Tıklama Başı Maliyet Raporu 2018

Tıklama başı maliyet (TBM) analizlerine göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde Google rakiplerine oranla gelirini arttırmaya devam etti. Bu anlamda Bing Ads ve Yahoo Gemini platformlarında TBM maliyeti reklam verenler açısından düşerken, Google tarafında daha pahalı oldu.

Google tarafında tıklama başı maliyet artışı nedeniyle tıklama sayılarındaki artış %18’de kaldı. Yaho ve Bing reklam harcamaları ise %11 artış gösterdi. Bu iki platformdaki büyümenin temelinde ise azalan reklam verme maliyetleri ile artan yayında kalma süreleri yer alıyor.

Ayrıca Google Alışveriş, metin reklamlardan daha hızlı büyümeye devam ediyor. Alışverişteki reklam harcamaları, metin reklamlarına göre yüzde yüzde 31 daha fazla artış sergiledi.

Tıklama Başı Maliyet Tıklama Hacminden Hızlı Büyüyor

Arama motorları arasında uzak ara lider olan Google istatistiklerinde dikkat çeken bir nokta daha var. İnternete verilen reklamların belirli bir aranma hacmi olan kelimelerde gösterilmesinin yanında bir de tıklanma hacimleri bulunmakta.

Google reklamları daha bilinir hale geldikçe kullanıcılar tarafından bu tıklanabilirlik oranı da artış gösteriyor. Ancak bu noktada daha ilginç olan veriyse tıklama başı maliyet rakamlarının tıklanma hacminden çok daha hızlı büyüme göstermesi.

Aynı anahtar kelime ile verilen reklamlar arasında ilk iki sırada çıkan reklamlarda daha sonraki sıralamalarda görünen reklamların maliyetleri birbirinden farklı oluyor. Örneğin birinci sıradaki bir reklama tıklanıldığında reklam verene maliyeti 3-7 TL aralığında bir fiyat olabiliyor. Beşinci sıradaki reklama ise 1 tıklama maliyeti 0,50-2 TL aralığında gerçekleşebiliyor.

Her arama sonucunda olduğu gibi ücretli reklam sonuçlarında da sıralama önemli bir rekabet unsuru. Bu nedenle ilk sıra reklamların TBM rakamları çok daha hızlı büyüme gösteriyor.

Tıklama Başı Maliyet

Tıklama Başı Maliyet

Mobil Arama Hacmi Artışını Devam Ettiriyor

Mobil arama ve özellikle cep telefonları üzerinden yapılan aramalarda yılın ikinci çeyreğinde önceki döneme göre %37 artış görüldü. Cep telefonlarının teknolojik ilerlemesi ve neredeyse her hat sahibinin akıllı telefon kullanması sayesinde mobil pazar büyümeye devam ediyor.

Bu verileri dikkate almak, web sitelerinin mobil uyumluluğunu maksimum seviyeye çıkarmak gittikçe önem kazanıyor. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yaklaşık %60’lık kısmının mobil cihaz kullanıcısı olabileceğini unutmayın.

  • Mobil arama sonuçlarıyla tıklama büyümesi %34
  • Masa üstü arama sonuçlarıyla tıklama büyümesi %12
  • Tüm Google reklam tıklamalarında %59 Alışveriş %41 Metin reklamları tercih edildi
  • Alışveriş tıklamalarında Amazon ürünleri %165 oranında artış gösterdi

Adwords Danışmanlığı

Yukarıdaki istatistiki bilgilerin tamamı Google Adwords reklamlarının kullanıcı ve reklam veren açısından maliyet oranları ile kullanım hacmi hakkında detaylar içeriyor. Bu detayların içerisinde yeterince bilgi sahibi olmadan açılan Google Ads reklamlarının payı yadsınamayacak oranda fazla.

Adwords reklamları verirkek kullanılan anahtar kelimelerin nasıl seçileceği, hangi kelimelerde tam eşleşme ile reklam verilip hangi kelimelerde esnek reklam çalışılacağı konusu başlı başına bir deneyim gerektirmektedir.

Adwords Danışmanlığı hizmetimizle bütçenize göre optimize edilmiş en verimli reklamları oluşturuyoruz. Merak ettiğiniz konular ve Ankara SEO hizmeti, taleplerinizle ilgili bizi arayabilirsiniz.

Konur 2 Sokak 57/3 Kızılay – ANKARA
+90 312 4185066
+90 312 4185066
Menü