Sunucu Kısmında SEO Kontrolleri

Sunucu Kısmında SEO Kontrolleri

Sunucu kısmında SEO kontrolleri: Yeni kurmuş olduğunuz sitenizi herkese açık hale getirme ya da site içi arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) post-lansmanından geçirme sürecindeyseniz, gözden kaçırdığınız bir konu kalmadığından emin olmak için bir kontrol listesi oluşturup, bu listeyi tek tek kontrol ederek ilerlemek faydalı olacaktır. Şimdiki yazımızda bu kontrol listesinin sunucu kurulumu ile ilgili maddelerine göz atacağız.

Yeni bir web sitesi geliştirme süreci sırasında, sunucunuzu ve barındırma sorunlarınızı ele aldığınızdan emin olmanız gerekir. Başlamanız ve lansmanınızdan sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Site çalışma zamanını izleme:

Sitenizin çalışma süresinin makul olduğunu doğrulamak için Pingdom veya UptimeRobot gibi ücretsiz bir çalışma zamanı izleme aracı kullanabilirsiniz. Genel olarak,% 99,999’luk bir çalışma süresine sahip olmayı hedeflemelisiniz. Yüzde 99’a düşmek bile çok büyük bir kayıp kabul edilir. Web barındırma hizmet süresi garantilerine bakın, bu garantiler bozulduğunda nasıl telafi edilebileceklerini doğrulamalısınız.

HTTPS’ye geçiş süreci:

HTTPS’yi işlem sırasında mümkün olduğunca erken ayarlayın. Bunu daha sonra yaparsanız, yönlendirme işlemleriniz o kadar zor olacaktır. Köprü Metni Aktarım Protokolü’nün (HTTP) her zaman hiper metin aktarım protokolüne; güvenli (HTTPS) yönlendirdiğini ve bunun hiçbir zaman bir 404 sayfasına götürmediğini doğrulamalısınız. Kurulumunuzun güvenli olduğundan emin olmak için bir güvenli yuva katmanı (SSL) testi çalıştırın.

Sunucu kısmında SEO kontrolleri İçin Tek URL formatı :

HTTP’nin her zaman HTTPS’ye yönlendirme yapmasının yanı sıra , www veya www olmayan tek tip kaynak konum belirleyici (URL) sürümünün kullanılması gerekmektedir. Alternatifin her zaman yeniden yönlendirme yapabilmesi, hem HTTP hem de HTTPS için geçerli olduğundan ve tüm bağlantıların doğru URL biçimini kullanarak yönlendirme yapmadığından emin olmalısınız.

IP komşularınızın kontrolü:

İnternet protokolü (IP) komşularınız web spam hareketleri gösteriyorsa, Google’ın spam filtreleri siteniz için daha

Sunucu Kısmında SEO Kontrolleri

Sunucu Kısmında SEO Kontrolleri

yüksek bir duyarlılığa sahip olabilir. Yakınınızdaki sitelerin bir örneğine bakmak ve herhangi bir spam belirtisi aramak için bir IP Komşu Aracı kullanabilirsiniz. Burada düşük kaliteli içerik değil, tamamen istenmeyen spam içeriğe sahip olup olmadıkları önemlidir. Herhangi bir sonuca atlamadan önce normal bir siteden ne beklemeleri gerektiğine dair fikir edinmek için bu aracı birkaç tanınmış sitede çalıştırmak size fikir verebilir.

Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etme:

Sitenizdeki kötü amaçlı yazılımları kontrol etmek için Google’ın ücretsiz aracını kullanabilirsiniz.

DNS sorunları:

Sunucu kısmında SEO kontrolleri sorununa neden olabilecek DNS hatalarını tanımlamak için Pingdom veya Mxtoolbox tarafından sağlanan bir DNS kontrol aracı kullanabilirsiniz. Burada karşılaştığınız konuları, hosting hizmet sağlayıcınıza bildirmeli ve çözüm istemelisiniz.

Sunucu hatalarının kontrolü:

Sunucu kısmında SEO kontrolleri için sitenizi Screaming Frog gibi bir araçla tarattığınızda 301 veya 302 yönlendirmesi bulunmaması gerekmektedir. Eğer varsa yönlendiren tüm bağlantıları da güncellemelisiniz. Herhangi bir 404 veya 5xx sayfasının bağlantılarını kaldırmaya öncelik verilmelidir. Çünkü bu sayfalar hiç mevcut değil veya bozuk sayfa yapılarıdır. Sorunlu sayfalar varsa Robots.txt ile 403 (yasak) sayfaları engellemek gerekecektir.

Noindexing ve nofollow kontrolü:

Siteniz herkese açık olduğunda, hiçbir sayfanın yanlışlıkla işaretlenmediğini ve hiçbir sayfanın veya bağlantının hiç takip edilmediğini doğrulamak için bir tarayıcı kullanın. Sunucu kısmında SEO kontrolleriinde Noindex etiketi, arama motorlarına sayfayı yalnızca arama içeriğinde görünmesini istemediğiniz içerik ve içerik için yapılması gereken arama dizinine eklememesini söyler. Nofollow etiketi, arama motorlarına PageRank kontrolünün sayfadan geçmemesini söyler ve asla kendi içeriğinize bu etiketlemeyi yapmamalısınız.

Menü