VPN Nedir

VPN Nedir?

Virtual Private Network kelime grubunun Türkçe karşılığı olan Sanal Özel Ağ, VPN Nedir? Bulunduğunuz konumdan veya ip adresinden bağımsız olarak internet bağlantısı kurmanızı sağlar. Yasaklı, kısıtlı ve gizlilik kontrolüne tabi sitelere kendi IP adresiniz ile değil de başka bir IP adresi ile bağlanmanız Virtual Private Network ile mümkündür. VPN uygulaması kullanan bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanıcısı; bağlantısının güvenliğini sağlayarak şifrelerini ve kimliğini gizleyerek yaptığı dosya alışverişinin gizliliğini sağlar. Böylece 3. şahısların sizin internet işlemlerinizi takip etme, görme ve kaydetme imkanı ortadan kalkar.

Günümüz şartlarında devlet kontrolü ya da kötü niyetli kişilerin engellemesi ile bazı internet sitelerine erişim engelleniyor ya da yasaklanıyor. Kimi zaman Facebook, Youtube ve Twitter gibi dünyada pek çok insan tarafından kullanılan sitelere bile erişilemiyor. Cihazına VPN uygulaması yükleyen bir kullanıcı, başka bir ülkeden aldığı IP numarası ile bu uygulamaları kolaylıkla kullanabilir.

VPN uygulamaları, bir bakıma kullanıcıya internette güvenli ve özgürce gezinme, dosya alışverişi yapma imkanı sağlar. Ancak buna rağmen kullandığınız VPN uygulamasının sahibi olan firma, sizin ziyaret ettiğiniz sitelerin, internet hizmetini kullanım süresini ve türünün, indirdiğiniz ya da gönderdiğiniz dosyaların kaydını günlük olarak tutar ve bu bilgileri istendiğinde ülkenin güvenlik birimlerine, kanunlar dahilinde teslim eder.

VPN Uygulamasının Sağladığı Kolaylıklar

Bazı VPN uygulamaları ve programları, kullanıcıyı virüs ve trojanlara karşı da korur, reklam yayınları yapmamaya dikkat eder. Ancak bir dezavantajı vardır ki VPN uygulaması kullanan bir bilgisayarın hızı, başka bilgisayarlar üzerinden işlem yapacağı için yavaşlayabilir.

VPN uygulamaları genellikle ücretlidir. Uygulamayı bilgisayar ya da telefonunuza indirdikten bir süre sonra uygulamanın sahibi olan firma, sizden bir miktar ek ücret talep eder. Tabii ki bu hizmeti ücretsiz veren birtakım firmalar da vardır. VPN uygulamasının ücreti, firmaya ve kullanım amacına göre değişir. Örneğin dosya alışverişi yapacaksanız eğer; bunun için kullanacağınız VPN uygulamasına, sadece dolaşım gizliliği sağlama k için kullanacağınız VPN uygulamasına göre bir miktar fazla ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Az önce de belirttiğimiz gibi, ücretli ve ücretsiz hizmet veren VPN uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan çok kullanılan birkaçının adını vermek gerekirse karşımıza şu uygulamalar çıkar:

VPN Nedir

VPN Nedir

  • Ücretli ve ücretsiz hizmet veren VPN uygulamaları: Macaristan çıkışlı TorVPN; ABD, Hollanda, Singapur ve İngiltere’de sunucuları bulunan ProXPNP
  • Ücretli hizmet veren VPN uygulamaları: ABD, Latin ve Güney Amerika, Asya, Avusturalya, Avrupa, Afrika ve Orta Asya’da sunucuları bulunan Witopiaa; ABD, Kanada, İngiltere, İsviçre, Romanya ve Hollanda’da sunucuları bulunan Private İnternet Access; Türkiye, Hollanda, Amerika, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere, İsveç ve Slovakya’da sunucuları bulunan VPN Türkiye.

VPN Nasıl Çalışır?

Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuza yüklediğiniz VPN uygulaması, cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar ve sanal ağ bağdaştırıcısı gibi hareket ederek sunucunun bulunduğu ülkeye ait olan bir IP numarası vermek suretiyle sunucuya giden şifreli (kriptolu) bir yol açar. Bu sayede bilgisayar kullanıcısı, aldığı IP adresi ile o ülkedeki adreslere kolayca ulaşır. Güvenlik uzmanları, bu yol içerisinde gerçekleşen tüm şifreli işlemler içerisinde veri akışının gerçekleştiğini görür, ama verilerin içeriğine vakıf olamaz.

Kişisel VPN Nedir?

Bazen devletler, VPN uygulamalarına karşı mücadele verebiliyor ya da bazı bilgisayar kullanıcıları VPN şirketlerinin özel bilgileri kaydettiğini düşünerek VPN yazılımlarına güvenmiyor. Böyle bir kaygınız varsa kişisel VPN, ile arzu ettiğiniz sitelere girebilirsiniz. Kişisel bir VPN sahibi olduğunuzda sunucu, sadece size hizmet verir. Bunun için “bulut sunucu” olarak adlandırılan bir sunucu kiralamanız gerekir. Bilgisayar kullanıcılarına, DigitalOcean isimli bulut sunucu, aylık 5 dolar gibi bir ücret karşılığında VPN kiralama imkanı tanıyor. DigitalOcean’a kaydolduktan sonra OpenVPN isimli VPN yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Bu yazılımın 14.04.4’ün 64 Bit versiyonu olan Ubuntu sürümü, DigitalOcean ile uyumlu çalışıyor. Özel web design ağır çalışan web sitelerinin de tercih edebileceği bu özel sunucuların sanal özel ağ ile daha da güvenilir hale gelebilmektedir.

Hot VPN Nedir?

Hot VPN, internette daha serbest ve güvenli dolaşmanıza imkan tanıdığı gibi Wi-Fi güvenlik ve gizlilik koruması sağlayan bir uygulamadır. Hiçbir kayıt, hız ve bant genişliği sınırlaması yoktur. Ücretsiz olarak en fazla kullanılan VPN ağı olması nedeniyle sıkça kullanıcılar tarafından merak edilen programlardan biridir.

VPN Nedir Ne İşe Yarar?

Teknik detayların haricinde günlük kullanıcılar için veya doğrudan uygulama alanlarından örnekleri toparlayacak olursak:

Bir VPN Bağlantısı:

  • Gizliliğin önemli olduğu durumlarda bağlantı kurabilme
  • Kısıtlanmış web sitelerine girebilme
  • Upload-Download siteleri üzerinden dosya indirme
  • Torrent sitelerinden dosya indirme
  • Kısıtlı kurumsal ağlar üzerinden serbest dolaşma
  • İstenilen ülke ip’sini seçerek konuma özel imkanları kullanma

gibi konularda kolaylık sağlamaktadır.

Menü