silikon vadisi

Silikon Vadisi

Silikon Vadisi, internet ve teknoloji sektöründeki binlerce şirketin merkezi konumundaki büyük bir alandır. Dünya ekonomisine ciddi şekilde etkide bulunan vadi, bazı ülkelerin ekonomik hacminden daha büyük bir ekonomiye sahiptir. Teknoloji dünyasını yöneten, tüm kararların verilmesini sağlayan bu alanda, bilim ve teknoloji konusunda kendisini kanıtlayan beyinler çalışmaktadır.

Sadece adı bilinen Silikon Vadisi’nin mahiyeti hakkında pek fazla bilgi mevcut değildir. Kulaktan dolma bilgilerle hakkında konuşulan vadinin kökeni Standford Üniversitesi’ne dayanmaktadır. Henüz bu alan kurulmadan önce Stanford Üniversitesi, öğrencilerinin teknolojik çalışmalar yapması ve kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar oluşturmuştur. Alan şu andaki adını aldığında ilk faaliyete başlayan şirket General Electric ve Kodak olmuştur. Siber dünyanın merkezi olan Silikon Vadisi, teknoloji çağına yön vermektedir.

Silikon Vadisi Kaliforniya

Gençler Silikon Vadisi’nin neresi olduğunu ve ne gibi faaliyetler yaptığını üç aşağı beş yukarı bilmektedir ancak bölgede hangi şirketler çalışıyor, bu şirketler teknoloji geliştirmek için ne tür faaliyetler yapıyor bilmemektedir. Bu bölge, her üniversitede bulunan ve araştırma geliştirme faaliyetlerinde kullanılan teknoparklara benzemektedir. İsmini bu alanda üretilen silikon çiplerin üretiminden alan vadi, Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki San Francisco vadisinde bulunmaktadır. 1800’lü yıllardan beri bilinen ve teknoloji alanında değerli olan bölge, altınların bulunmasıyla ilgi görmüştür. Bir süre sonra Stanford Üniversitesi açılmıştır. Daha sonra alan, teknoloji şirketlerinin akınına uğramış, mucitler gelmiş, farklı alanlarda üretimler yapmışlardır. Teknolojisinin yönetildiği bu alan, şu anda dünyadaki herkesin kullandığı her şeyin ilkinin icat edildiği merkez olma gibi bir unvana sahiptir.

Silikon Vadisi’nin Ekonomik Boyutu

Vadi, çok büyük bir ekonomik merkez konumundadır. Bütün yatırımlar, en az 10 milyon dolar harcanarak yapılmaktadır. 1 trilyondan fazla hacmi bulunan vadi, e-ticaret alanında da varlık göstermektedir. Geliştirilen ürünler çok kısa sürede üretilmekte, dünyaya yayılmaktadır. Farklı projelerin planlandığı Silikon Vadisi bir nevi laboratuvar olarak işlev görmektedir.

Silikon Vadisi’nde Çalışanlar

Vadide çalışanların hepsi alanında çok donanımlı ve yetkin insanlardır. Bir kez bu bölgedeki şirketlerden birinde çalışmaya başlayan biri, işinden ayrıldıktan sonra aynı alanda çalışan başka bir şirkette kolaylıkla iş bulabiliyor. Bir çeşit iş birliğinin bulunduğu bölgede, üstün niteliklere sahip mühendisler, programcılar, teknisyenler ve pazarlamacılar birbirlerini desteklemekte, çalışmalarını beraberlik içerisinde sürdürmektedir. Bir bakıma burada çalışmak, bir zevk ve eğlence işi. İnsanlar, huzuru ve mutluluğu çalışmakta, üretmekte ve icat etmekte buluyor. Firmalar arasındaki tatlı rekabet, çalışanların kendilerini göstermesini sağlamaktadır.

Silikon Vadisi ve Beyin Göçü

Yeniliğe açık, çalışmayı seven, vizyon sahibi bireylerin çalışma alanı durumundaki vadi, bütün dünyada istihdam sorununu çözmektedir. Silikon Vadisi’ne getirilen eleştirilerden biri de en parlak beyinleri kendine çekerek beyin göçüne neden olduğu hakkındadır. Projesi, amacı, çalışma azmi bulunan kişiler için benzersiz ekonomik ve sosyal fırsatlar sunan vadide çalışanlar, hayatlarını sevdikleri işte eğlence içinde çalışarak geçiriyor.

Vadide Yaşayan Bireylerin Sosyal Ekonomik Yaşamı

Yaklaşık 250 bin kişinin çalıştığı vadide ev kiralarının yüksek olduğu biliniyor. Beyin göçünün gerçekleşmesine neden olan etkenlerden biri, şirketlerin çalışanlara sunduğu fırsatlardır. Lüks konutlarda yaşayan vadi çalışanlarının bu imkanları reddetmesi olanaksız. Bu yüzden kendisini alanında yetiştirmiş beyinler vadide iş bularak hayatlarını en iyi şekilde sürdürmek istemektedir. Vadinin önemli bir kısmını sınırları içinde tutan Palo Alto, Amerika’nın en müreffeh şehirlerinden biridir. Vadinin ekonomik boyutunun artmasıyla şehrin nüfusu da artmıştır. Silikon Vadisi’nde çalışan profesyonellerin maaşı, vadinin ekonomik hacmi, bazı ülkelerin ekonomik hacminden çok daha yüksektir.

Silikon Vadisi’ndeki Şirketler

Dünya genelinde bilinen adıyla Silicon Valley, şu anda dünya çapında yer edinmiş, bilgisayar ve teknoloji alanında devleşmiş şirketlerin merkezleri bulunmaktadır. Bu şirketlerden birkaçını sıralarsak karşımıza şu dev isimler çıkar:

 • Apple
 • Microsoft
 • Oracle
 • Intel
 • Google
 • Xerox
 • Cisco System
 • E-bay
 • VMware
 • Hewlett-Packard
 • Yahoo
 • Abode System
 • SanDisk

Günümüze gelinceye kadar vadinin kuruluşunun üzerinden yarım asır gibi kısa bir süre geçmesine rağmen değişimi ve gelişimi oldukça hızlı olmuştur. Yukarıdaki dev firmaların yanında irili ufaklı binlerce teknoloji firması bu bölgede faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bilgisayar, yazılım, bilgisayar donanımları vs. gibi pek çok ürünü halihazırda kullanmaktayız. Bu şirketlerin bazıları, başka yerlerde kurulup sonradan merkezini bu alana taşımıştır. Vadinin bir teknoloji merkezi olması, şirketlerin burada üs kurmasını sağlamıştır. Vadinin en bilinen şirketleri arasında yer alan Apple ve Google gibi iki büyük şirketin bu bölgenin en bilinen şirketleri arasındadır. Bunun gibi pek çok şirket vardır.

Menü