SEO Skoru Değerlendirmesi

SEO Skoru Değerlendirmesi

SEO Skoru Değerlendirmesi, sitenizin çeşitli analiz araçlarıyla taramasının ardından verilen raporun incelenmesidir. İnternet üzerinde bulabileceğiniz pek çok SEO Analiz aracı olmakla birlikte, bu raporlardaki verileri değerlendirebilmek için de bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

SEO Skoru Değerlendirmesi yapan analiz araçları internet sayfanızı botlar aracılığıyla ziyaret ederek bazı taramalar gerçekleştirir. Aynı zamanda sitenizin Google datalarında hangi alanlarda, hangi sayfalarla yer aldığını inceler. Sitenizin trafik değerlerine de göz atarak tüm web sayfaları arasında tahmini olarak kaçıncı sırada yer aldığınıza dair bir rakam çıkarır.

Site Bağlantı Profili

Değişim isimlerle yer alabilir ancak her analiz aracında bulunan bir sonuç türüdür. Bağlantı profili verilerinde sitenize link veren başka internet sayfalarını görebilir, diğer bir ifadeyle backlink profilinizi inceleyebilirsiniz. Rapor sayesinde:

  • Sitenize Yönlendirme Yapan Alan Adları
  • Bu bağlantıların kırık link yapısı olup olmadığı
  • Bağlantı metinleri ve içeriği
  • Yönlendirme yapan IP çeşitliliği
  • Silinmiş backlink kaynakları

gibi bilgilere ulaşabilmeniz mümkün. Raporu doğru değerlendirebilmek için yönlendirme yapan alan adları içerisinde uygunsuz siteler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Ayrıca tamamen organik büyüme ile yolunuza devam etmek istiyorsanız alakasız alan adlarından gelen bağlantıları Google Search Console üzerinden reddetmeniz doğru bir adım olacaktır.

Organik Arama Anahtar Kelimeleri

Analiz yaptığınız aracın yetkinliğine göre güncelliği artacak olan bu değerlendirme, en kısa tabiriyle Google’ın web

SEO Skoru Değerlendirmesi

SEO Skoru Değerlendirmesi

sayfanızı nasıl bildiğini gösterir. Google aramalarında kullanıcılar hangi kelimeleri yazdığında, sizin internet adresinizin listelendiğini ve kaçıncı sırada yer aldığını bu rapor sayesinde elde edebilirsiniz.

Raporu doğru değerlendirmek için sizi veya yaptığınız işi en iyi özetleyen anahtar kelimeleri araştırmalı, kendinize bir veri havuzu oluşturmalısınız. Bu veriler ile SEO Skoru Değerlendirmesi raporunun ne kadar uyuştuğunu kontrol ederek, doğru yolda ilerleyip ilerlemediğinizi görebilirsiniz.

En iyi İçerik ve En İyi Sayfalar

Sitenizin aldığı trafiğe göre şekillenen bu analiz sonucu verdiğiniz emeklerin hangilerinin daha çok rağbet gördüğünü göstermesi açısından değerlidir. Belirli seviyeye ulaşmış bir internet adresinde pek çok bilgi bulunmakta ancak bunlar içerisinde bazıları daha fazla ilgi görmektedir.

İlgi gören sayfalarınızın içeriklerini güncel tutmak elinizdeki trafik gücünü kaybetmemeniz için dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Örneğin “Akıllı Telefon Nedir” başlıklı sayfanızın Google aramalarından iyi trafik çektiğini varsayalım. Bu sayfayı ilk hazırladığınızda belki de sadece 512 Mb RAM belleğe sahip cihazlar bulunmaktaydı. Şimdi ise retina tarama yapabilen, bilgisayar donanımlarıyla yarışacak düzeyde cihazlar kullanılmakta. Dolayısıyla yazınız ilk haliyle kaldıkça güncelliğini yitirecek, karşılaşan kullanıcıların sayfayı çabucak terk etmesiyle sonuçlanan ziyaretlerin artmasına neden olacaktır. Bu da sahip olduğunuz trafiğin giderek azalmasına, sıralama kaybetmenize zemin hazırlayacaktır.

SEO Skoru Değerlendirmesi

Sonuç olarak SEO skoru değerlendirmesi, sitenizle ilgili kritik bilgileri elde ederek, stratejinizi güncellemenizi sağlayacak önemli raporlardır. Yanlış uygulamalarınızı önlemek, geliştirilmesi gereken yönlerinizi tespit etmek bu sayede daha kolay olacaktır. Ankara Web Tasarım olarak mevcut sitenizle ilgili en ayrıntılı raporlamaları almakta, sizleri konu hakkında bilgilendirmekteyiz. SEO stratejinize beraber karar vermek, işinizi büyütmek, bulunurluğunuzu arttırmak için bizleri arayabilirsiniz.

Adres: Konur 2 Sokak 57/3 Kızılay – ANKARA
Tel: +90 312 4185066
Fax: +90 312 4185066
Menü