Seo Nedir?

SEO Nedir?

SEO; Google, Yandex, Bing gibi bütün arama motorlarında sitelerin veya sayfaların en üst sıralarda çıkmasına yönelik yapılan çalışmaların tamamını kapsayan bir optimizasyondur. İngilizce olarak ‘’Search Engine Optimization’’ olarak bilinen SEO, Türkçede ‘’Arama Motoru Optimizasyonu’’ anlamına gelmektedir. SEO’nun temel amacı, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine doğal görünen yöntemlerle birlikte ulaşmaktır. SEO’nun gerekliliği işte tam bu anda karşımıza çıkmaktadır.  Bu web popülerliği beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir. Günümüzde İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi en yüksek pazarlama stratejisidir. Bu sebeple SEO İnternet’in yaygınlaşması ve dijital pazarlama gücünün artmasıyla birlikte hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yöntemin en güzel tarafı reklam masraflarının minimize edilmesi ve site için yapılan işlemlerin tamamıyla organik olmasıdır.

SEO çalışmaları Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak iki aşamada incelenmektedir. Site içi SEO işlemleri; İnternet sitesi altyapısında yapılacak düzenlemeler ile birlikte, arama motorlarının siteyi daha rahat bir şekilde taraması ve belirlenen anahtar kelimeler sayesinde site içeriğini doğru hedef kitleye sunmasına yardımcı olur. Site içi SEO işlemleri; Özgün ve doğru içerik kullanımı, Meta-tagların doğru girilmesi, W3C standartlarına uygunluğu, resim çözünürlüğü ve özgünlüğünün sağlanması, resim alt etiketlerinin doğru girilmesi, SEO hosting kullanılması ve site hızı” gibi birçok aşamadan oluşmaktadır.  Site dışı SEO işlemlerinde ise tekniklerin doğru kullanımı son derece önemlidir. Doğru kullanılmadığı takdirde site popülerliğine zarar verebilir. Site dışı SEO’ da en önemli olan işlem, kaliteli ve etkili bir backlink ağı oluşturmaktır. Google ve tüm arama motorları; aldatma amacı ile sağlanmış backlinklere aşırı derecede karşıdır. Bunun nedeni, backlinklerin aslında arama motorları mantığında bir referans sistemi olmasıdır. Bu nedenle arama motorları, ücret karşılığı yapıldığını anladığı bir referansı kesinlikle kabul etmeyecektir. Bu soruna takılmamak için web sitemize verilen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten öneri amaçlı verilmesi gerekmektedir.

Profesyonel bir SEO çalışması sonrasında web sitenizin aldığı hit ile müşteri potansiyeliniz ve satışlarınız beraberinde artacaktır. Sizde SEO işlemlerinden yararlanarak organik yollarla google da sitenizi üst sıralara çıkabilirsiniz. Seo nedir? Seo nasıl yapılır? gibi sorularınız hakkında daha detaylı bilgi almak ve SEO uzmanımızla görüşmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca diğer yayınlanan yazılarımızdan anında haberdar olmak için facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Menü