göreceksinizdir.

Sayfa Trafiğim Azaldı diyorsanız GSC ekranında kontrol etmeniz gereken ikinci sekme “Dizin Durumu” olmalıdır. Bu ekranda Google dizinine eklenen sayfalarınızın toplam sayısını göreceksiniz. Değerlerde normalin dışında bir değişiklik, olması gerekenin çok altında indekslenme sayısı varsa sorunun kaynağına yaklaştınız demektir. İnternet sitenizin web mastera tanımlı robot.txt dosyasını hemen kontrol ederek yanlış bir kullanım varsa düzeltmelisiniz. Eğer sorun robot.txt dosyası kaynaklı değilse Google Search Console‘a sitenizi yeniden tanımlamanız iyi bir seçenek olacaktır.

2. Arama Motoru Cezası Aldınız mı?

Siteniz spam saldırıya uğrama sorunu yaşamış olabilir. Bunun için GSC’den Arama Trafiği sekmesinin altında

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Manuel İşlemler” menüsüne giderek herhangi bir mesaj olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer spam saldırı sorununuz varsa Google Klavuzunu inceleyerek adımları takip etmeniz gerekmekte.

Yine spam veya doğal kötü niyetli girişimlerle, sayfalarınıza alakasız ve kötü yorumlar girilmiş olabilir. Öncelikle bütün form çeşitlerinizde Captcha kullanmanız, otomatik doldurmaların önüne geçecektir. Bu önlemi aldıktan sonra mevcut gereksiz mesajları temizlemeye başlayabilirsiniz.

3. Sayfa Trafiğim Azaldı: Zararlı Backlinkleriniz Var mı?

Sadece sorun yaşadığınız zamanlarda değil, aslında sürekli olarak sitenizi adres gösteren backlink kaynaklarını takip etmekte fayda var. Bu sorgulamayı internet üzerindeki bazı ücretsiz araçlarla yapabileceğiniz gibi, Majestics, Ahrefs vb. ücretli ancak daha hızlı ve doğru listeleme yapan araçlarla da yapmanız mümkün.

Gizli yönlendirmeler için ceza almışsa siteniz, yönlendirmelerin sitenizden beklenmeyen veya şüpheli herhangi bir yere yönlendirilmediğinden emin olmalısınız. Tüm hedef URL’leri revize etmek için Site Denetimi altındaki 301/302 yönlendirmeleri ve meta yenileme bölümleriyle Sayfaları kontrol edin.

Gizleme konusuna ise sayfalarınızın aynı içeriği bir tarayıcıda ve bir arama motoru botundaki kullanıcılara döndürdüğünden emin olun. Sitenizi Google’ın bakış açısından görmek için Google Gibi Getir kullanarak taramayı ve tutarsızlıkları kontrol edin.

4. İçerik Kaliteniz Yeterli Olmayabilir

Yeterli kaliteye ulaşamayan içerik barındıran çok fazla sayfaya sahip olmak, kalitesiz içerik sorunları yaşamanıza neden olabilir. Söz konusu sayfalar içerik bakımından bir değeri olmayan, zengin bilgi deposu olarak görülmeyen sayfalardır. Çok az sayıda metin satırı, yetersiz açıklama metinleri ve çok fazla bağlantı içeren kategori sayfaları bu türden sayfalar olabilir. Erişilebilir içeriğin tamamı sitenizin genel kalitesini arttırdığı için, varsa böyle sayfalarınızı kaldırmak çok daha iyi olacaktır.

Kararsız kaldığınız sayfalar için çeşitli kelime sayım ve özgünlük kontrol araçlarıyla sayfalarınızı tarayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlara göre ya düzenleme yapmalısınız ya da içeriği emin olduğunuz kalitede revize edeceğiniz zamana kadar kaldırmalısınız.

5. Google Algoritma Güncellemeleri

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Herkesin bildiği gibi Google ilk zamanlardaki kadar hantal hareket etmiyor. Olur olmaz yollarla içeriği kısıtlı siteler ne kadar çabalasalar da yükselme sağlayamıyorlar. Bunu gerçekleştirebilmek için arama ve listeleme algoritması sürekli olarak kendini yenileyen bir yazılıma sahip. Fakat kimi güncellemeler çok az değişikliğe sahip çözümler sunarken kimileri son derece radikal değişimler getirebiliyor. Eğer Sayfa Trafiğim Azaldı diye düşünüyorsanız, bir de Google’ın yakın zamanda radikal bir güncelleme yapıp yapmadığına bakabilirsiniz.

