Teknik SEO Önemli Mi

Teknik SEO Önemli Mi?

Teknik SEO önemli mi? sorusu son Google güncelleştirmeleri ile birlikte daha fazla sorulmaya başladı. Arama motoru optimizasyonundan ziyade “İçerik Kraldır” deyimini sıkça duymaya devam ediyoruz. Ancak SEO hala üzerinde konuşulması gereken ve uygulanması gereken bir faktör. Sitenize trafik çekmenin bilindiği gibi en önemli unsuru Google vb. arama motorlarında üst sıralarda yer almak. Bunu yapabilmenin birçok faktörü olmakla birlikte sağlam temelleri olan Teknik SEO çalışmaları hala çok değerli.

“Teknik SEO önemli mi?” sorusuna cevap erilebilecek en kolay yol “Neden Önemini Yitirsin Ki?” olacaktır. Google’ın şimdiye kadar yaptığı en büyük algoritma güncellemesi olan Hummingbird ile birlikte semantik arama sistemi hayatımıza girmiş oldu.

Hummingbird güncellemesi Google’ın, 15 yıllık arama geçmişi birikimini ve kullanıcı analizini tümüyle dikkate alarak hazırlandı. Bu sayede kullanıcılar aradıkları içeriğe ulaşmak için “Acaba hangi etiketler kullanıldı?” diye tahminde bulunmak zorunda kalmıyor. Arama motoru kullanıcının girdiği söz öbeğinin tamamını dikkate alarak en alakalı sonuçlar içerisinden tavsiyelerde bulunuyor. Hummingbird güncellemesini bu kadar değerli yapan temelde 3 mantığa sahip:

  • Anahtar kelimeleri parça parça değil, bütünüyle dikkate alır
  • Kullanıcıların en çok kullandığı arama kalıplarına göre optimize yapar
  • Arama yapılan cihaz tipini, tarihi, saati ve konum bilgisini dikkate alır
Teknik SEO Önemli Mi?

Teknik SEO önemli mi

SEO Üzerindeki Etkisi Ne Oldu?

Google, dünyada en yaygın kullanıma sahip veri sağlayıcısıdır. Dolayısıyla internet sayfalarını optimize etmek için Google gibi veri sağlayıcıların çalışma prensiplerine her hâlükârda dikkat etmek gerekir. Google bir siteyi dizin eklerken, sitenin konusuyla ilgili “kişi, yer veya görsellere”e bakar ve anlam çıkarmak için ilgili içeriğe veya varlıklara bağlantılar yapar.

Google sitenizi ve içeriğinizi anlamlandırmaya çalışırken, yalnızca sitenizdeki varlıkları birbiriyle karşılaştırmaz, aynı zamanda sitenizi aynı kulvardaki güvenilir ve yetkin sitelerle karşılaştırır. Tüm bunları biraz ağır ve karmaşık görünebilir ancak Google’ın sitenizi güvenilir ve yetkin olarak görmesini sağlamak için hangi adımları atmanız gerektiğini bilmek önemlidir.

Teknik SEO Önemli mi Analizi Sayfanıza Nasıl Yardımcı Olur?

Teknik SEO, sitenize özellikle yeni semantik arama çağında birkaç şekilde yardımcı olabilir:

  1. Başlıklar Ve Meta: Başlığınız, web sayfalarınızda taranan ilk şeylerden biridir. Net ve odaklanmış bir başlık, tarayıcının sayfadakileri anlamasına, aramaya yakınlığını belirlemesine yardımcı olur. Meta tanımları sıralama algoritmasının bir parçası değildi, ancak anlamsal arama ile daha fazla ağırlık tutmaya başladı. Tarayıcılar meta adı verilen kısa açıklamalarınızı okur ve dizine ekler. İyi açıklamalar sadece tıklama oranlarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda taranan sayfaya kısa bir genel bakış sunar.
  2. Site Yapısı: İyi tanımlanmış ve mantıklı bir site yapısına sahip olmak son derece önemlidir. Böylece kullanıcılarınızın ihtiyaç duydukları içeriği daha hızlı bulmasını sağlar ve tarayıcıların içeriğinizin nasıl yorumlanması gerektiğini anlamasına yardımcı olur. İyi bir yapı geliştirmek için zaman ayırmak gerekir. Bu emek sayesinde sitenizin tamamen dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Arama motorları sağlam alt yapı içerisinde aradığını daha hızlı bularak, site konularınız hakkında iyi bir fikir elde edebilir.
  3. Yapılandırılmış Veriler: Yapısal veriler, arama motorlarının içerik ve bağlamı anlamalarına yardımcı olmak için uygulanan meta verilerdir. Veri yapılandırmanın en yaygın yolu şema uygulamasıdır. Semantik arama yapısal verilerle ilgilidir. Semantik arama çağında, sitenizin verilerine yapı şemaları eklemek başarı için önemlidir.

İnternet sitenizin en son Google güncellemeleriyle uyumlu yapılandırılarak, kaliteli sayfalar arasında yer alması için MGA Bilişim’in uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin : Facebook Twitter Word Pres

Menü