Büyük algoritma güncellemelerinin tamamı internet haberlerinde yerini alır. Yapılan değişikliği inceleyerek sizi ilgilendiren bir konu olup olmadığını okumalısınız. Yeni değişikliğe uymayan yönlerinizi çabucak iyileştirerek, eski trafiğinizi geri kazanmayı bekleyebilirsiniz.

6. Değerli Backlink Kaynaklarınızda Değişme Var mı?

Sitenize değer katan veya gerçekten trafik gelmesine yardımcı olan backlink kaynaklarınızı kontrol ederek, hala yerinde durduğundan emin olmalısınız. Mevcudiyetini koruyorsa bu kaynağı ziyaret ederek sitenizle ilgili olumsuz bir yorum yapılmış mı diye bakmanızda fayda var. Geçerliliği olmasa bile belki de rakipleriniz tarafından yapılan bu tür kara SEO çalışmalarına maruz kalmış olabilirsiniz.

Kaybolan değerli backlink kaynaklarınızla ilgili de duyarsız kalmamalısınız. Site yöneticileriyle iletişime geçerek sorununuzu belirtebilir, çözüm isteyebilirsiniz.

7. Search Engine Result Page Uyumluluğunuzu Kontrol Edin

SERP olarak kısaltılan Search Engine Result Page, sitenizin arama sonuçlarında listelenen sayfasını, arama motorunun nasıl tanıdığının özetidir diyebiliriz. Örnek olarak Google aramalarında listelenen değerli bir içeriğiniz, hem görsel arama sonuçlarında hem makale arama sonuçlarında hem de video arama sonuçlarında listeleniyor olabilir. Bu da oldukça başarılı bir sonuç olacaktır bu arada. Bu sonuçların içerisinden birinin artık görünmemeye başlaması, içeriğin kalite kaybı olarak değerlendirilerek sıralamasını etkileyebilir.

Sıralamalar ve trafik değeriniz olumsuz etkileniyorsa, yeniden düzenlenmiş sayfalarınıza ters mühendislik işlemlerini uygulamayı deneyin. Geride kaldığınız yönü tespit edebilmeniz son derece önemlidir. Sayfalarınız mobil cihazlar için optimize edildi mi, içerik önemli ölçüde yenileniyor muydu, yeni backlinkler kazanıldı mı? Google zengin kartlar uygulayan rakipleriniz var mı? Geri de kalmamak için bu sorulara yanıt arayarak, güncellemeler yapmanız yerinde olacaktır.

8. Anahtar Kelimenize Ücretli Reklamlar Verilmiş mi?

Adwords reklamları her ne kadar para harcanan zamanla doğru orantılı katkı sağlıyormuş gibi görünse de rakibiniz

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

Sayfa Trafiğim Azaldı Ne Yapmalıyım?

gerçekten trafik çekmeyi başarıyorsa bu organik arama sonuçlarında da tırmanmasını sağlayacaktır. Rakiplerinizdeki bu tırmanış sizin aramalarda geriye gitmenize neden olmuş olabilir. Zamanında önlem alarak belki siz de bütçenize uygun, değerli anahtar kelimelerde reklam vermeyi deneyebilirsiniz.

Marka bilinirliğinizi arttırmanıza yarar sağlayacak yeni iş alanları keşfederek bu alanlara yönelik içerik ağınızı genişletmeniz de siteniz için değerli adımlar olacaktır. Bu yönünüzün geride kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, kendinizi bir an önce güncellemenizin büyük katkısı olacaktır.

Ankara Web Tasarım SEO Hizmeti

Ankara web tasarım olarak Sayfa Trafiğim Azaldı veya İstediğim Arama Sonuçlarına Ulaşamıyorum diyen müşterilerimize 12 yıllık tecrübemizden gelen uzmanlığımızla yardımcı olmaktayız. Makalemizde anlatılan sorunların dışında iç ve dış SEO, Teknik SEO analizlerimizle sitelerinizi en güncel Google algoritmaları için ideal sonuç adresi olarak göstermekteyiz.

Web sitelerinizle ilgili sorunlarınıza çözüm bulmak, mevcut konumunuzu iyileştirmek için bizleri arayabilirsiniz. SEO uzmanımız sorunlarınızı dinleyerek, anında teşhis koymakta ve size durumunuzla, yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgilendirmede bulunmaktadır. Ankara Web Tasarım, Dijital Çözüm Ortağınız.

Adres: Konur 2 Sokak 57/3 Kızılay – ANKARA
Tel: +90 312 4185066

Fax: +90 312 4185066

Menü